Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 4 • L 3
8C
Sob
9C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeTak może wyglądać mała architektura na Starym Rynku. Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs [WIZUALIZACJE]
27.11.2018 | 17:51

Tak może wyglądać mała architektura na Starym Rynku. Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs [WIZUALIZACJE]

Na zdjęciu: Tak po remoncie ma prezentować się Stary Rynek.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Rozstrzygnięto konkurs na projekt małej architektury i zieleni, która ma znaleźć się na płycie Starego Rynku po zakończeniu remontu. Zwyciężył projekt, który połączył symbol Bydgoszczy – spichrze – z nowoczesnym designem, wykonany przez studentkę Wzornictwa UTP.

Konkurs dla studentów i absolwentów uczelni wyższych o szeroko pojętym kierunku projektowym i artystycznym w Polsce został ogłoszony we wrześniu. Zainicjował go plastyk miejski wraz ze Społeczną Radą do Spraw Estetyki. Zadaniem projektantów było opracowanie koncepcji stylowej ławki oraz kwietnika przeznaczonych dla przestrzeni Starego Rynku. Większość opracowań nawiązywała do kontekstu przestrzeni staromiejskiej. Każdy z uczestników mógł nadesłać łącznie 5 propozycji projektów ławek i kwietników, które stanąć mają na zrewitalizowanej płycie najważniejszego placu miasta.


CZYTAJ WIĘCEJ O KONKURSIE NA ELEMENTY MAŁEJ ARCHITEKTURY STAREGO RYNKU


Komisja w składzie: prof. dr hab. Maciej Świtała (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, przewodniczący komisji), architekt miasta Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz, Ewa Raczyńska-Mąkowska (Zakład Wzornictwa UTP), przewodniczący Społecznej Rady ds. Estetyki prof. dr hab. Dariusz Markowski, artysta rzeźbiarz dr Michał Kubiak, Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk oraz plastyk miejski Marek Iwiński przyznała I miejsce Agacie Łapińskiej, studiującej Wzornictwo na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Warto dodać, że Agata pochodzi z Gdańska.

Zobaczcie najlepszą prace według jury!

 stary rynek bydgoszcz

Zdaniem komisji, projekt studentki w najtrafniejszy sposób skojarzył tradycję historyczną ze współczesną lekką formą, syntetyzując znany motyw bydgoskich spichrzy. Wybrany wzór daje szerokie możliwości aranżacji przestrzeni, dzięki zastosowaniu modularności poszczególnych elementów.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać także trzy wyróżnienia, które otrzymały zespoły projektantów: Patrycja Kazimierczak, Katarzyna Gacek, Joanna Jarząbkiewicz z Wrocławia za ciekawą próbę połączenia w projekcie koronkowego detalu historycznego z prostotą współczesnej formy siedziska. Komisja wyjątkowo wyróżniła również autorów z Poznania – Jakuba Wójtowicza i Filipa Zielińskiego – za szczególnie interesującą ławę, stanowiącą bardziej formę przestrzenną niż użytkowy mebel miejski. Projekt wprawdzie nie spełnił oczekiwań wynikających z założeń regulaminu konkursu, ale może stanowić ciekawą inspirację do wykorzystania podczas aranżacji bulwarów nad Brdą, które zdaniem członków Komisji zasługują na szczególną estetykę.

image004

Jak podkreśla plastyk miejski Marek Iwiński, zainteresowanie rywalizacją było ogromne. – Prace nadesłali architekci z Warszawy, Wrocławia czy Poznania. Były nawet prace z zagranicy. I większość naprawdę była na wysokim poziomie. Kryterium ważnym było stworzenie projektu, który wpisywałby się w bydgoski Stary Rynek – część nadesłanych prac była świetna, jednak nie współgrała tak dobrze, jak nagrodzona i wyróżnione prace z naszym Rynkiem – mówi Iwiński. Łącznie na konkurs wpłynęło 80 prac z całego kraju Europy.


Powiązane treści