Bydgoszcz
9C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 10 • L 9
16C
Czw
16C
Pt
14C
Sob
10C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRodzina 500 Plus. Jak mieszkańcy składają wnioski?
13.04.2016 | 16:27

Rodzina 500 Plus. Jak mieszkańcy składają wnioski?

Bydgoszczanie są wierni tradycyjnej formie przekazywania dokumentów.

Na zdjęciu: Mikołaj Bogdanowicz i Anna Napiórkowska wspólnie udzielali się podczas koferencji podsumowującej Program Rodzina 500 Plus.

Fot. Leszek Grabowski

To już dwa tygodnie funkcjonowania Programu Rodzina 500 Plus. Mieszkańcy Bydgoszczy wolą składać wnioski o świadczenia wychowawcze w wersji papierowej – takie wnioski można wysnuć na podstawie danych zgromadzonych przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki.

Do 12 kwietnia włącznie w Bydgoszczy złożono już 10 300 wniosków. Ok. 60% dokumentów dotarła do urzędu gminy w wersji papierowej. Podobnie robili inni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, gdyż zaledwie ok. 25% dokumentów przesłano w formie elektronicznej. Ten wynik niewątpliwie cieszy osoby odpowiedzialne za realizację projektu, gdyż takie wnioski mają mniej błędów. Większość poprawek nanoszona jest w momencie składania dokumentu. – Wnioski złożone w formie papierowej nie wymagają praktycznie żadnych poprawek. Bardzo wysoko oceniamy skuteczność wniosków w formie papierowej – mówi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. A jak jest w przypadku wniosków składanych w sieci?

Cały czas funkcjonuje infolinia dla mieszkańców, którzy mają pytania dotyczące programu. Cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem. – Mieszkańcy dzwonią praktycznie non stop. Telefony nie ustają i są odbierane na bieżąco – mówi Bogdanowicz. Dzwoniące osoby najczęściej chcą dowiedzieć się o to, kto jest uprawniony do otrzymania świadczenia, jak rozliczać się w przypadku rodzin niepełnych. Pragną również poznać terminy wypłaty świadczeń. Mają także problemy z ustaleniem dochodu.

Wojewoda podkreśla, że pracownicy fachowo podchodzą do każdego mieszkańca i pomagają mu rozwiązać sporną kwestię. Problemy niekiedy pojawiają się także u przedstawicieli samorządów, lecz są szybko rozwiązywane dzięki dobrej komunikacji pomiędzy Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim a poszczególnymi samorządami.

Prezydenci większych miast obawiają się, że może zabraknąć środków na wypłatę świadczeń. Dokładna kwota potrzebna na realizację programu będzie znana, gdy zostaną złożone wszystkie wnioski. Wojewoda przekonuje, że na razie nikt nie powinien się tym martwić. – Budżet państwa jest na to przygotowany – wyjaśnia. Dodaje również, że w przypadku braku pieniędzy, niezbędne fundusze zostaną przeznaczone z rezerwy. Na całe województwo kujawsko-pomorskie przyznano 972 mln zł, które mają wystarczyć na trzy kwartale. Na wypłatę pierwszych świadczeń przeznaczono już 84 mln. zł.

Liczba złożonych wniosków rośnie bardzo szybka. Tempa nie zwalnia także promocja programu polegającą na jeżdżeniu po województwie kujawsko-pomorskim specjalnym samochodem określanym jako 500 Bus. Dziennie odwiedzane są zazwyczaj 3 gminy. Harmonogram wizyt w poszczególnych miejscach znajduje się na stronie internetowej www.kp500bus.pl


Powiązane treści