Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 12 • L 11
13C
Wt
16C
Sr
17C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoMała architektura i dwa duże drzewa znajdą się na Starym Rynku
20.12.2018 | 14:36

Mała architektura i dwa duże drzewa znajdą się na Starym Rynku

Na zdjęciu: Drzewa mają stanąć po wschodniej stronie rynku, po jego obu stronach.

Fot. Stanisław Gazda

Podczas uroczystego wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie na projekt małej architektury na Starym Rynku prezydent Rafał Bruski i plastyk miejski Marek Iwiński potwierdzili informacje o ulokowaniu na najważniejszym placu miasta dwóch dużych drzew.  

Wielu bydgoszczan, patrząc na wizualizacje przebudowywanej od początku lata płyty Starego Rynku zwracało uwagę, że projekt pracowni GM Architekci nie uwzględnił elementów zielonych. Prezentacja projektu bez uwzględnienia elementów zielonych (nawet nie odpowiadającym ich ostatecznemu ulokowaniu) jest uznawana w kręgach społecznych związanych z forum Skyscrapercity.com za poważny błąd ratusza. Spowodowało to reakcje magistratu, który jeszcze przed remontem zapowiedział działania na rzecz umieszczenia zieleni.

Pierwszą rzeczą, która ma wpłynąć na poprawę postrzegania placu, będą drzewa. O tym, że pojawią się one na Starym Rynku, pisaliśmy już w październiku. Jak przekonuje popierająca tę inicjatywę Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta, drzewa mają one ożywić przestrzeń i być odpowiedzią na oczekiwania społeczne odnośnie wprowadzenia zieleni. Drzewa mają pojawić się po wschodniej stronie placu – jedno przy bibliotece (vis a vis fontanny, blisko wlotu ulicy Magdzińskiego), a drugie przy zbiegu ulicy Krętej z Jatki.

Udało się znaleźć dwa miejsca, w których da się posadzić drzewa – potwierdził prezydent Bruski. – Naszym zamiarem było posadzenie już dużego drzewa. To były jedyne miejsca – ze względu na umiejscowienie licznych instalacji podziemnych – gdzie możemy to zrobić. Ponadto, zgodnie z konkursem pojawią się też kwietniki, ale również ozdobienie istniejących lamp kwiatami. Myślę, że zieleni będzie dużo – uzupełnił plastyk miasta Marek Iwiński. Szczegóły gatunków zieleni zostaną jeszcze ustalane z ogrodnik miejską Bogną Rybacką. Rozpatrywanymi gatunkami drzew są lipa i platan.

Druga rzecz – to elementy małej architektury. Tak jak informowaliśmy wcześniej, konkurs dla studentów i absolwentów uczelni wyższych o szeroko pojętym kierunku projektowym i artystycznym w Polsce został ogłoszony we wrześniu. Zadaniem projektantów było opracowanie koncepcji stylowej ławki oraz kwietnika przeznaczonych dla przestrzeni Starego Rynku. Jak podkreślił Marek Iwiński, konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem – wpłynęło aż 80 prac, także z zagranicy. Komisja przyznała I miejsce Agacie Łapińskiej, studiującej Wzornictwo na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Poza ławką i kwietnikiem, wykona ona także dodatkowo projekt kosza na śmieci, który będzie spójny stylistycznie z pozostałymi elementami małej architektury.


ZOBACZ NAJLEPSZE PROJEKTY STUDENTÓW W KONKURSIE [WIZUALIZACJE]


Autorka zwycięskiego projektu pochodzi z Gdańska, lecz postanowiła kształcić się na UTP. Jak podkreśliła Łapińska, tworząc go chciała, by był on prosty, także w wykonaniu. – Jest to dla mnie nowe doświadczenie i mam nadzieję, że projekt będzie pozytywnie odebrany – podkreśliła studentka Wzornictwa.

Elementy małej architektury, które powstaną na podstawie najlepszego projektu, mają pojawić się na Starym Rynku wraz z zakończeniem przebudowy. Plastyk zaznaczył, że w obrębie placu ma stanąć 30 ławek zaprojektowanych przez Agatę Łapińską. Ponadto, miasto chce zrealizować sześć ławek według wizji projektantów z Poznania – Jakuba Wójtowicza i Filipa Zielińskiego; duet z Wielkopolski otrzymał wyróżnienie. – Chcieliśmy połączyć funkcję siedziska oraz dynamiczną, bardzo nowoczesną formę przestrzenną. Z naszego punktu widzenia może ona stanowić kontrapunkt wobec otaczającej formy Starego Rynku. Projekt został wykonany za pomocą skryptu parametrycznego – oznajmili twórcy.

Wyróżnienia trafiły także do Patrycji Kazimierczak, Katarzyny Gacek i Joanny Jarząbkiewicz z Wrocławia oraz do Patrycji Doman, studiującej na UTP.


Powiązane treści