Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Lewica na Bartodziejach o tanich lekach, „szkodniku” Ziobrze i rosyjskiej rakiecie

Dodano: 18.05.2023 | 10:55

Na zdjęciu: Poseł Lewicy i współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg mówił w Bydgoszczy o ustawie, która wprowadziłaby leki za 5 złotych.

Fot. BB

Posłowie klubu parlamentarnego Lewica Razem prowadzą dziś (18 maja) prekampanię wyborczą na terenie Kujaw i Pomorza. Rano politycy pojawili się na bydgoskim targowisku przy ulicy Skłodowskiej-Curie i wzięli udział w konferencji prasowej. Mówili tam m.in. o inflacji, tanich lekach czy rosyjskiej rakiecie, która spadła koło Zamościa.

Lokalni i krajowi działacze Lewicy pojawili się na Bartodziejach z samego rana. Przed wejściem na targowisko od strony skrzyżowania Skłodowskiej-Curie i Bałtyckiej rozdawali pączki, drożdżówki i gadżety, a także rozmawiali z mieszkańcami. O 9:00 odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli parlamentarzyści.

Zandberg: Mamy ustawę, która wprowadzi leki na receptę za pięć złotych

Współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg nawiązał do złożonej w weekend przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego obietnicy wprowadzenia od 2024 roku bezpłatnych leków dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.


CZYTAJ TAKŻE: Prom Flisak wraca po awarii i ma nowe godziny kursowania


Na tym bazarze jest wiele osób starszych. Kiedy rozmawiamy z nimi o rosnących kosztach życia, to podkreślają, że obciążeniem ich budżetów są leki. Rządzący obudzili się i zorientowali, że wiele rodzin w Polsce ma co miesiąc problem z wykupieniem leków i obiecują, że w bliżej nieokreślonej przyszłości coś z tym zrobią. Ja mam bardzo prostą propozycję: wystarczy przyjąć oczekującą od dwóch lat w Sejmie ustawę posłanki Marceliny Zawiszy, która wprowadza stosowaną w wielu krajach UE zasadę: dostajesz leki na receptę, wykupujesz je za symboliczne pięć złotych – wyjaśnił Zandberg.

Polityk partii Razem dodał, że PiS, zamiast wprowadzić korzystną zwłaszcza dla emerytów ustawę, sprzyja interesom korporacji farmaceutycznym. – Trzeba dbać o to, by być leczonym. To prawo zapisane w Konstytucji – stwierdził. Lewica domaga się od rządu, by jak najszybciej zajął się jej ustawą.

Szejna o inflacji i „szkodniku” Ziobrze

Poseł Andrzej Szejna na wstępie swojej wypowiedzi podkreślił, że właśnie wrócił z Turcji, gdzie uczestniczył (z ramienia Rady Europy) w obserwacji wyborów parlamentarnych i prezydenckich. – W Polsce, tak jak w Turcji, zawłaszczane są wolne media. Tureckie wybory odbywają się prawidłowo, ale wszystko rozstrzyga się dużo wcześniej. Łamie się charaktery i światopoglądy mieszkańców – powiedział.

Parlamentarzysta przyznał, że PiS źle zarządza inflacją. – Każe nam się cieszyć, że inflacja wynosi kilkanaście procent, a nie jak w Turcji 90. To metoda myślenia i działania partii rządzącej, którą określiłbym tak: skoro boli mnie ząb, to przykładam do ust żelazko – zobrazował Szejna. Dodał również, że przez działania PiS Polska wciąż nie ma pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Dziś widzimy, że Kaczyński i Ziobro wyprowadzają Polskę z Unii Europejskiej. Ponad 700 dni czekamy na środki z KPO. Czyja to jest wina? Pana Ziobry, pana Morawieckiego, tego układu rządzącego. Gdyby premier miał trochę charakteru, to zdymisjonował by szkodnika Ziobrę i sięgnąłby po pieniądze do każdego z nas – stwierdził.

Szopiński: Nie może być tak, że nad Bydgoszczą latają ruskie rakiety

Bydgoski poseł PiS Jan Szopiński nawiązał do sprawy rosyjskiej rakiety, która najpewniej w grudniu 2022 roku spadła w Zamościu pod Bydgoszczą, a odnaleziono ją dopiero w kwietniu. – W Bydgoszczy znajdują się jednostki NATO. One muszą mieć zagwarantowane bezpieczeństwo. Nie może być tak, że nad Polską latają sobie jakieś ruskie rakiety i lądują 10 kilometrów od tych jednostek. Jeszcze trochę i te jednostki wyprowadzą się z miasta – przekonywał.

Lokalny parlamentarzysta zaznaczył, że to Lewica rozpoczęła publiczną debatę na temat znaleziska pod Bydgoszczą. – Będziemy domagali się wyjaśnień ze strony ministra obrony narodowej i ze strony pana premiera, a w szczególności kwestii odpowiedzialności ministra w tej sprawie – dodał Szopiński.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Minister Błaszczak zabrał głos w sprawie rakiety znalezionej w lesie koło Bydgoszczy

Poranne wydarzenie otwiera cykl spotkań Lewicy na Kujawach i Pomorzu, które odbędą się dziś m.in. w Toruniu, Świeciu, Inowrocławiu czy Lipnie. Posłowie spotkają się m.in. z marszałkiem Piotrem Całbeckim czy przewodniczącą rady miasta Bydgoszczy Moniką Matowską. O godzinie 17:00 w sali konferencyjnej stadionu Zawiszy odbędzie się natomiast spotkanie z udziałem jednego z liderów formacji – Włodzimierzem Czarzastym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stary dziad
Stary dziad
14 dni temu

Czy to prawda że Zandberg żyje z Gawkowskim, Gawkowski z Czarzastym, Czarzasty z Żukowską, Żukowska z Rosatim ? A Rosati żyje z kim chce. Czasami z żoną. Czasami swoją.

Janusz
Janusz
9 dni temu

Ten akromegalityk to już niech lepiej wraca do PRL