Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Loty z Bydgoszczy do Alicante. Czy są szanse na uruchomienie połączenia?

Dodano: 14.11.2022 | 22:59

Na zdjęciu: Obecnie bydgoskie lotnisko oferuje loty krajowe oraz na Wyspy Brytyjskie.

Fot. Szymon Fiałkowski

Uruchamianie nowych połączeń lotniczych zawsze budzi duże zainteresowanie. Port Lotniczy Bydgoszcz oferuje obecnie tylko połączenia krajowe oraz na Wyspy Brytyjskie. Z naszą redakcją skontaktował się jednak czytelnik, który apeluje o utworzenie lotów do Alicante.

Port Lotniczy Alicante – Elche położony jest we wschodniej Hiszpanii w regionie turystycznym Costa Blanca. Jego popularność wzrosła szczególnie w ostatniej dekadzie i obecnie jest to jedno z pięciu najważniejszych lotnisk w Hiszpanii.

– Wiele osób z naszego miasta i z Torunia studiuje w tym rejonie w ramach wymian, pracuje na terenie wybrzeża Costa Blanca, posiada rezydentury hiszpańskie i własne nieruchomości, pracuje w agencjach nieruchomości, przemyśle gastronomicznym, sadowniczym i portowym  – napisał do nas czytelnik, pan Krzysztof.

Wymienione przez niego osoby latają do Alicante nawet 10 razy w roku. Dzięki temu wykazują zainteresowanie kierunkiem nie tylko w wakacje, ale przez praktycznie cały rok.

Alicante popularne, ale z Bydgoszczy nie polecisz

Lot bezpośredni z Polski do Alicante trwa nieco ponad trzy godziny. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego najpierw jednak muszą wybrać się w podróż na inne lotnisko – na przykład do Poznania, Gdańska, Modlina czy Łodzi (wszystkie te połączenia obsługuje Ryanair) i dopiero stamtąd polecieć do Hiszpanii. A to oczywiście przysparza dodatkowych uciążliwości związanych z dojazdami, parkingami, opłatami i straconym czasem.

Dochodzą jeszcze koszty. Jak wyjaśnia nasz Czytelnik, obecnie koszt biletu na tym kierunku często przekracza 600 zł w jedną stronę za bilet podstawowy bez bagażu i wejścia z pierwszeństwem na pokład samolotu.

– Sam znam około sto takich osób, a to tylko część tych, którzy są zainteresowani lotami z Bydgoszczy do Alicante. Dla przewoźnika takie połączenie to duża szansa, bo z własnego doświadczenia wiem, że samoloty latające z wymienionych miast do Alicante często są w połowie wypełnione przez mieszkańców naszego regionu – wylicza nasz czytelnik, który ocenia, że rocznie około 12 000 pasażerów lotów na Costa Blanca pochodzi z Bydgoszczy i okolic.

Szansę na uruchomienie połączenia do Hiszpanii nasz Czytelnik dostrzegł w pojawieniu się nowego przewoźnika na bydgoskim lotnisku. Od rozpoczęcia sezonu zimowego, a więc od końcówki października, loty między Bydgoszczą a Londynem Luton dwa razy w tygodniu realizuje bowiem WizzAir. Wiadomo już, że to nie koniec działań węgierskich linii w Bydgoszczy i siatka połączeń ma zostać powiększona.

Kto decyduje o uruchamianiu nowych połączeń?

O szanse na uruchomienie połączenia do Alicante spytaliśmy na bydgoskim lotnisku. – Hiszpania jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem wyjazdowym dla Polaków, który jest na szczycie listy życzeń większości lotnisk w Polsce. Nie inaczej jest w przypadku Portu Lotniczego Bydgoszcz  – mówi Mateusz Dul, specjalista ds. PR i marketingu bydgoskiego lotniska.

Decyzja o uruchomieniu połączenia należy do przewoźników. To oni oceniają opłacalność danego kierunku, analizując m.in. historyczne dane na porównywalnych trasach, przepływy pasażerskie w ruchu bezpośrednim i pośrednim czy dane turystyczne.

– Lotnisko Bydgoszcz na bieżąco weryfikuje potrzeby pasażerów, a także analizuje rynek we własnym zakresie i na bazie tych wniosków formułuje propozycje biznesowe dla przewoźników. To do nich należy jednak decyzja o uruchomieniu trasy – mówi Dul.

Z Bydgoszczy na Południe? Na razie tylko na Wyspy

Z Bydgoszczy były już realizowane bezpośrednie loty na południe Europy, choć nie do Alicante. Ryanair przez dwa sezony wakacyjne latał na lotnisko Barcelona – Girona, a Mistral Air proponował loty na lotnisko Rzym – Fiumicino.

– Ze względu na wyniki sprzedażowe te połączenia nie utrzymały się w ofercie. Trasa musi być bowiem opłacalna w obu kierunkach, nie tylko wylotowym, ale również przylotowym, stąd tak istotna jest promocja turystyczna naszego regionu, miast za granicą. Wierzymy jednak, ze nasz rynek jest już na tyle silny, by linie lotnicze były w stanie jeszcze raz przetestować nasz potencjał. Jesteśmy w kontakcie z przewoźnikami i prowadzimy stale rozmowy w celu dalszej rozbudowy siatki połączeń z naszego regionalnego lotniska – wyjaśnia Dul.

Obecnie z Bydgoszczy można polecieć do Warszawy, Krakowa, Dublina, Bristolu, Birmingham, Londynu Luton oraz Londynu Stansted.

– Zamiast dublować kierunki i wysyłać kolejne samoloty na Wyspy Brytyjskie, spróbujmy kierunku do Alicante – podsumowuje nasz czytelnik.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
36 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta
Aneta
1 rok temu

Bezpośredni lot z Bydgoszczy do Alicante to bardzo dobry pomysł patrząc na skalę podróżujących. Trzymam kciuki za rozbudowę połączeń.

Mateusz
Mateusz
1 rok temu

Musze latać do Alicante co dwa tygodnie w tą i z powrotem, także też jestem za !

Bowa
Bowa
1 rok temu

Bardzo dobry kierunek, na tyle daleki, że jazda samochodem jest uciążliwa i nieopłacalna,na tyle atrakcyjna,że można zrobić i City Break (Alikante),jak i tydzień plażowy ( w bliskich okolicach miasta).Trzymam kciuki, bo sama tam latam 7-8 razy w roku.

Rafał
Rafał
1 rok temu

Super pomysł. Korzyści będą dla wszystkich.

Jan
Jan
1 rok temu

W pełni zgadzam się o pilną koniecznościa uruchomienia połączenia Bydgoszcz Alicante. Do podstawowych zadań lotniska bydgoskiego należy ułatwianie bydgoszczanom , torunianom .. podróży do miejsc ,do których kilkakrotnie w ciągu roku wyjeżdżają. Nie można porównywać kierunków uruchamianych do Rzymu Barcelony z uruchamianą proponowaną trasą do Alicante gdyż tamte trasy to są kierunki na jeden raz maksymalnie w roku ,a może i raz na kilka lat odwiedza się tego typu miasta. Kierunek Alicante jest kierunkiem nie wakacyjnym a pobytowym dla setek /sam znam około 200 /300 mieszkańców naszego rejonu/ którzy zakupili tam nieruchomości i minimum raz w miesiącu członkowie rodziny udają… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Droga Redakcjo , dziękuję za ten artykuł ,to głos rozsądku , który mam nadzieję trafi do kierownictwa lotniska i przewoźników . To naprawdę strzał w dziesiątkę !!! Mieszkańcy będą wdzięczni za ten kierunek , trzymam kciuki !

Piotr
Piotr
1 rok temu

Super pomysł, sam skorzystam a wiem że masa znajomych również będzie latać z Bydgoszczy a nie jak teraz z Poznania lub Gdańska. Trzymam kciuki za uruchomienie takiego połączenia!

JOANNA
JOANNA
1 rok temu

Alicante to bardzo atrakcyjny i popularny kierunek, sama latam tam kilka razy do roku, do rodziny. Utrudnieniem i dodatkowym kosztem jest dojazd do np. Poznania, skad najczesciej latam. Taki kierunek z Bydgoszczy to bylby strzal w 10tke!

SLAWEK
SLAWEK
1 rok temu

Bardzo dobry pomysł. Z pewnością tan kierunek.ekonomicznie się obroni

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Każdy inny kierunek niż ma wyspy będzie dobry. Niestety władze portu lotniczego nic nie robią w tym kierunku. Czytam w wypowiedziach tylko utarte slogany „decyduje przewoźnik, nie od nas zalezy”. Rozumiem w takim razie że do innych małych lotnisk przewoźnicy walą drzwiami i oknami. Do Bydgoszczy jakoś nie.

Anna
Anna
1 rok temu

Super ,kierunek do Alicante jest bardzo porządany i wyczekiwany .Lotnisko Bydgoszcz tkwi ciągle w starych połączeniach .Inne miasta się rozwijają a my wciąż nieopłacalni .

Waldek
Waldek
1 rok temu

Taki kierunek jest potrzebny mieszkańcom regionu turystycznie ale także w kategoriach biznesu.Wyjście UK z Uni Europejskiej powoduje szereg problemów a ten kierunek otwiera nowe możliwości.

Elżbieta Migdalska
Elżbieta Migdalska
1 rok temu

A dlaczego nie Barcelona-Girona?Często podróżuje do rodziny i zawsze z Poznania. Za każdym razem jest pełen samolot.To dlaczego nie z Bydgoszczy?.

Janusz
Janusz
1 rok temu

Alicante to wyśmienity pomysł ! super miejsce , z centrum szybki pociąg do Barcelony i Madrytu
Na południe do Malagi , do Madrytu i Barcelony takie same odległości , latam często z Pozania i wiem że z Bydgoszczy jest mnóstwo ludzi , a w hotelu MOXY na lotnisku w Poznaniu, jak jest wczesny lot do Alicante to są sami Bydgoszczanie którym nie chce się wyjeżdżać o 2 – iej w nocy z Bydgoszczy
Panie Marszałku , Panie Prezesie , rozmawiajcie z przewoźnikami !

Krystyna
Krystyna
1 rok temu

Kochani Mieszkańcy Bydgoszczy , Torunia i wszystkich okolicznych gmin , przyłączcie się do tej dyskusji , Alicante to naprawdę wymarzony kierunek , dzisiaj jest 24 stopnie , słońce , zachód słońca o 18.00 i tylko 2 godziny 50 minut lotu .Pomyślcie, wstajecie rano w domu , pijecie kawę , zamawiacie taksówkę i łącznie z odprawą za 5 godzin jesteście w środku lata. Redakcjo , wyślijcie ten artykuł i komentarze do przewoźników , przecież tam pracują też tylko ludzie , jeżeli władze nie chcą ich zainteresować tym kierunkiem to może Wy to zróbcie . Trzymamy kciuki za powodzenie .

Jan
Jan
1 rok temu

Pomysł bardzo dobry a zarazem potrzebny nie tylko dla Bydgoszczy czy też Torunia ale nie zapominajmy o innych mieszkańcach Naszego regionu m.in. Świecie, Tuchola Nakło.

Kuba
Kuba
1 rok temu

Przychylam się do wszystkich komentarzy na temat lotów do Alicante , jesteśmy agencją nieruchomości i często latamy z Gośćmi nie tylko z Bydgoszczy , ale właśnie Tucholi, Inowrocławia , Świecia , Nakła i wielu innych miast naszego regionu , te dojazdy do Modlina , Gdańska i Poznania są bardzo uciążliwe i kosztowne . Nasze lotnisko zasługuje na ten kierunek . Zarządzający lotniskiem nie mają do końca racji że decyzja jest wyłącznie decyzją przewoźników , od ich nacisków i rozmów wiele zależy , przewoźnik musi się dowiedzieć od kogoś gdzie chcą latać mieszkańcy , tylko” por favor ” już nie na… Czytaj więcej »

Adam
Adam
1 rok temu

Latam od 6 lat do Alicante co najmniej dwa razy w miesiącu , zazwyczaj z Poznania i tam też ląduje , a mieszkam na Brzozowej w Bydgoszczy , szlag mnie trafia jak lecę obok domu i wiem że z lotniska miałbym 10 min do domu , a samolot leci na Ławicę i tracę przez to 3 godziny , paliwo i czas Czujecie ten absurd …… może nasz Prezydent Bruski namówi Marszałka Całbeckiego i tego Pana Prezesa pracującego na dwóch etatach , żeby wreszcie zaczęły latać samoloty do Alicante , niech usiądą razem z przewoźnikami i rozmawiają , jest dobry moment… Czytaj więcej »

Kamila
Kamila
1 rok temu

Trzymam kciuki za uruchomienie tego połączenia! Możliwość bezpośredniej podróży z zamieszkiwanej miejscowości to zdecydowana oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim czasu.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Bardzo dobra propozycja także na wypoczynek i wakacje. Takiego kierunku brakuje nawet w czarterach z Bydgoszczy więc chętnych byłoby sporo. Okolice ciekawe i warte zobaczenia. Ten kierunek ma potencjał.

Witold
Witold
1 rok temu

Podpisuję się pod lotem do Alicante dwoma rękoma. W moim otoczeniu jest jeszcze co najmniej 50 osób którzy latamy kilkanaście razy w roku do Alicante

Last edited 1 rok temu by Witold
Małgorzata
Małgorzata
1 rok temu

Popieram loty do Alicante pomysł doskonały,miejsce przepiękne ,słoneczne i przyjazne o każdej porze roku

Mirek
Mirek
1 rok temu

Jest to atrakcyjny kierunek prze cały rok więc na pewno będzie to strzał w dziesiątkę. Obecnie loty do Alicante z innych miejscowości mają pełne obłożenie. Trzymamy kciuki za powodzenie tego projektu

Jacek
Jacek
1 rok temu

Latam co miesiąc do Alicante w sprawach prywatno biznesowych, samoloty z Gdańska i Poznania ciąglę pełne tak samo będzie z Bydgoszczy, ponieważ dużo znajomych lata rodzinne do Alicante dlatego jestem za lotami z Bydgoszczy.

Justyna
Justyna
1 rok temu

Kierunek Alicante z Bydgoszczy to świetny pomysł

Dorota
Dorota
1 rok temu

Jestem za utworzeniem bezpośredniego połączenia z Bydgoszczy do Alicante latam co miesiąc na tej trasie. Oby się powiodło.

Piotr
Piotr
1 rok temu

Bardzo dobry pomysł z uruchomieniem połączeń między Bydgoszcza a Alicante. Duże ułatwienie dla mieszkańców regionu. Plus promocja miasta położonego nad Brdą:)

Rafał
Rafał
1 rok temu

Wreszcie ktoś poruszył ten temat, żeby zainicjować utworzenie połączenia Bydgoszcz – Alicante. Mnóstwo ludzi z Bydgoszczy i z regionu lata do tego regionu Hiszpanii, ale niestety nie z lotniska w naszym mieście. Bez wątpienia w sytuacji utworzenia lotów z Bdg chętnych nie będzie brakowało. Liczę na inicjatywę naszych włodarzy dla utworzenia tej właśnie trasy lotniczej, Bydgoszcz – Alicante.

Maciej
Maciej
1 rok temu

Jestem za uruchomieniem połączenia z Bydgoszczy do Alicante. Aktualnie latam kilkanaście razy w roku z lotnisk w Poznaniu i Gdańsku. Jestem przekonany ze to właściwy kierunek?

Robert
Robert
1 rok temu

Super pomysł, aby uruchomić takie połączenie.
Trzymam kciuki aby tak się stało.

Stefan
Stefan
1 rok temu

A moze by tak Bydgoszcz-Leeds Bradford?

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Dojazd do Modlina to katastrofa.
Może chociaż rzadka siatka, a gdy samoloty okażą się pełne 🙂

Joanna
Joanna
1 rok temu

To bardzo dobry pomysł? Ułatwiłoby to prowadzenie biznesu.

Wiktoria
Wiktoria
1 rok temu

Również jestem za ! Prośba o uruchomienie kierunku.

Last edited 1 rok temu by Wiktoria
Areta
Areta
1 rok temu

Ten kierunek zdecydowanie ma potencjał. Świetna inicjatywa. Trzymamy kciuki

Piotr
Piotr
1 rok temu

Bydgoski port poza połączeniami ,,za chlebem” nie ma szans na inne. Tutaj nikt nie przyleci na city break. Taka dygresja. Prezes portu wszędzie mówi że lotnisko jest oknem na świa Kujaw i Pomorza. Niezły ,,odlot”. Oknem na świat dla regionu na dziś jest Gdańsk.