Bydgoszcz
8C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 8 • L 7
9C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaLatos krytykuje pomysł „jednego gospodarza” PO. „Wszystko będzie w Toruniu, w urzędzie marszałkowskim”
Tomasz Latos - ST (1)
09.09.2018 | 14:35

Latos krytykuje pomysł „jednego gospodarza” PO. „Wszystko będzie w Toruniu, w urzędzie marszałkowskim”

Na zdjęciu: Poseł PiS i kandydat na prezydenta miasta Tomasz Latos.

Fot. ST/archiwum

Kandydat na prezydenta Bydgoszczy Tomasz Latos był gościem programu „Tydzień kontra Tydzień” w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Poseł PiS odniósł się w nim do propozycji Koalicji Obywatelskiej, dotyczącej przekazania władzy w województwach do jednego ośrodka decyzyjnego oraz skrytykował Rafała Bruskiego.

W sobotę, na warszawskiej konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej lider PO Grzegorz Schetyna zaprezentował punkty programowe na październikowe wybory samorządowe. Wśród nich znalazła się zapowiedź zakończenia dwuwładzy wojewodów i marszałków przez wprowadzenie zasady: jeden gospodarz w regionie – gospodarz samorządowy. – Centra zarządzania kryzysowego, pełen nadzór nad służbami ratującymi życie i majątek ludzi dotkniętych przez żywioł – to wszystko trafi do urzędów marszałkowskich – powiedział Schetyna.


WSZYSTKO O WYBORACH SAMORZĄDOWYCH W BYDGOSZCZY – SPRAWDŹ SERWIS WYBORY 2018 BYDGOSZCZ


Tomasz Latos, goszczący w niedzielne południe w programie Radiowej Jedynki skomentował postulat Koalicji Obywatelskiej. Według niego, stworzenie jednego ośrodka decyzyjnego oznaczałoby marginalizację Bydgoszczy.

Jeśli słyszę, że ma być likwidacja urzędów wojewódzkich, jeśli słyszę, że wszystkie kompetencje – czy prawie wszystkie, bo tego Grzegorz Schetyna nie sprecyzował – mają być przesunięte do urzędów marszałkowskich, to ja pytam – jak to będzie wyglądało w województwie kujawsko-pomorskim, w moim ukochanym mieście? Czy to oznacza, że według słów Platformy Obywatelskiej Bydgoszcz, która jest miastem dwukrotnie większym od Torunia zostanie pozbawiona – z tego, co mówi Schetyna – urzędu wojewódzkiego? Z tego wynika, że przynajmniej formalnie będzie jedna stolica województwa. Wszystko będzie w Toruniu, w urzędzie marszałkowskim. To jest bardzo ważna deklaracja z punktu widzenia mieszkańców Bydgoszczy. Dzięki temu będą wiedzieli, przed jakim wyborem stoją 21 października – stwierdził poseł.

Latos skierował też kolejne słowa krytyki w kierunku swojego konkurenta – Rafała Bruskiego. Zdaniem posła PiS, obecny prezydent grodu nad Brdą nie potrafi współpracować z władzą centralną i wciąż narzeka na kwoty dofinansowania dla miejskich inwestycji, które pochodzą z ministerialnych budżetów. Latos nawiązał m.in. do listów, pisanych przez Bruskiego do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra sportu Witolda Bańki w sprawie dofinansowania budowy przystani przy ulicy Żupy z środków ministerstwa sportu – resort nie zakwalifikował tego zadania do programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu na plan roczny 2018.

Ile by rząd nie przyznał i jakby nie wspierał różnego rodzaju inwestycji to prezydent z Platformy Obywatelskiej ciągle grymasi. Sam o sobie mówi, że woli być maruderem. Pewnie mu się z marudą to pomyliło. Źle się współpracuje z wiecznym malkontentem. Nie mieszajmy samorządu z rządem. Prezydent powinien współpracować z każdym rządem, niezależnie jaki on jest. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to nie nadaje się na prezydenta miasta – skomentował parlamentarzysta PiS.

PiS planuje już kolejne działania, krytykujące pomysł Koalicji Obywatelskiej. W poniedziałek o godzinie 10:30 przed Urzędem Wojewódzkim odbędzie się konferencja prasowa w sprawie „degradacja Bydgoszczy do rangi powiatu wg PO” z udziałem polityków Prawa i Sprawiedliwości.


Powiązane treści