Bydgoszcz
12C
Opady
89% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 13 • L 11
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeTrwa budowa nowej przystani RTW. W tle walka o rządowe dofinansowanie i list do premiera
przystań żupy bydgoszcz
10.08.2018 | 13:24

Trwa budowa nowej przystani RTW. W tle walka o rządowe dofinansowanie i list do premiera

Prezydent Rafał Bruski pisze do premiera Mateusza Morawieckiego. Inicjatywę skomentował już poseł Łukasz Schreiber.

Na zdjęciu: Tak będzie wyglądał nowy obiekt przy ul. Żupy.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Realizacja nowej mariny RTW Lotto-Bydgostia rozpoczęła się od wyburzenia budynków sekcji kajakowej i hangaru dla motorówek. Prace budowlane trwają, tak jak walka o dofinansowanie inwestycji z budżetu państwa.

W ramach nowej przystani dla sportowców, zaprojektowanej przez pracownie prostyDOM, powstaje nowy hangar na łodzie, sala ćwiczeń sportowych, siłownie, pokoje fizjoterapii, pokoje noclegowe, biura, zaplecze sanitarne, sala szkoleniową i pomieszczenia techniczne. Istniejący budynek zostanie zmodernizowany i połączony z nowym. W ramach inwestycji powstanie także pomost, awanport i niezbędna infrastruktura piesza i drogowa.


WIĘCEJ INFORMACJI: Nowoczesna przystań dla bydgoskiego klubu-wizytówki [WIZUALIZACJE]


Jak informuje urząd miasta, obecnie kończą się prace rozbiórkowe i porządkowe w miejscu pod nową część przystani. Przeprowadzono również dodatkowe badania geologiczne. Budowa fundamentów rozpocznie się po wakacjach. Zgodnie z harmonogramem, w pierwszej kolejności wykonawca (bydgoska firma Ebud) zrealizuje nowy obiekt – ta część inwestycji ma zakończyć się w czerwcu 2019. Wtedy rozpocznie się remont istniejącego budynku, który potrwa do końca grudnia przyszłego roku.

Ratusz wciąż stara się o dofinansowanie budowy przystani z środków ministerstwa sportu. Jak informowaliśmy wcześniej, resort jednak nie zakwalifikował tego zadania do programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu na plan roczny 2018. – Wnioskowaliśmy o dofinansowanie tego przedsięwzięcia w kwocie ponad 9,714 milionów złotych – informuje Marta Stachowiak, rzecznik bydgoskiego ratusza. W odpowiedzi na tę decyzję prezydent Rafał Bruski skierował pismo do ministra Witolda Bańki, by ustosunkował się do tej decyzji. Prezydent argumentował, że zawodnicy RTW Lotto-Bydgostii wywalczyli 160 medali na międzynarodowych imprezach, a wśród nich znalazły się krążki zdobyte na igrzyskach olimpijskich (między innymi złote medale Roberta Sycza oraz dwójki podwójnej w składzie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj).


CZYTAJ WIĘCEJ: Rządowe dofinansowanie odpłynęło. Prezydent Bruski pisze do ministra


Bruski do tej pory nie otrzymał odpowiedzi od ministra sportu. Postanowił jednak skierować list do premiera Mateusza Morawieckiego, do którego dołączył pismo do Witolda Bańki.

„Rozstrzygnięcia w ramach „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” wywołały w lokalnym środowisku wiele negatywnych emocji. Miasto Bydgoszcz ubiegało się o dotację na rozbudowę przystani najlepszego, nieprzerwanie od ćwierćwiecza, klubu wioślarskiego w Polsce – Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego „Bydgostia” – którego olimpijskich gwiazd i klubowych osiągnięć nie muszę jak sądzę przypominać. Odrzucenie wniosku, w zestawieniu z dofinansowaniem budowy toru wrotkarskiego w Dusznikach Zdroju, hali sportowej Uniwersytetu Śląskiego czy krytej pływalni przy budynku Zespołu Szkół Nr 1 w Pabianicach – rodzi niedowierzanie kibiców, a dla zawodników jest co najmniej demotywujące. Niejasne kryteria podziału publicznych pieniędzy i niekonsekwencja w ich stosowaniu zastanawiają i budzą duży niepokój, potęgowany milczeniem Ministra. W związku z powyższym proszę o bezpośrednią interwencję Pana Premiera w zakresie udzielenia odpowiedzi i przekazania bardzo ważnych dla opinii publicznej, a także środowisk sportowych w Bydgoszczy wyjaśnień” – napisał prezydent Bydgoszczy.

Akcje prezydenta skomentował poseł Łukasz Schreiber. Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości broni swojego ugrupowania i uważa, że Bruski powinien wcześniej rozpocząć działania na rzecz uzyskania dofinansowania dla budowy mariny. Schreiber przyznaje, że i tak będzie walczył na rzecz uzyskania dodatkowych środków z budżetu państwa, dodając jednak, że „Prezydent Latos będzie to potrafił zrobić”.

„Prezydent Rafał Bruski w swoim zwykłym, mało eleganckim stylu postanowił zaatakować kandydata PiS na włodarza miasta – Posła Tomasza Latosa i zarzucić rządowi brak wsparcia dla Przystani Lotto-Bydgostia. Pyta się też Premiera „co jak nie przystań dla klubu przynoszącego medale jest strategiczne dla polskiego sportu”. Tymczasem pytanie mógłby odwrócić i zadać je samemu sobie – skoro jest to tak ważna i strategiczna inwestycja, to dlaczego wcześniej lobbował za innymi? Przypomnę, że na początku kadencji pierwszoplanową infrastrukturą sportową dla Bydgoszczy Pan Prezydent widział w budowie nowego olimpijskiego basenu Astoria. Wyrażałem szereg wątpliwości w tej sprawie – w moim przekonaniu lokalizacja jest niefortunna. Logika nakazywałaby aby umieścić inwestycję w okolicach obiektów Zawiszy. Ale Prezydent miał swoją koncepcję a my pomagaliśmy – dofinansowanie rzędu 25 mln trafiło do miasta. Najwyższe w tamtym roku w skali kraju.

A to nie wszystko. Wsparcie z samego Ministerstwa Sportu do miasta trafiło m.in. na:
1) Boisko wielofunkcyjne na ZS 21 przy Bałtyckiej
2) halę sportową, bieżnię i boisko do nowej szkoły w Fordonie przy Bora-Komorowskiego
3)Boisko wielofunkcyjne przy ZS nr 6
4) Boisko wielofukncyjne przy ZSO nr 4
5) Boisko wielofunkcyjne przy Gimnazjum nr 21
6)Przebudowę kompleksu lekkoatletycznego na Zawiszy
7) Kryte lodowisko przy Toruńskiej.

Łącznie kilkadziesiąt milionów. Nieco inna historia wiąże się z halą lekkoatletyczną w Bydgoszczy. Tutaj Prezydent uznał wpisanie na strategiczną listę – a więc pierwszy krok w otrzymaniu dofinansowania – za… brak rządowego wsparcia. Po chwili wyskoczył z kolejnym pomysłem w postaci przystani wioślarskiej i oburzył się… brakiem wpisania na strategiczną listą.” – napisał Schreiber. Pełną treść jego komentarza zamieszczamy poniżej.


Powiązane treści