Bydgoszcz
21C
Niebo częściowo zachmurzone
68% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 22 • L 20
25C
Sr
25C
Czw
24C
Pt
24C
Sob
27C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIKujawsko-pomorskie w pierwszej 10 województw, które najlepiej radzą sobie z realizacją programu 500+
20160622_131735
22.06.2016 | 17:55

Kujawsko-pomorskie w pierwszej 10 województw, które najlepiej radzą sobie z realizacją programu 500+

- Nie ma problemu z brakiem pieniędzy - przekonują osoby odpowiedzialne za realizację programu

Na zdjęciu: Od lewej: Agnieszka Jordan, Dorota Hass, Adrian Mól

Fot. Justyna Wróblewska

Niedługo dobiegnie końca trzeci miesiąc funkcjonowania rządowego programu Rodzina 500+. Okazuje się, że nasz region bardzo dobrze radzi sobie z wypłatami świadczeń. Według ostatnich danych zgromadzonych do 15 czerwca, województwo kujawsko-pomorskie zajmuje 6 miejsce w kraju.

Dobra pozycja cieszy osoby zajmujące się realizacją programu. Jednak Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Dorota Hass zauważa, że nie warto przywiązywać się do tego wyniku. – Jest to sytuacja dynamiczna, gminy non stop dokonują wypłat, więc to się zmienia z dnia na dzień – podkreśla Hass.

Do 15 czerwca mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego złożyli już ponad 150 tys. wniosków. Większość z nich (124 982) złożono w tradycyjnej formie papierowej, a resztę (25 989) – w formie elektronicznej. Wydano już 116 tys. decyzji, w których przyznano 505 964 świadczeń wychowawczych. Ok. 69% osób otrzymało już pieniądze, a reszta powinna dostać fundusze w najbliższym czasie. Jak na razie wypłacono ok. 175 mln zł. Na realizację programu do końca tego roku województwo może przeznaczyć maksymalnie 972 083 895 zł. Wśród tej kwoty 875 240 000 zł to środki przyznane na nasze województwo, a reszta pieniędzy należy do rezerwy budżetu państwa. Wdrożenie programu kosztowało prawie 4 mln zł (3 906 872).

– Nie ma problemu z brakiem pieniędzy – przekonują osoby zajmujące się realizacją programu w naszym województwie. Przypominają oni również, że osoby, które złożą wnioski do 1 lipca tego roku otrzymają świadczenia z 3-miesięcznym wyrównaniem. Po tym terminie taka możliwość przepadnie i pieniądze będą wypłacane od daty złożenia wniosku. Taka opcja na pewno zachęci niejednego rodzica mającego uprawnienia do ubiegania się o świadczenia wychowawcze. – Spodziewamy się kolejek na sam koniec przyszłego tygodnia, dlatego prosimy mieszkańców, aby jeszcze w tym lub na początku przyszłego tygodnia złożyć już wnioski, tak aby otrzymać wyrównanie tego świadczenia od kwietnia bieżącego roku – apeluje Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Adrian Mól.

Pozytywnym aspektem uruchomienia rządowego projektu było zwiększenie zatrudnienia w naszym regionie. W całym województwie stworzono 278 nowych etatów. Najwięcej osób zatrudniono w Bydgoszczy: 30. W drugim największym mieście w kujawsko-pomorskim, w Toruniu, nową pracę zyskało 20 osób. W innych samorządach zazwyczaj powstały maksymalnie 4 nowe etaty. 22 samorządy w ogóle nie zdecydowały się na zatrudnienie pracowników i do realizacji tego programu wykorzystują osoby, które już zajmują się świadczeniami rodzinnymi.

Niestety nie brakuje też sygnałów o marnotrawieniu świadczeń wychowawczych. Jak na razie otrzymano 20 takich zgłoszeń. Podjęto już 11 decyzji o wypłaceniu świadczeń w  formie materialnej. Każda informacja o niewłaściwym wykorzystywaniu otrzymanych pieniędzy jest sprawdzana przez pracowników ośrodka pomocy społecznej, którzy przyglądają się danej rodzinie. O marnotrawieniu świadczeń informować powinni nie tylko policjanci, funkcjonariusze straży miejskiej, pracownicy socjalni czy asystenci rodziny, ale również zwykli obywatele. Każdy kto wie o takiej sytuacji, powinien skontaktować się z pracownikami danego ośrodka pomocy społecznej lub osobami przyznającymi świadczenia.


Powiązane treści