[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Metropolia Bydgoszcz będzie mieć plan transportowy. Będą też środki na rozwój komunikacji?,,

Dodano: 13.01.2021 | 12:23

Na zdjęciu: Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP - Sustainable Urban Mobility Plan) dla obszaru Metropolii Bydgoszcz ma zająć się m.in. kwestią komunikacji międzygminnej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Trwają przygotowania do stworzenia ważnego dokumentu dotyczącego transportu w Bydgoszczy i okolicznych gminach. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP – Sustainable Urban Mobility Plan) dla obszaru Metropolii Bydgoszcz ma odpowiedzieć na pytania, gdzie realizować nowe połączenia komunikacyjne. Dokument będzie podstawą do ubiegania się o dofinansowanie nowych inwestycji poprawiających komunikację pomiędzy gminami Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego z europejskich funduszy na lata 2021-27.

Posiadanie planu mobilności SUMP ma być jednym z wymaganych przez Komisję Europejską kryteriów do ubiegania się o środki unijne na rozwój infrastruktury na obszarach metropolitalnych. – Dlatego, wspólnie z samorządami Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, już teraz przystąpiliśmy do przygotowania tego dokumentu. Wskaże on kierunki działań, które powinny uwzględniać wszystkie samorządy oraz określić kluczowe inwestycje wzmacniające spójność obszaru metropolitalnego i ułatwiające codzienne przemieszczanie się mieszkańców – przekonuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

O powstaniu planu mobilności dla obszaru Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz pisaliśmy w 2019 roku. Jak wyjaśniał dyrektor biura Stowarzyszenia Łukasz Krupa, przedstawicie gmin członkowskich stowarzyszenia zgodnie uznali, że istnieje potrzeba opracowania dla obszaru Metropolii Bydgoszcz studium transportowego, które ułatwiłoby zabieganie o środki unijne na inwestycje infrastrukturalne oraz planowanie rozwoju komunikacji publicznej. Krupa dodał, że Metropolia Bydgoszcz bierze udział we wspieranym przez rząd i Centrum Unijnych Projektów Transportowych pilotażu przygotowania Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, które mają obejmować więcej aspektów niż typowe studium transportowe. – Dotykają bowiem także obszarów związanych z ochroną środowiska, zdrowiem, a także rozwojem społecznym i gospodarczym – objaśniał dyrektor biura stowarzyszenia.


CZYTAJ TAKŻE: Czy wizja kolei aglomeracyjnej w Bydgoszczy dostanie zielone światło?


Plan mobilności ma uwzględniać potrzeby wszystkich uczestników ruchu. – Bardzo duży nacisk będzie położony na inwestycje związane z transportem publicznym, rowerowym oraz ograniczaniem niekorzystnego wpływu na środowisko. Są to zadania, które w najbliższych latach mają szanse na wysoki poziom dofinansowania z nowej perspektywy unijnej – przekonuje bydgoski ratusz. Elementami Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej będą zatem analizy związane między innymi z:

  • budową kolejnych dróg rowerowych
  • rozwojem transportu szynowego
  • tworzeniem zintegrowanych węzłów przesiadkowych
  • rozwojem linii autobusowych
  • budową obwodnic
  • porządkowaniem urbanistycznym
  • poprawą dostępności miejscowości o walorach rekreacyjnych i historycznych
  • zwiększeniem bezpieczeństwa
  • promowaniem i wdrażaniem elektromobilności

Twórcy dokumentu będą mieli za zadanie analizę ruchu kolejowego, autobusowego, drogowego czy rowerowego, z wykorzystaniem danych pozyskanych od przewoźników oraz zarządców dróg. Ważnym elementem będzie także opis istniejącej infrastruktury i rozwiązań komunikacyjnych. Podstawą planu, oprócz specjalistycznych prognoz, analiz i modeli będą szerokie konsultacje społeczne. W ich ramach odbywać maja się wywiady, warsztaty, spotkania z mieszkańcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Plan ma odpowiedzieć na szereg pytań i wyzwań związanych z mobilnością. Wśród nich są m.in.: jak poprawić bezpieczeństwo na obszarze Bydgoszczy i okolic, gdzie ulokować stacje ładowania pojazdów elektrycznych, czy atrakcje regionu (tereny zielone, zabytki) są dostępne dla mieszkańców i jak powinna rozwijać się komunikacja publiczna czy rowerowa. W planie mobilności mają znaleźć się cele strategiczne do realizacji w przeciągu najbliższych 15 lat. Obecnie trwa przetarg  na wyłonienie wykonawcy opracowania tego dokumentu. Jego przygotowanie zajmie około 13 miesięcy. – Przy wyborze najkorzystniejszej oferty kierować będziemy się ceną, doświadczaniem wykonawcy oraz proponowaną metodologią pracy – informuje bydgoski magistrat.

Metropolia Bydgoszcz będzie mieć plan transportowy. Będą też środki na rozwój komunikacji?,,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pasażer
pasażer
2 lat temu

Ale u nas likwiduje się komunikację autobusową z roku na rok to po co w to wchodzić i wydawać kasę