Kultura dla wszystkich. Kolejne „90 minut o kulturze” w Młynach Rothera
Dodano: 20.05.2025 | 12:40Na zdjęciu: Tematem nadchodzącego spotkania "90 minut o kulturze" w Młynach Rothera jest kultura dla wszystkich.
Fot. A. Hilbrecht/Młyny Rothera
Tematem nadchodzącego spotkania „90 minut o kulturze” w Młynach Rothera jest kultura dla wszystkich.
„90 minut o kulturze” to cykl spotkań, które mają na celu stworzenie platformy wymiany wiedzy, doświadczeń i refleksji na temat roli kultury w życiu społecznym. Każde spotkanie łączy elementy badawcze, praktyczne oraz artystyczne, angażując gości z różnych środowisk: naukowczyń, praktyków i praktyczek, twórców, animatorów oraz liderek społecznych.
– Rozmawiamy o tym, jak kultura wpływa na rozwój kapitału społecznego, o mechanizmach wspierających twórczość i partycypację obywatelską w różnych grupach wiekowych i społecznych, o tym, w jaki sposób budować dyskurs dotyczący sprawczości czy interpretacji dziedzictwa. Chcemy poruszać tematy tabu, nazywać wypadkowe działań prowadzonych w kulturze, tworzyć przestrzeń do rozmowy z metaperspektywy – podkreślają organizatorzy.
Jak informują Młyny, w centrum rozmowy znajdzie się temat wyzwań związanych z włączaniem perspektyw mniejszości w działania instytucji kultury. Padną odpowiedzi na pytania: Jak projektować programy kulturalne, które nie tylko deklarują otwartość, ale faktycznie tworzą przestrzeń dla podmiotowego uczestnictwa i reprezentacji? W jaki sposób instytucje mogą unikać tokenizmu i powierzchownych gestów inkluzji na rzecz realnej zmiany strukturalnej?
Dyskusja dotknie również kwestii dekolonizacji dyskursu, mechanizmów wykluczenia oraz wyzwań związanych z antycyganizmem, islamofobią i innymi formami uprzedzeń kulturowych. – Zastanowimy się, jakie narzędzia i praktyki mogą umożliwić bardziej równościowy dostęp do kultury i jak instytucje mogą stać się miejscami wzmocnienia i solidarności oraz jak możemy budować autentyczne i włączające przestrzenie, które są uważne na potrzeby odbiorczyń i odbiorców, stając się miejscami realnego wzmocnienia społeczności – czytamy w komunikacie.
– Chcemy stworzyć przestrzeń do wymiany myśli na temat tego, jak kultura może stać się narzędziem realnej zmiany społecznej, a nie jedynie polem dla pozornych gestów otwartości – informuje placówka. Słuchacze dowiedzą się, jakie strategie mogą pomóc w budowaniu instytucji bardziej wrażliwych na potrzeby różnorodnych społeczności? Jakie błędy popełniamy i czego wciąż musimy się nauczyć?
@metropoliabydgoska.pl Życzymy Wam cudownego dnia! ☀️ #Bydgoszcz #metropoliabydgoskapl #bydgoszczanie #bydgoszczcity #metropoliabydgoska #WiosnaWBydgoszczy ♬ One Day (Vandaag) (Radio Edit) – Bakermat
Wśród gości znajdą się: Monika Bobako (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), Cecylia Jakubczak (Fundacja W Stronę Dialogu), Pavlo Luhovyi (Strefa WolnoSłowa/Teatr Ochoty) i Sylwia Żulewska (Stowarzyszenie Grzybnia/Pracownia Zrównoważonego Rozwoju). Rozmowę poprowadzi: Mila Burchart.
Trzecia odsłona cyklu odbędzie się w czwartek, 29 maja w godzinach 18:00 – 19:30 w Spichrzu Mącznym (III piętro). Wstęp jest bezpłatny. Wydarzenie odbywa się w języku polskim, dostępne będzie tłumaczenie szeptane na język angielski; w punkcie informacyjnym możesz wypożyczyć słuchawki wyciszające. Przy wejściu do sali znajduje się przeszkoda architektoniczna – stopień. Pracownicy Działu Gościnności wskażą alternatywną drogę (przez parter Spichrza Mącznego). Będzie też ona odpowiednio oznakowana.