Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 9 • L 7
14C
Wt
10C
Sr
15C
Czw
12C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaMetropolia Bydgoszcz jednak powstanie? Decyzja należy do radnych
18.05.2016 | 13:24

Metropolia Bydgoszcz jednak powstanie? Decyzja należy do radnych

Prezydent Rafał Bruski przedstawił plany utworzenia stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

Na zdjęciu: O utworzeniu stowarzyszenia zadecydują za tydzień bydgoscy radni.

Fot. LG/archiwum

Ustawa metropolitalna w obecnym kształcie nie wejdzie w życie, ale nie oznacza to rezygnacji z planów utworzenia Metropolii Bydgoszcz. Związek gmin ma powstać, ale już na innych zasadach.

Na przełomie kwietnia i maja minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak oświadczył, że podpisana w październiku przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawa metropolitalna nie wejdzie w życie. Jedyny taki związek ma powstać na Górnym Śląsku. – Szkoda, ponieważ to była dobra ustawa dla miast, powiatów i gmin niosąca za sobą duże korzyści finansowe – komentuje prezydent Rafał Bruski.

Tym samym bydgoski ratusz może porzucić plany utworzenia Metropolii Bydgoszcz na proponowanych dotąd zasadach. Niewykluczone jednak, że wkrótce powstanie stowarzyszenie o takiej właśnie nazwie. W minionym tygodniu nad Brdą pojawił się przedstawiciel Metropolii Poznań, w której skład wchodzą władze Poznania, powiatu poznańskiego oraz 21 sąsiednich gmin. Związek powstał w 2011 roku i to na nim ma się wzorować nowa Metropolia Bydgoszcz. – Warto współpracować, a Poznań jest tego najlepszym przykładem. W ramach metropolii pozyskał wiele środków, o które samorządy nie mogłyby się starać pojedynczo – tłumaczy Bruski.

Wstępną chęć utworzenia stowarzyszenia zadeklarowały wszystkie gminy, które wcześniej podjęły decyzję o przystąpieniu do związku metropolitalnego. Zaproszenie otrzymały też powiaty: bydgoski, nakielski, żniński, świecki i inowrocławski. Teraz potrzebne są oficjalne decyzje. Bydgoscy radni zajmą się sprawą podczas najbliższej sesji, która zaplanowana jest na 25 maja. Wyrażenie zgody na utworzenie stowarzyszenia będzie równoznaczne ze zgodą na przystąpienie do niego. Wśród zadań Metropolii Bydgoszcz w projekcie uchwały znaleźć można pogłębianie współpracy w zakresie przedsiębiorczości, tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój komunikacji publicznej oraz budowanie marki regionu, a roczna składka dla Bydgoszczy ma wynieść złotówkę za każdego mieszkańca.


Powiązane treści