Bydgoszcz
16C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 6km/h ENE
H 18 • L 15
16C
Sr
19C
Czw
24C
Pt
17C
Sob
13C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesLidl stanie w miejscu ośrodka dla niewidomych. Nie wszystkim się to podoba
12.09.2017 | 14:51

Lidl stanie w miejscu ośrodka dla niewidomych. Nie wszystkim się to podoba

Teren został już sprzedany inwestorowi.

Na zdjęciu: Zainteresowanie budynkiem hotelowym spadło, od kiedy zlikwidowano szkołę dla masażystów.

Fot. Pit1233/wikipedia

Na działce zajmowanej dotychczas przez ośrodek rehabilitacyjno-szkoleniowy dla niewidomych i słabowidzących ma powstać market sieci Lidl. Nie zgadza się z tym radny Prawa i Sprawiedliwości Szymon Róg.

Jedna z pięciu placówek w Polsce, które przystosowywały niewidomych i słabowidzących do życia codziennego, mieści się na terenie, który w 1996 roku miasto przekazało Polskiemu Związkowi Niewidomych w wieczyste użytkowanie. Funkcjonowały tam dotychczas dwa budynki połączone łącznikiem. W pierwszym, usytuowanym równolegle do ul. Powstańców Wielkopolskich, znajdowała się szkoła dla niewidomych masażystów, która ostatnio została zamknięta i niektóre pomieszczenia nie były użytkowane. Teraz część nieruchomości z tym właśnie budynkiem została sprzedana i ma na niej powstać Lidl. Polski Związek Niewidomych zawarł już z inwestorem odpowiednią umowę.

Plany budowy marketu nie spodobały się Szymonowi Rogowi, radnemu Prawa i Sprawiedliwości. Wystosował on interpelację, w której pyta, czy w ratuszu podjęto jakieś działania w tej kwestii i jakie jest przeznaczenia zabudowań przy ul. Powstańców Wielkopolskich zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. – To jest ważny ośrodek dla sporego grona bydgoszczan i osób z regionu – argumentuje polityk.

W odpowiedzi zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz powołała się na rozmowę z sekretarz generalnym zarządu Polskiego Związku Niewidomych, Elżbietą Oleksiak. Zmiany na terenie ośrodka tłumaczone są kosztami związanymi z utrzymaniem pierwszego z budynków, a także spadkiem zainteresowania baza noclegową.  – W trakcie rozmowy padło zapewnienie, że Polski Związek Niewidomych nie zamierza ograniczyć swojej działalności szkoleniowej i rehabilitacyjnej – zapewnia Waszkiewicz. Zadania, które były realizowane w sprzedanym budynku, będą kontynuowane w drugim, a działania są zgodne z planami zagospodarowania przestrzennego, które przeznaczają ten teren na zabudowę usługową.

Róg przyznaje, że sprawy zaszły już za daleko. I wylicza. – Lidl powstały na ul. Powstańców Wielkopolskich będzie dziesiątym takim marketem w mieście. W dodatku obok jest Biedronka.

Lidl stanie w miejscu ośrodka dla niewidomych. Nie wszystkim się to podoba