Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Miasto sprzedaje Centrum Onkologii zalesioną działkę. Za kilka lat może na niej powstać budynek

Dodano: 23.12.2022 | 13:45

Na zdjęciu: Centrum Onkologii nabywa od miasta działkę położoną na północny wschód od PARiS.

Fot. BB

Urząd Miasta Bydgoszczy sprzedaje Centrum Onkologii sporą działkę położoną przy Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu. Ma ona zostać przeznaczona pod inwestycję – emocje może jednak wzbudzić fakt, że jest to teren zalesiony. W ostatnim czasie w tej części Fordonu doszło bowiem do wielu wycinek, które nie podobają się mieszkańcom.

W połowie grudnia w Biuletynie Informacji Publicznej bydgoskiego ratusza pojawiła się informacja o bezprzetargowej sprzedaży działki nr 1/39 w obrębie 247, znajdującej się przy ulicy Izabeli Romanowskiej na rzecz Centrum Onkologii. Jest to teren o powierzchni 1,7 ha, położony za terenem Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu, nieopodal ulicy Rydygiera. Uchwalony w 2013 roku plan miejscowy „Fordon – Centrum Onkologii” przeznaczył tę nieruchomość pod teren zabudowy usługowej – usługi opieki zdrowotnej lub naukowo-badawcze.

Miasto sprzedaje działkę szpitalowi w cenie 270 tysięcy złotych netto (zastosowano 90% bonifikatę). Według komunikatu w BIP, CO nabywa grunt celem zrealizowania tam inwestycji. Teren jest jednak porośnięty sosnami i jakakolwiek inwestycja będzie oznaczać wycinkę drzew. A na te fordoniacy są ostatnio mocno wyczuleni. 28 grudnia ZDMiKP otwiera parking Park & Ride przy pętli Przylesie – kontrowersje budzi fakt, że do budowy 160 miejsc i drogi dojazdowej konieczne było pozbycie się setek drzew. Nieopodal – po południowej stronie ulicy Akademickiej – trwa ingerencja w drzewostan związana z budową drogi do kompleksu mieszkaniowego Murapol.

Ożywiona dyskusja dotycząca drzew przetoczyła się w mediach społecznościowych przy okazji prac nad nowym studium zagospodarowania miasta. Mieszkańcy terenów sąsiadujących z Politechniką Bydgoską walczyli o zmianę jego zapisów, które dopuszczają zabudowę wielorodzinną przy ulicy Andersa – studium zostało jednak przyjęte bez zmian, lecz prezydent Rafał Bruski zadeklarował ewentualną możliwość punktowych zmian w dokumencie.

W najbliższym czasie Centrum Onkologii nie planuje realizacji inwestycji na pozyskiwanym od miasta gruncie. Rzeczniczka szpitala Agnieszka Bielińska odpowiada, że nastąpi ona w przyszłości. Podkreśla też, że każda z wymienionych w planie miejscowym inwestycji wiązać się będzie z ingerencja w drzewostan. Zapisy planu precyzują, że na terenie obowiązuje zachowanie drzew i istniejącej roślinności w strefie o szerokości 25 metrów od strony północnej. Na ten moment nie należy jednak spodziewać żadnych działań na tej działce.

CZYTAJ TAKŻE: Budynek jak z Prypeci. Czy ratusz zajmie się dawną szkołą w Fordonie?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok temu

To przecież nasadzenia. Niech CO buduje nowy budynek.