[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Mamy zimę tej jesieni. Jaka sytuacja na bydgoskich ulicach?

Dodano: 21.11.2022 | 08:28

Na zdjęciu:

Fot. Sebastian Torzewski

Zima nadeszła w tym roku wyjątkowo szybko. Wszystko jednak wskazuje na to, że jej kilkudniowy atak Bydgoszcz przetrwa bez większych problemów.

Nocą na ulicach miasta działało 12 solarek. Jeszcze o godz. 7:20 rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy informował, że przy odśnieżaniu i posypywaniu chodników, przystanków i schodów pracuje nadal około 100 pracowników. Komunikacja miejska kursuje punktualnie.

Jak informują drogowcy, główne bydgoskie jezdnie są czarne i mokre. Zamarznięty śnieg występuje jeszcze na ulicach osiedlowych. Przypomnijmy, że ulice odśnieżane są zgodnie z ustalonymi priorytetami – w pierwszej kolejności toczą się prace na 350 kilometrach głównych ulic. Reszta dróg jest odśnieżana w drugiej kolejności. Praktyka pokazuje, że to, jak często i czy w ogóle prowadzone są na nich prace, zależy od intensywności opadów i odśnieżania innych, ważniejszych ulic.

W weekend sytuacja na drogach była najgorsza na północ od Bydgoszczy, choć do niebezpiecznych zdarzeń dochodziło praktycznie w całym regionie. W niedzielę w Bydgoszczy kierowca samochodu wjechał na torowisko przy skrzyżowaniu Fordońskiej z Kijowską. W tym przypadku jednak kluczowe nie były warunki drogowe, a stan kierującego, który był pijany.

Jak pracują drogowcy, gdy pada śnieg?

– Posypywanie solą, odbywa się jeszcze przed wystąpieniem opadów śniegu. Zakładamy, że zakontraktowany przez nas sprzęt jest w stanie przejechać wyznaczone trasy ciągu 4 godzin. Przypominamy, że działania służb drogowych mają na celu łagodzenie skutków zimy na drogach, a nie ich całkowitą likwidację – wyjaśniał niedawno Tomasz Okoński.

W magazynach ZDMiKP przygotował 120 ton soli, 20 ton chlorku wapnia i blisko 300 ton piasku. Drogowcy zakontraktowali także 14 pługosolarek, a w przypadku bardzo trudnych warunków pogodowych na ulice może zostać wysłanych ponad 20 pojazdów odśnieżających drogi.

Zimowe utrzymanie dróg w Bydgoszczy kosztuje przeciętnie ponad 6 milionów złotych, jednak w ubiegłym roku – gdy zima była mocna – miasto niemal dwa razy więcej.

Jaka pogoda w Bydgoszczy w najbliższych dniach?

Śnieg nadszedł w tym roku wyjątkowo szybko. Pierwszym tak „białym” dniem była sobota. Ostatnim – przynajmniej na razie – może być poniedziałek. Dziś opady śniegu przewidywane są od godz. 9:00 do godz. 17:00. Temperatura będzie utrzymywać się jeszcze nieznacznie poniżej zera do wtorkowego popołudnia, ale śniegu nie ma już w prognozach na kolejne dni. W piątek temperatura powinna wrócić do około 5 stopni.

Mamy zimę tej jesieni. Jaka sytuacja na bydgoskich ulicach?
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments