Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ludzie związani z piłką nożną, którzy urodzili się w Bydgoszczy

Dodano: 04.09.2023 | 11:00

Na zdjęciu: Bydgoszcz jest miastem, w którym urodziły się znane osoby związane m.in. z piłką nożną.

Fot. nadesłane

W Bydgoszczy urodziło się wielu znanych ludzi: polityków, muzyków, dziennikarzy czy związanych ze sportem. Niniejszy tekst poświęcamy tym ostatnim, a konkretnie ludziom, którzy poświęcili się piłce nożnej. Kim są te osoby? Jakimi sukcesami mogą się pochwalić? Jakie są ich związki z rodzinnym miastem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

Zbigniew Boniek

Jeden z najlepszych i najbardziej znanych polskich piłkarzy. Doceniany również poza granicami naszego kraju, szczególnie we Włoszech. Trener bez większych osiągnięć, ale za to skuteczny działacz sportowy i biznesmen.

Tak w skrócie można opisać urodzonego 3 marca 1956 roku Zbigniewa Bońka. W piłkę zaczynał grać w miejscowym Zawiszy. Nie zagrzał tam jednak zbyt długo miejsca, bo wieku 19 lat przeniósł się do Widzewa. 

W barwach łódzkiego klubu dwukrotnie sięgał po mistrzostwo Polski. Następnie został zawodnikiem Juventusu i dopisał do listy swoich sukcesów m.in.: mistrzostwo Włoch, Puchar Włoch, Puchar Europy, Superpuchar Europy i Puchar Zdobywców Pucharów. Karierę zakończył w innym włoskim zespole AS Roma.

Boniek próbował swoich sił jako trener, jednak nie odniósł na tym polu żadnych sukcesów. W 2002 roku został selekcjonerem reprezentacji Polski, jednak bardzo szybko pożegnał się z posadą. Dużo lepiej poradził sobie jako prezes PZPN. Obecnie piastuje stanowisko wiceprezydenta UEFA.

Piotr Burlikowski

Piotr Burlikowski urodził się 14 września 1970 roku. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w miejscowym Chemiku. Gdy miał 20 lat, na krótko trafił do innego bydgoskiego klubu, Polonii. W 1993 roku opuścił rodzinne strony i przeniósł się do Olimpii Poznań, w której barwach zadebiutował w Ekstraklasie.

Burlikowski grał też w takich klubach, jak: Lechia/Olimpia Gdańsk, Sokół Tychy, Polonia Warszawa, Zawisza Bydgoszcz, Pogoń Szczecin czy Arka Gdynia. Piłkarską karierę zakończył w wieku 34 lat jako zawodnik Zawiszy. Cały czas pozostał jednak przy futbolu.

W 2005 roku objął stanowisko dyrektora sportowego Korony Kielce. Na stanowisku utrzymał się do końca następnego roku. Później na kilka miesięcy trafił do Arki Gdynia. Obecnie odpowiada za rozwój sportowy w Zagłębiu Lubin. Każdy, kto ma ETOTO kod bonusowy MECZYKI, może na bieżąco sprawdzać, jak ten klub radzi sobie w Ekstraklasie.

Janusz Filipiak

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale w Bydgoszczy urodził się też Janusz Filipiak. Przyszedł na świat 3 sierpnia 1952 roku. Rodzinne miasto opuścił po ukończeniu szkoły średniej.

Przeniósł się wtedy do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Elektrotechniki Górniczej i Hutniczej Akademii Górniczo-Hutniczej. W 1976 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie. Na tym jednak nie poprzestał. Kolejno uzyskiwał tytuły: doktora, doktora habilitowanego i profesora.

W 1993 roku założył firmę Comarch. Pięć lat później objął w niej stanowisko prezesa zarządu. Na przełomie XX i XXI wieku po raz pierwszy znalazł się na liście 100 najbogatszych Polaków.

W 2002 roku Comarch został sponsorem Cracovii. Dwa lata później Filipiak objął stanowisko prezesa. Pod jego sterami klub sięgnął po Puchar i Superpuchar Polski.

Wojciech Łobodziński

Wojciech Łobodziński przyszedł na świat 20 października 1982 roku. Jest wychowankiem Zawiszy Bydgoszcz. W klubie tym występował do 1999 roku.

Następnie na krótko przeniósł się do Stomilu Olsztyn, skąd kolejno trafił do Płocka. Gdy miał 21 lat został zawodnikiem Zagłębia Lubin. Z klubem tym sięgnął po mistrzostwo Polski w sezonie 2006/2007.

Łobodziński reprezentował też barwy takich zespołów jak: Wisła Kraków, ŁKS Łódź i Miedź Legnica. W tym ostatnim zakończył piłkarską karierę i poświęcił się pracy trenera. Początkowo pracował jako asystent i opiekun rezerw.

W 2021 roku został pierwszym trenerem Miedzi. Jego debiutancki sezon zakończył się awansem do Ekstraklasy. Pod koniec 2022 roku odszedł jednak z klubu. Na krótko trafił do Wieczystej Kraków, a obecnie prowadzi I-ligową Arkę Gdynia.