Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
64% wilgotność
Wiatr: 6km/h NW
H 4 • L 2
4C
Sob
2C
Nd
2C
Pon
-0C
Wt
3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaKról przedstawił „nową piątkę PiS”. Priorytetem przywrócenie połączeń autobusowych w gminach
25.02.2019 | 12:33

Król przedstawił „nową piątkę PiS”. Priorytetem przywrócenie połączeń autobusowych w gminach

Na zdjęciu: Poseł PiS Piotr Król.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król, podobnie jak jego koledzy z całej Polski, przedstawił lokalnym mediom założenia „piątki PiS” – nowych pomysłów programowych partii rządzącej. Największą uwagę zwrócił na projekt przywrócenia połączeń autobusowych w mniejszych ośrodkach.

To, że Król położył nacisk na temat komunikacji, nie jest żadnym zaskoczeniem – poseł pracuje w komisji infrastruktury i od lat w swoich działaniach porusza tematy związanymi z liniami kolejowymi czy budową dróg. Na początku krótko opisał pozostałe propozycje programowe swojej partii. O rozszerzeniu programu 500 plus na pierwsze dziecko powiedział, że PiS w ten sposób wsłuchał się w głosy, domagające się rozwinięcia wsparcia dla rodziców. Brak podatku PIT dla osób do 26. roku życia ma, zdaniem posła, zahamować emigrację zarobkową młodych Polaków.

Po trzecie to, co miałoby być szansą dla wszystkich pracujących, czyli co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT dla osób pracujących. To coś, co Polacy powinni odczuć w portfelach – przekonywał Król. Tak zwana „trzynastka” dla emerytów, czyli dodatkowe świadczenie, wypłacane raz w roku w wysokości 1100 złotych ma zdaniem PiS zasilić często małe budżety emerytów.

Zobacz również:

Nie tylko Boniek. Bydgoszczanie rządzą polskim futbolem

Bydgoski parlamentarzysta odczuwa największą satysfakcję z projektu przywrócenia połączeń autobusowych w mniejszych miejscowościach. – W małych miejscowościach transport publiczny zupełnie zanikł albo jest bardzo ograniczony – mówił poseł. Kwestia walki z wykluczeniem komunikacyjnym pojawia się w opracowaniach think-tanków i innych ugrupowań już od kilku lat. Król w skrócie przedstawił, jak ma w praktyce wyglądać wprowadzenie idei, zaprezentowanej na konwencji przez Jarosława Kaczyńskiego.

Sejm ma otrzymać projekt ustawy, wedle której cała struktura przywrócenia komunikacji miałaby się opierać na gminach i powiatach. Wójtowie gmin mają dokonywać oceny stanu transportu i przygotowywać coś w rodzaju planu transportowego. Następnie gminy mają przekazywać plan do powiatów, które także mają przygotowywać całościowy plan komunikacji. Potem nastąpi ogłoszenie przetargu, który da szansę na utworzenie nowych połączeń – zakomunikował Król. Środki na uruchomienie nowych autobusów mają trafiać do powiatów z budżetu centralnego.

Poseł przekonuje, że nowy pomysł PiS szczególnie poprawi sytuacje w mniejszych ośrodkach, oddalonych od Bydgoszczy. – Powiat bydgoski może liczyć na to, że są uruchomione linie podmiejskie, ale komunikacja pomiędzy Sępólnem Krajeńskim, Żninem i pozostałymi gminami tych powiatów to już zupełnie inny świat. Na tym poziomie widzimy bardzo dużą dziurę i zamierzamy jej przeciwdziałać – zaznaczył Król.

Jak wspomnieliśmy na początku, parlamentarzysta w swoich działaniach często porusza też temat uruchomienia nowych połączeń kolejowych. Czy pomysł reaktywacji PKS może zahamować starania o rewitalizacje linii kolejowych, na przykład do Kcyni, Żnina czy Koronowa? Zdaniem posła, pomimo że uruchomienie połączeń autobusowych jest znacznie prostsze i nie wymagające większych nakładów finansowych, nowy pomysł PiS nie zahamuje starań o odbudowę dróg żelaznych w województwie.

W małych miejscowościach transport publiczny zupełnie zanikł albo jest bardzo ograniczony

– poseł Piotr Król

Ryzyko zahamowania jest niewielkie. Te gminy, w których ma być przywrócony transport kolejowy w wyniku programu Kolej Plus, mają już na ten temat wiedzę. To się ze sobą nie wyklucza – będzie się nawet ze sobą uzupełniać. Mam nadzieję, że w krótkim czasie uda się przywrócić pierwsze połączenia kolejowe, chociażby do Żnina. Nie ukrywam, że zabiegam o to – zakomunikował Król.

Poseł liczy na to, że ustawa umożliwiająca utworzenie nowych i reaktywacje zlikwidowanych połączeń autobusowych zostanie przyjęta w najbliższych miesiącach, tak aby „machina dotycząca uruchomienia nowych połączeń ruszyła latem tego roku”.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pawel
Pawel
2 lat temu

Szczerze, ile osób będzie jechało ze Żnina do Sępólna? Skoro chcemy przewozić powietrze, może lepiej zamontować wentylatory.

Powiązane treści