Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
10C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
6C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBydgoszcz z własnym województwem? Poseł twierdzi, że to możliwe
07.11.2015 | 22:37

Bydgoszcz z własnym województwem? Poseł twierdzi, że to możliwe

Tereny po lewej stronie Wisły – Bydgoszcz, Inowrocław, Koronowo, Nakło, Tuchola, Żnin – utworzyłyby województwo bydgoskie.

Na zdjęciu: Proponowany kształt województwa bydgoskiego

Fot. Dawid Gulczyński

Planowana przez Prawo i Sprawiedliwość reforma administracyjna kraju, to zdaniem posła Pawła Skuteckiego (Kukiz’15) idealna okazja do uporządkowania statusu województwa kujawsko-pomorskiego. Bydgoszcz, największe miasto regionu, zasługuje jego zdaniem na prawo do samostanowienia.

– Województwo bydgoskie jest traktowane dzisiaj po prawej stronie Wisły jako marzenia paranoika, a po lewej jako oddech normalności. Ja akurat mam serce po lewej stronie. Musimy się wyzbyć megalomańskiego myślenia, że wszystko u nas musi być duże, największe. Nie musi. Dzisiaj wszystkie wyliczenia dotyczące majątku, przychodów, zamożności hipotetycznego województwa bydgoskiego są nic nie warte. Dobry zarząd może sprawić, że będziemy w ciągu kilku lat gonili Warszawę. Wszystko byłoby w naszych rękach – mówi Paweł Skutecki. Co stałoby się z obecnym województwem kujawsko-pomorskim po wprowadzeniu w życie wizji działacza Kukiz’15? Tereny po lewej stronie Wisły – Bydgoszcz, Inowrocław, Koronowo, Nakło, Tuchola, Żnin – utworzyłyby województwo bydgoskie. Z kolei pozostały obszar obecnych Kujaw i Pomorza miałby sam zadecydować o swojej przyszłości: dołączyć się do województw pomorskiego i łódzkiego lub utworzyć kolejną jednostkę administracyjną. – Innym rozwiązaniem jest taka zmiana prawa, żeby wreszcie marszałek i starosta był wybierany w wyborach powszechnych, ale na taką konstrukcję nie zdobędziemy większości w tym Sejmie. Zostaje nam województwo, które przy koncepcjach Prawa i Sprawiedliwości, przy osobistych obietnicach prezesa Kaczyńskiego są w zasięgu ręku – dodaje Skutecki.

Wystarczy metropolia?

Z pomysłem posła Skuteckiego nie zgadza się z kolei Piotr Król Prawa i Sprawiedliwości, które to chce zmieniać podział terytorialny kraju. – No cóż, docierały do mnie głosy, że toruńscy politycy będą przeszkadzać w tworzeniu metropolii bydgoskiej i dokładnie w ten nurt wpisuje się ten pomysł. Mamy wywalczoną z dużym trudem ustawę o metropoliach, która daje Bydgoszczy swobodę decydowania o jej kształcie. Ale do jej powstania jest jeszcze sporo czasu i pracy, np. trzeba zmienić zapisy niektórych dokumentów rządowych, w których mowa o aglomeracji bydgosko- toruńskiej. To jest absolutny priorytet. Propozycja, żeby teraz nasza energia szła w budowanie samodzielnego województwa, jest wodą na młyn Torunia – tłumaczy poseł Piotr Król.Jeśli ktoś nie chce pomagać w budowie metropolii bydgoskiej, to niech chociaż nie przeszkadza. A o koncepcjach Prawa i Sprawiedliwości niech sie wypowiadają parlamentarzyści PiS dodaje.

Przypomnijmy: z inicjatywą zmiany podziału administracyjnego kraju wyszedł prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński. Były premier zaproponował utworzenie województwa środkowopomorskiego ze stolicą w Koszalinie, mazowieckiego ze stolicą w Płocku oraz wydzielanie Warszawy wraz z okolicznymi gminami. Pod rozwagę brany jest również pomysł utworzenia województwa częstochowskiego.

Do sprawy wrócimy.


Podobne wpisy

Powiązane treści