Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
2C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
5C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaLato w Bydgoszczy. Dla każdego coś się znajdzie
29.06.2019 | 08:26

Lato w Bydgoszczy. Dla każdego coś się znajdzie

Na zdjęciu: Wakacje w Bydgoszczy rozpoczęły się od Steru na Bydgoszcz, który przyciągnął tłumy na Wyspę Młyńską.

Fot. Miłosz Krupa

Wyczekiwane przez 10 miesięcy. W tym roku nadzwyczaj długie, bo aż 74-dniowe. Wakacje. Morze, góry oraz ciepłe kraje, wypoczynek i przygoda, a także… Bydgoszcz. Bo czas wolny można spędzić nie tylko w podróży.

W tym roku początek wakacji zbiegł się ze Sterem na Bydgoszczy, który dla wielu mieszkańców miasta był pierwszą okazją, aby w drodze na Wyspę Młyńską zobaczyć przebudowany Stary Rynek. Szans na dopracowanie swojego stanowiska w kwestii remontu głównego placu miasta będzie jeszcze kilka. Najbliższa już w tym tygodniu, bo w piątek i sobotę odbędzie się oficjalne otwarcie płyty. W planach są występy muzyczne, kabarety i atrakcje dla dzieci. Fani mocniejszych brzmień mogą w piątek udać się do Wakeparku, gdzie wystąpią Brodacze Live Act i Killedbycar, zaś sympatycy Perfectu i Patrycji Markowskiej powinni w niedzielę wybrać się do Myślęcinka na Powitanie Lata.

Kulturalnie…

W pierwszą niedzielę lipca, od występu zespołu Tulia, który niedawno reprezentował Polskę na Eurowizji, rozpocznie się Rzeka Muzyki. Cotygodniowy cykl sprowadzi do amfiteatru przy Operze Nova także jazzowy kwartet Dawida Lubowicza, Jacka Bończyka, The Whoop Group, stypendystów miasta wiolonczelistów Emiliana Rosiaka i Antoniego Majewskiego, Mitch&Mitch, Meccore String Quartet, Janusza Szroma i Janusza Radka. Występy będą rozpoczynać się zawsze o godz. 19.

Jak co roku przygotowano także ofertę dla młodszych odbiorców – w ramach Rzeki Muzyki Młodych wystąpią Bitamina (12 lipca), Snowman (26 lipca) i Reni Jusis (30 sierpnia). Te koncerty będą zaczynać się o 21. Z wyjątkiem Reni Jusis, która wystąpi na Wyspie Młyńskiej, także będą odbywać się w amfiteatrze.

Niektórzy zamiast kołysać się i tupać nogą pod sceną, wolą się pośmiać. Na inaugurację Wieczorów z Kabaretem, 4 lipca, wystąpi kultowy Ani Mru Mru. W kolejnych tygodniach publiczność rozbawiać będą Kabaret Chyba (18 lipca), Andrzej Poniedzielski (1 sierpnia) i Kabaret Jurki (22 sierpnia). To w czwartki o godz. 19, a w poniedziałki o tej samej porze – Małe Formy Teatralne. Recitale i monodramy zaprezentują Sonia Bohosiewicz (8 lipca), Piotr Machalica (22 lipca), Maciej Wilewski (12 sierpnia) i Marcin Kwaśny (26 sierpnia).

… i sportowo

Ukulturalnić się czasami trzeba, ale od czasu do czasu dobrze się też zmęczyć. Pierwsza okazja – 6 i 7 lipca podczas Enea Bydgoszcz Triathlon. Największa tego typu impreza w Polsce i 3. w Europie (!) w tym roku odbędzie się na nowej trasie rowerowej po drodze krajowej nr 25 w kierunku Stryszka. Zdecydowanie zwiększy się też prestiż rywalizacji w quadrathlonie (triathlon + kajak), która będzie zaliczana do Pucharu Świata. W całej imprezie weźmie udział ponad 4 tysiące osób. – W tym roku odnotowujemy rekordowy wzrost frekwencji. Najszybciej lista zawodników zapełniła się na dystansie 1/2. Miejsca na listach startowych Enea Bydgoszcz Triathlon zostały wyprzedane już w marcu, a kolejne sztuki z listy rezerwowej znikały w błyskawicznym tempie – mówi Aleksander Skorecki, jeden z organizatorów imprezy.

Lipcowe zawody są kierowane w znacznej mierze do debiutantów. Inaczej jest z sierpniowym (17-18.08) Ocean Lava Triathlon w Borównie. Oprócz dystansu sprinterskiego rywalizacja odbywa się także na ½ IM i pełnym ironmanie. Kilka dni wcześniej (15.08) będzie można także wziąć udział w Wodzie Bydgoskiej – zawodach pływackich w ścisłym centrum miasta.

Fani nieco innej aktywności mogą zainteresować się Latem z Zumbą, które odbędzie się między 12 a 14 lipca. Ci zaś, którzy sport wolą oglądać niż uprawiać, mogą wybrać się na zmagania piłkarzy ręcznych w akademickich mistrzostwach Europy (4-10 lipca), a także lekkoatletów w drużynowym czempionacie Starego Kontynentu (9-11 sierpnia).

19-21 lipca po raz pierwszy w Polsce, właśnie w Bydgoszczy, odbędą się zawody z cyklu Grand Prix World Para Athletics. Miasto nad Brdą otrzymało organizację imprezę w wyniku rezygnacji Berlina, gdzie akurat zaplanowano remont stadionu. Na ostatnich mistrzostwach Europy w paralekkoatletyce reprezentacja Polski wygrała klasyfikację medalową z dorobkiem aż 26 złotych medali, więc i tym razem można liczyć na dobrą postawę naszych reprezentantów.

Dla młodszych…

Do dyspozycji młodych bydgoszczan (do 13. roku życia) będzie aż 325 tygodniowych turnusów półkolonijnych w 37 placówkach oświatowych. Na realizację programu miasto wyda milion złotych. – Po raz pierwszy na taką skalę miejskie instytucje organizują wypoczynek letni dla uczniów, którzy całe wakacje lub ich część spędzają w mieście. To ukłon w stronę rodziców, którzy niejednokrotnie poruszali tę kwestię na spotkaniach z władzami – informuje ratusz.

Program rozpoczął się 24 czerwca i potrwa do końca wakacji. Uczestnicy są objęci opieką w godzinach od 8 do 15, a grupy liczą maksymalnie 20 osób. W planach są blok zajęć integracyjnych na świeżym powietrzu, zajęcia sportowe w salach, na basenach i boiskach, a także w Myślęcinku. Uczestnicy wezmą też udział w warsztatach w placówkach kultury oraz będą oglądać filmy.

Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie legitymacji szkolnej, pobranie karty uczestnika i posiadanie Bydgoskiej Karty Miejskiej. Udział w półkoloniach jest bezpłatny, z wyjątkiem opłaty za posiłki (60 zł), z której zwolnieni są rodzice i opiekunowie dziecka, którzy są upoważnieni do bezpłatnego korzystania z posiłków w szkole.

… i nieco starszych

Wakacyjne zajęcia przygotował Klub Senior + mieszczący się przy ul. Fredry, który oferuje zajęcia sportowe, gry na świeżym powietrzu, wycieczki piesze i wyjazdowe, rejs żaglówkami i wspólne wyjścia na różne wydarzenia. Zaplanowane są także zajęcia z fizjoterapeutą, wykłady naukowe i spotkania. Z propozycji mogą korzystać członkowie klubu. Żeby się zapisać, należy mieszkać w Bydgoszczy i mieć ukończone 60 lat.

Ofertę dla seniorów przygotowało też Miejskie Centrum Kultury, które osoby starsze zaprasza zwłaszcza do Ostromecka na plener malarski z udziałem nieprofesjonalnych artystów z bydgoskich uniwersytetów trzeciego wieku (24-27 lipca). „Srebrny wolontariat” to za to propozycja schroniska dla zwierząt skierowana do tych, którzy nie mogą już opiekować się własnym psem lub kotem, ale mają chęć pomóc czworonogom czekającym na adopcję. Szczegóły na www.schronisko.org.pl i pod nr tel. 512 28 28 53.

A na koniec…

Gdy rok szkolny będzie już o krok, pozostanie uroczyście zakończyć wakacje. Tradycyjne Pożegnanie Lata w Myślęcinku odbędzie się 25 sierpnia, czyli w przedostatni weekend przerwy szkolnej. Ci, którzy jeszcze raz tego lata chcą na żywo posłuchać Tomasza Organka, mogą wybrać się 30 sierpnia do wakeparku. Dzień później na Wyspie Młyńskiej odbędzie się Kayakmania.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści