Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Politechnika stawia na kontynuację. Obecny rektor jedynym kandydatem na kolejną kadencję

Dodano: 27.02.2024 | 18:55

Na zdjęciu: Przez cztery lata swojej kadencji prof. Marek Adamski doprowadził nie tylko do zmiany nazwy uczelni, ale też do rozbudowy fordońskiego kampusu czy uruchomienia wydziału medycznego.

Fot. Alicja Chrobak

W marcu na Politechnice Bydgoskiej odbędą się wybory rektora na kadencję 2024-2028. Będzie to formalność, gdyż jedynym kandydatem jest prof. Marek Adamski, czyli obecny sternik uczelni.

Prof. Marek Adamski w 2020 roku zastąpił na stanowisku prof. Tomasza Topolińskiego. Ówczesny dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt uzyskał 53 głosy, a dotychczasowy rektor 44. Zgodnie z przedwyborczymi deklaracjami, priorytetem nowego sternika uczelni było podjęcie i zakończenie debaty na temat tego, czy Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy ma pozostać uniwersytetem, czy przekształcić się w politechnikę. Społeczność akademicka w referendum opowiedziała się za zmianą, co pozwoliło podjąć przez parlament stosowne ustawy podpisane później przez Prezydenta RP – już po roku rządów Adamskiego na fordońskim kampusie uczelni stanął wielki napis Politechnika Bydgoska.

Adamski kontynuował też planowane przez swojego poprzednika inwestycję: w ubiegłym roku oddano do użytku nowy budynek dydaktyczny. Obecny rektor zapoczątkował za to budowę Akademickiego Centrum Sportu. I etap został otwarty wraz z początkiem trwającego roku akademickiego, a 26 lutego uroczyście rozpoczęto budowę II etapu ACS: istniejącą halę sportową uzupełni strefa otwarta ze stadionem piłkarskim, boiskami do koszykówki, kortami tenisowymi czy strzelnicą. Niedawno rektor zapowiedział też realizację kolejnych zadań: budowę nowoczesnych szklarni, remont akademików czy przekształcenie dawnej stołówki na potrzeby Wydziału Sztuk Projektowych.


CZYTAJ WIĘCEJ: Kamień pod stadion, korty i boiska. Oficjalnie rozpoczęto II etap inwestycji Politechniki Bydgoskiej [ZDJĘCIA]


Jedną z najważniejszych decyzji w obecnej kadencji było utworzenie Wydziału Medycznego, który od października tego roku ma rozpocząć kształcenie na kierunku lekarskim. Politechnika nawiązała współpracę ze szpitalami w regionie, a dzięki porozumieniu z miastem Bydgoszcz przejmie też Szpital Miejski, na terenie którego planowane są inwestycje niezbędne do rozwoju wydziału. Uczelnia otworzyła się też na otoczenie: w Fordonie organizowane są jarmarki świąteczne, targi pracy, imprezy sportowe i ekologiczne; wróciły też juwenalia. Nastąpiła też widoczna poprawa działań promocyjnych.

Obecny rektor jest jedynym kandydatem na objęcie tej funkcji w kadencji 2024-2028. W materiale wyborczym prof. Adamski podkreśla, że Politechnika Bydgoska zmienia się i rozwija się „dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu wspaniałych ludzi – wykładowców, pracowników i studentów”. – Jesteśmy gotowi do otwierania nowych dyscyplin i rozwijania potencjału badawczego – dodaje. Deklaruje też sukcesywne zwiększanie wynagrodzeń.

 

Zgodnie z harmonogramem wyborów, pierwszy termin zebrania wyborczego na rektora ustalono na 6 marca – wyboru dokonuje uczelniane kolegium elektorów. Podjęcie uchwały ws. wyboru nastąpi do 15 marca.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments