Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Loty Bydgoszcz – Warszawa oficjalnie przywrócone. Jest już pasażerka z numerem 001

Dodano: 05.09.2019 | 16:51
Aurelia Śliwińska, Piotr Całbecki

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Pani Aurelia Liwińska otrzymała od marszałka Piotra Całbeckiego bon na przelot do Warszawy w wybranym przez siebie terminie.

Fot. Eryk Dominiczak

Władze samorządowe, posłowie oraz przedstawiciele lotniska i spółki LOT wzięli udział w czwartek w oficjalnym ogłoszeniu przywrócenia lotów na trasie Bydgoszcz – Warszawa. Do dyspozycji pasażerów będzie dziesięć połączeń tygodniowo. Ceny biletów – w dwie strony – rozpoczynają się od 169 złotych.

To oczywiście koszt przelotów wyłącznie na krajowej trasie. Uczestnicy czwartkowej konferencji podkreślali natomiast, że dostęp do drugiego – po Frankfurcie – portu przesiadkowego ma umożliwić również loty międzynarodowe, w tym – międzykontynentalne. Ich cena będzie adekwatnie wyższa – dla przykładu cena biletu w obie strony do Azji zaczyna się od 1699 złotych. Jak zapewniali wspólnie marszałek Piotr Całbecki oraz Robert Ludera, dyrektor biura siatki połączeń LOT, rozkład lotów umożliwia przelot z Bydgoszczy do wielu miast europejskich i powrót tego samego dnia. – Drugim założeniem ma być możliwość dotarcia, z przesiadką, do największych polskich miast w ciągu 2,5 godziny – zaznaczał Ludera.

Jak już informowaliśmy, poranne wyloty z Bydgoszczy zaplanowano na godzinę szóstą rano. O tej porze samolot wystartuje z portu imienia Paderewskiego w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i soboty. Po 50 minutach zamelduje się na lotnisku Okęcie. – Warszawa wtedy budzi się ze snu, ale dzięki temu będzie można szybko rozpocząć załatwianie urzędowych spraw – mówi marszałek Całbecki. W tym wypadku powrót można zaplanować już na 13:40, gdy – od poniedziałku do piątku – przewidziane są loty ze stolicy do Bydgoszczy. O 15:10 (także we wszystkie dni powszednie) 78-osobowy bombardier Q400 kolejny raz wzbije się w powietrze w rejs do Warszawy. Ale to nie koniec, bo od wtorku do piątku i w niedzielę przyleci ze stołecznego lotniska (wylot o 23:00) i noc spędzi w Bydgoszczy, aby móc ponownie wylecieć wcześnie rano.

loty_bydgoszcz_warszawa_tabela_PLB

Zdaniem przedstawicieli LOT-u rozmowy w sprawie reaktywacji połączenia z Bydgoszczy do Warszawy de facto „nigdy się nie zatrzymały”, ale „nabrały tempa w ostatnim roku”. Marszałek Całbecki podczas konferencji podziękował za wsparcie posłance PiS Ewie Kozaneckiej, która „włączyła się w lobbing na rzecz przywrócenia połączenia”. – Zgłaszali się do mnie w tej sprawie zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy – twierdzi Kozanecka. Choć trzeba przyznać, że takie zdanie wypowiadali w ostatnich latach różni parlamentarzyści, którzy – już w nowej kadencji – będą zapewne beneficjentami decyzji LOT-u.

Przypomnijmy, że to sam LOT w 2013 roku zrezygnował z obsługi trasy z Bydgoszczy do stolicy. Powód – jej nierentowność i problemy organizacyjno-finansowe samej spółki. W 2014 roku próbowano co prawda przywrócić loty, dotując Eurolot (kwotą aż 12 milionów złotych rocznie), ale po roku spółka zawiesiła wszystkie połączenia, po czym ogłosiła upadłość. Od tego momentu jedynym hubem dla Bydgoszczy pozostawał Frankfurt (obecnie loty do Niemiec realizowane są już codziennie).

Podczas konferencji marszałek Całbecki wręczył voucher na lot do stolicy 102-letniej pani Aurelii Liwińskiej, którą wcześniej uhonorował już okolicznościowym medalem z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przy okazji przywrócenia połączenia do Warszawy prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz Tomasz Moraczewski potwierdził, że toczą się rozmowy w sprawie dalszych lotów do Lwowa (w tym roku realizowane będą one jedynie do końca września). Prowadzone są także negocjacje z „jednym z obecnych przewoźników”, aby uruchomić „dwa nowe połączenia”. Ogłoszone natomiast w środę loty do Edynburga (od marca 2020 roku) zastąpią funkcjonującą do końca letniej siatki połączeń trasę Bydgoszcz – Glasgow Prestwick.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments