Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Łuczniczka Nova odłożona na bok. Radny postuluje o nową lokalizację rzeźby

Dodano: 07.02.2024 | 10:24

Na zdjęciu: Łuczniczka Nova stoi obecnie na zapleczu budowy czwartego kręgu Opery Nova.

Fot. Szymon Róg

Po rozpoczęciu budowy czwartego kręgu Opery Nova stojąca przed placówką rzeźba Łuczniczka Nova została usunięta. Jak ujawnił jeden z internautów, obecnie znajduje się na zapleczu budowy. Czy posąg tymczasowo stanie w innym miejscu, czy będzie stał przy kontenerach i czekał na zakończenie inwestycji?

Łuczniczka Nova została odsłonięta w 2013 roku, z okazji 667. urodzin miasta. Autorem rzeźby jest toruński artysta Maciej Jagodziński-Jagenmeer – jego oczywistą inspiracją był oczywiście stojący obecnie w parku Kochanowskiego posąg Łuczniczki autorstwa Ferdinanda Lepckego, powstały w 1910 roku. Nowa Łuczniczka stanęła przy wejściu głównym do Opery Nova.

Ważąca blisko 200kg rzeźba wraz z postumentem mierzy trzy metry. Figura została pokryta specjalną powłoką z chromu, co sprawia, że posąg jak lustro odbija światło i fragmenty otoczenia. Jeden z najczęściej fotografowanych bydgoskich pomników zniknął sprzed gmachu opery po rozpoczęciu budowy czwartego kręgu.


CZYTAJ TAKŻE: Wywiad z radnym Pawłem Bokiejem. „Na placu Teatralnym w przyszłości powinien powstać budynek podnoszący prestiż miasta”


Gdzie obecnie znajduje się Łuczniczka Nova? W weekend pan Wojciech wrzucił na grupę BYDGOSZCZANIE zdjęcie z placu budowy, na którym widać posąg. Stoi on za kontenerami na zapleczu budowy znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Karmelickiej i Focha.

Łuczniczka Nova z nową lokalizacją? Radny Szymon Róg proponuje jej ustawienie nieopodal Opery Nova

Zainspirowany postem na facebookowej grupie radny Szymon Róg postanowił zainterweniować w sprawie odłożonej na zaplecze inwestycji rzeźby. Skierował on interpelację do władz Bydgoszczy, w której podkreśla, że figura została przeniesiona w zupełnie niereprezentacyjne miejsce.

Z pewnością tak znamienity posąg nawiązujący do symbolu miasta powinien stanąć w bardziej okazałym miejscu; wszak inwestycja będzie trwała jeszcze całkiem sporo czasu. Dlatego wnoszę o pilne podjęcie tematu tymczasowej dyslokacji rzeźby w bardziej reprezentacyjne miejsce – napisał przedstawiciel klubu PiS w radzie miasta.

Gdzie mogłaby stanąć Łuczniczka Nova? Róg proponuje, żeby tymczasowo zdobiła ona pobliski Plac Teatralny. Byłoby to nawiązanie do pierwszej lokalizacji Łuczniczki Lepckego. Otrzymaliśmy jednak informacje, że Łuczniczka do tej pory stała na terenie Opery Nova, a zatem głos w tej sprawie musiałby wyrazić urząd marszałkowski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
2 miesięcy temu

Co za kiep tam ją odstawił ?