Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dyrektor Centrum Onkologii nagrodzony Laurem Andrzeja Szwalbego

Dodano: 28.03.2023 | 19:23

Na zdjęciu: Prof. Janusz Kowalewski jest dyrektorem Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Znamy laureatów tegorocznych Laurów Andrzeja Szwalbego i Mariana Rejewskiego. Otrzymali je prof. Janusz Kowalewski, dyrektor bydgoskiego Centrum Onkologii i pianista Adam Kośmieja, wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Laury Andrzeja Szwalbego i Mariana Rejewskiego wręczane są corocznie w okolicach 19 kwietnia, czyli podczas uroczystości nadania Bydgoszczy praw miejskich. Laur Andrzeja Szwalbego upamiętnia wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej i człowieka o wybitnych zasługach dla rozwoju kultury w Bydgoszczy oraz wzmacniania jej pozycji na arenie ogólnopolskiej.


CZYTAJ TAKŻE: Nowa rola prof. Marka Harata. Będzie kształcił przyszłych lekarzy na Politechnice Bydgoskiej


Jest on przyznawany jest przez Kapitułę za całokształt pracy lub dorobku. Pod uwagę brane są zasługi, które podniosły znaczenie Bydgoszczy na arenie krajowej lub międzynarodowej, dokonały otwarcia nowych perspektyw rozwoju lub uczyniły miasto atrakcyjniejsze oraz bardziej przyjazne dla gości i mieszkańców. Rokrocznie nagrodzona w ten sposób może być jedna osoba. Laur przyznawany jest od 2003 roku, wręcza go prezydent Bydgoszczy podczas uroczystości rocznicy nadania Bydgoszczy praw miejskich. Do tej pory wyróżniono nim 18 osób – informuje biuro prasowe bydgoskiego ratusza.

Laur Andrzeja Szwalbego. Lista nagrodzonych

Dotychczas Laur Andrzeja Szwalbego otrzymali:

1. ks. Krzysztof Buchholz – 2003 r.
2. Jerzy Puciata – 2004 r.
3. Kazimierz Hoffman – 2005 r.
4. Rafał Blechacz – 2006 r.
5. dr n. med. Zbigniew Pawłowicz – 2007 r.
6. Eleonora Harendarska – 2008 r.
7. Paweł Łysak – 2009 r.
8. Tomasz Zaboklicki – 2010 r.
9. Maciej Figas – 2011 r.
10. prof. dr hab. n. med. Marek Harat – 2012 r.
11. Marek Gotowski – 2013 r.
12. prof. dr hab. n. med. Zygmunt Mackiewicz – 2014 r.
13. Ewa Stąporek-Pospiech – 2015 r.
14. Katarzyna Popowa-Zydroń – 2016 r.
15. Urszula Guźlecka – 2017 r.
16. Szymon Nehring – 2018 r.
17. Jerzy Derenda – 2019 r.
18. dr hab. Vadim Brodski, prof. Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – 2022 r.

W latach 2020-2021, z powodu światowej pandemii, nie organizowano uroczystych urodzin miasta – nagroda nie została przyznana.

Laur Andrzeja Szwalbego dla dyrektora Centrum Onkologii

W tym roku kapituła zdecydowała, że laur otrzyma dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy – prof. Janusz Kowalewski. Swoją funkcję pełni od 2014 roku, kiedy to zastąpił innego laureata wyróżnienia im. Andrzeja Szwalbego – prof. Zbigniewa Pawłowicza. To doświadczony specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i chirurgii klatki piersiowej: jest kierownikiem Katedry Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2008 roku jest profesorem nauk medycznych, a od 2012 – profesorem zwyczajnym. Dla Kowalewskiego będzie to kolejne wyróżnienie przyznane przez miasto Bydgoszcz: w 2003 roku za szczególne zasługi dla miasta odebrał Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Wybitny pianista z Laurem Mariana Rejewskiego

Laur Mariana Rejewskiego przyznawany jest za wybitne osiągnięcia – dla upamiętnienia młodego wieku Patrona Nagrody w czasie dokonywania przełomowych prac kryptologicznych, które wpłynęły na wynik i skrócenie II wojny światowej. Pod uwagę brane są zasługi, które podniosły znaczenie Bydgoszczy na arenie krajowej lub międzynarodowej, dokonały otwarcia nowych perspektyw rozwoju lub uczyniły miasto atrakcyjniejsze oraz bardziej przyjazne dla gości i mieszkańców. Rokrocznie wyróżniona w ten sposób może być jedna osoba. Podobnie jak nagroda Szwalbego, jest on wręczany przez Prezydenta Bydgoszczy w ramach uroczystości rocznicy nadania Bydgoszczy praw miejskich.

Dotychczas wyróżnienie trafiło do Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej (2019) i Igi Baumgart-Witan (2022). Tym razem laureatem został Adam Kośmieja, jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Jest absolwentem Manhattan School of Music oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie jest wykładowcą bydgoskiej uczelni.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Miasto sprzedało Centrum Onkologii zalesioną działkę. Za kilka lat może na niej powstać budynek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments