Kto ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego? [RADCA w PIĄTEK]
Dodano: 23.10.2020 | 09:08Na zdjęciu: Statystycznie większość małżonków rozstaje się bez orzekania o winie.
Fot. creative commons
Dzisiaj znowu wracamy to tematu rozwodów. Statystycznie większość małżonków rozstaje się bez orzekania o winie. Zdarza się jednak, że jeden ze współmałżonków żąda uznania winy tego drugiego. Czym jest ta wina w rozkładzie pożycia? O tym w dzisiejszym artykule.
Orzekając w przedmiocie winy, sąd winien ustalić czy występuje sprzeczność zachowania się albo postępowania małżonka z normami prawnymi lub zasadami współżycia, określającymi obowiązki małżonków, a sprzeczności tej towarzyszy umyślność lub niedbalstwo tegoż małżonka. Nadto między takim zachowaniem się lub postępowaniem małżonka, a powstałym rozkładem pożycia małżeńskiego musi istnieć związek przyczynowy. Co istotne, nie każde naruszenie obowiązków małżeńskich stanowić będzie o winie danego małżonka lecz tylko te, które miało wpływ na spowodowanie rozkładu pożycia małżeńskiego (III Ca 547/17).
Wskazówką dla określenia obowiązków małżeńskich jest art. 23 k.r.o., z którego wynika, iż małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie oraz, że są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Jeśli ich niewłaściwe zachowanie stało się przyczyną rozkładu pożycia, ponoszą tego skutki w postaci możliwości przypisania im winy rozkładu.
Pojęcie winy w art. 57 KRO obejmuje tak winę umyślną, jak i nieumyślną. Za zawinione na gruncie przepisów rozwodowych uznaje się działania lub zaniechania małżonka będące wyrazem jego woli, które stanowią naruszenie obowiązków wynikających z przepisów prawa małżeńskiego lub zasad współżycia społecznego. Nie jest konieczne dla przypisania małżonkowi winy objęcie jego zamiarem spowodowania, poprzez określone działania lub zaniechania rozkładu pożycia, prowadzącego w ostatecznym rezultacie do rozwodu – wystarczy możliwość przewidywania znaczenia i skutków takiego działania lub zaniechania (I ACa 553/18).
Co istotne, sąd wydając wyrok nie stopniuje winy małżonków. Nawet jeśli uzna, że jedno z nich jest winne w 99 %, a drugie w 1 %, to i tak orzeka o winie obojga małżonków.
Standardowe przyczyny rozwodów z winy jednego małżonka to zdrada, alkoholizm (lub inne uzależnienia), porzucenie rodziny. Są to jedynie przykłady, gdyż sytuacje życiowe bywają naprawdę różne i nie dałoby się spisać zamkniętego katalogu czynności, które mogą przesądzić o winie jednego z małżonków.
Podstawa prawna: art. 57 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.2017.682 t.j.)
W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.
Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
» www.radcapiatek.pl
- Komentarz do uchwały Sądu Najwyższego III CZP 40/22 [RADCA w PIĄTEK] - 29 kwietnia 2022
- Ustalenie nieważności, stwierdzenie nieważności i inne wyroki frankowe [RADCA w PIĄTEK] - 22 kwietnia 2022
- Zabezpieczenie roszczenia na czas trwania sprawy frankowej – nowe uwagi [RADCA w PIĄTEK] - 15 kwietnia 2022