Bydgoszcz
3C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 3 • L 3
9C
Wt
10C
Sr
5C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONKomunikacjaMarszałek przywraca dwa zawieszone połączenia kolejowe. „Będziemy musieli pokryć stratę wynikającą z mniejszej liczby biletów”
17.01.2021 | 19:00

Marszałek przywraca dwa zawieszone połączenia kolejowe. „Będziemy musieli pokryć stratę wynikającą z mniejszej liczby biletów”

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: W poniedziałek, 18 stycznia na dwie regionalne trasy - z Bydgoszczy do Chełmży oraz z Laskowic do Czerska - wrócą szynobusy Arrivy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Od początku przyszłego tygodnia na tory wrócą pociągi jeżdżące na trasach: Laskowice Pomorskie – Czersk oraz Bydgoszcz – Chełmża. Decyzja o zawieszeniu tych połączeń, którą podjęto ponad miesiąc temu, była elementem burzliwej debaty o znaczących cięciach w przewozach kolejowych dokonanych przez marszałka Piotra Całbeckiego.

Od poniedziałku, 18 stycznia pociągi Arrivy – obsługującej niezelektryfikowane linie w województwie kujawsko-pomorskim – będą realizowały przejazdy na obu wspomnianych trasach w dni powszednie. W przypadku linii z Bydgoszczy (przez Unisław) do Chełmży będą to cztery pary szynobusów dziennie, na trasie z Laskowic do Czerska w województwie pomorskim pojedzie jedna para pociągów mniej.

Pierwszy pociąg z Chełmży wyruszy od poniedziałku do piątku o godzinie 4:40, ale dojedzie wyłącznie do stacji Bydgoszcz Wschód. Aby dostać się na Bydgoszcz Główną konieczna będzie przesiadka na pociąg PolRegio (druga z firm obsługujących regionalne połączenia kolejowe w Kujawsko-Pomorskiem). W drogę powrotną pociąg z Bydgoszczy Wschodu odjedzie o 5:36. Kolejne pociągi – już na pełnej trasie – wyruszą z Chełmży o 6:32, 16:02 i 17:16, z Bydgoszczy – o 14:41, 15:41 i 17:16. Podróż potrwa godzinę (na skróconym odcinku – niespełna 50 minut).

Godzinę i dziesięć minut spędzą w podróży osoby, które będą chciały pokonać z kolei całą trasę z Laskowic Pomorskich do Czerska (przez miejscowości Śliwice i Szlachta). Pierwszy pociąg Arrivy z Laskowic wyruszy o 6:32, kolejne – o 12:41 i 17:32. Z Czerska wyjadą natomiast o 8:20, 15:13 oraz 19:10. Pełne rozkłady jazdy obu linii publikujemy poniżej. Mają obowiązywać do 13 marca.

POBIERZ ROZKŁAD JAZDY:
» linia Laskowice Pomorskie – Czersk (przez Śliwice, Szlachtę)
» linia Bydgoszcz – Chełmża (przez Unisław)

Pociągi na obu trasach były niedostępne od 13 grudnia, gdy wszedł w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Wszystko z uwagi na podpisaną dwa dni wcześniej nową umowę z Arrivą. Zmniejszony budżet województwa na połączenia kolejowe w zestawieniu z większymi oczekiwaniami przewoźników (dotyczy to także wymienionego wyżej PolRegio, czyli Przewozów Regionalnych) wymusił – zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego – znaczące cięcia w połączeniach. Ich „ofiarami” padły między innymi trasy Laskowice Pomorskie – Czersk i Bydgoszcz – Chełmża. W zamian władze województwa zaoferowały mieszkańcom autobusy, które nazywały „komunikacją zastępczą”. W rzeczywistości była to alternatywna usługa, z własną (później modyfikowaną) siecią przystanków oraz taryfami.

Aneks do umowy z Arrivą został podpisany w piątek, 15 stycznia. – Przywracamy zawieszone połączenia, mimo że obostrzenia zostały przedłużone i młodzież nie wraca do szkół od 18 stycznia. Przywrócenie było możliwe, bo udało się uzyskać satysfakcjonującą stawkę od przewoźnika. Jednak trwająca epidemia COVID-19 i wprowadzone w związku z tym obostrzenia martwią, ponieważ podróżnych jest mniej, średnio o 40 procent, i w efekcie będziemy musieli pokryć straty wynikające z mniejszej liczby sprzedanych biletów – twierdzi rzeczniczka marszałka Beata Krzemińska.

Umowy z PolRegio oraz Arrivą opiewają odpowiednio na 53,7 oraz 37,2 mln złotych. Obie zostały zawarte na rok. Zmniejszona została jednak – i to o kilkadziesiąt procent – liczba pociągokilometrów (pozwala ona określić rozmiar usługi kolejowej). W tym roku będzie to łącznie jedynie 3,7 mln kilometrów wobec niemal 6 mln km w latach ubiegłych.

W tym roku władze województwa zamierzają ogłosić przetarg na świadczenie usług kolejowych w regionie w kolejnych latach.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
1 miesiąc temu

Mamy już dość marszałka Całbeckiego. Pora na zmiany. On dba tylko o interesy Torunia, a powinien o całe województwo.

Powiązane treści