Bydgoszcz
18C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H 18 • L 17
18C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
16C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMetropolia Bydgoszcz w Europejskiej Rywalizacji Rowerowej. Z planem na zwycięstwo
21.04.2017 | 16:14

Metropolia Bydgoszcz w Europejskiej Rywalizacji Rowerowej. Z planem na zwycięstwo

Zwiększenie granic terenu, na którym będą naliczane kilometry, to nie jedyna zmiana.

Na zdjęciu: Osoby zaangażowane w organizowanie akcji w naszym mieście opowiedziały m.in. o przygotowaniach do niej.

Fot. JW

Maj to miesiąc, który upłynie pod znakiem rowerowych przejażdżek. W tegorocznej Europejskiej Rywalizacji Rowerowej Bydgoszcz i okoliczne miejscowości połączą swoje siły, by wspólnie, jako Metropolia Bydgoszcz, zawalczyć o zwycięstwo. 

ZOBACZ TEŻ: Rower miejski pod lupą. Sprawdzamy, co się zmieni

Europejska Rywalizacja Rowerowa (European Cycling Challenge) to akcja, której celem jest przede wszystkim propagowanie roweru jako środka komunikacji. Uczestniczą w niej miasta z przeróżnych krajów europejskich. Bydgoszcz dołączyła do nich w ubiegłym roku i zajęła szóstą pozycję w ogólnym zestawieniu oraz najlepsze miejsce wśród debiutantów. Podczas zeszłorocznej rywalizacji mieszkańcy Bydgoszczy wykręcili wspólnie 172 tysiące kilometrów. Przedstawiciele miasta liczą, że w tym roku ta liczba będzie znacznie wyższa. – W tym roku stawiamy sobie ambitny plan. Chcemy być na podium – mówi prezydent Rafał Bruski.

Przygotowania do akcji rozpoczęły się już dawno temu. Reprezentacji miasta uzyskali zgodę organizatorów akcji na powiększenie terenu, na którym będą liczone przejechane kilometry. – Będziemy startować jako Metropolia Bydgoszcz, nie tylko Bydgoszcz ale cały obszar Metropolii Bydgoskiej – podkreśla Bruski.

Nie jest to jedyna zmiana, która nastąpiła w tym roku. – Zmieniła się aplikacja, którą trzeba pobrać ze sklepów internetowych obsługujących platformy telefoniczne. Aplikacja nazywa się „NAVIKI”. Po jej ściągnięciu, rejestrujemy się, wybieramy miasta, dodajemy się do niego. Następnie możemy wybrać określone grupy lub jeździć dla samego miasta Bydgoszczy – wyjaśnia radny Jakub Mikołajczak. Aby zdobywać punktu dla Bydgoszczy i regionu, należy dołączyć do drużyny Metropolia Bydgoszcz.

CZYTAJ TEŻ: Metropolia Bydgoszcz po pierwszym posiedzeniu. Jakie ma pomysły?

Nie zmieniają się zasady rywalizacji. Jednorazowy przejazd może być o długości maksymalnie 35 km z średnią prędkością 30 km/h i nie wolno przekroczyć maksymalnej prędkości, czyli 45 km/h. Nie ograniczają nas granice Bydgoszczy, lecz Metropolii Bydgoskiej – dodaje Mikołajczak.

Fakt zwiększenia granic terenu, na którym będą naliczane kilometry, zostanie podkreślony już na samym początku rowerowej rywalizacji podczas przejazdu inaugurującego akcję. Rozpocznie się on 1 maja o godzinie 10:00 na Starym Rynku w Bydgoszczy a zakończy w Ostromecku. – Od razu wyjeżdżamy poza granice Bydgoszczy, by zaznaczyć, że w tym roku rywalizacja toczy się na terenie całej Metropolii Bydgoszcz – podkreśla Sebastian Nowak z Bydgoskiej Masy Krytycznej.

Akcja potrwa cały miesiąc, a w trakcie jej trwania odbędą się liczne przejazdy rowerowe, które mają nie tylko zachęcić mieszkańców do kręcenia kilometrów dla drużyny Metropolia Bydgoszcz, ale również zintegrować ludzi. – Po każdym przejeździe zapraszamy uczestników na przygotowany przez urząd miasta grill. Będą też dodatkowe upominki, szprychówki. Każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca Nowak. Lista wszystkich przejazdów znajduje się na stronie internetowej www.BydgoszczNaRowery.pl.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Skończyć z Bydgoską Masą Krytyczną? Czego chcą rowerzyści od prezydenta Bydgoszczy?

Oprócz przejazdów rekreacyjnych, nie zabraknie również rywalizacji sportowej. W tym gronie znajdują się m.in. zawody Bydgoszcz Cycling Challenge, które odbędą się 28 maja na Trasie Uniwersyteckiej. Imprezę tę poprzedzą przejazdy szosowe z zabezpieczeniem wozu technicznego i opieką trenerską. Odbędą się one 7, 14 i 21 maja.

Udział w Europejskiej Rywalizacji Rowerowej to również szansa na zdobycie cennych nagród. – Przygotowaliśmy wiele klasyfikacji, w których można uzyskać nagrody. Przede wszystkim pierwsze dwie osoby, które nakręcą największą liczbę kilometrów, jeden mieszkaniec Bydgoszczy oraz jedna osoba z terenu metropolii spoza Bydgoszczy, otrzyma ufundowaną przez europosła Tadeusza Zwiefkę wycieczkę do Brukseli do parlamentu europejskiego. Dodatkowo spośród osób, które przejadą ponad 100 kilometrów w ciągu całego maja, przeprowadzony zostanie konkurs, gdzie nagrodą za pierwsze miejsce będzie wycieczka do Brukseli, za drugie – profesjonalna sportowa kamera, a za trzecią sprzęt sportowy – mówi Łukasz Krupa, doradca prezydenta Bydgoszczy.

Co więcej, każda osoba, która w maju przejedzie na rowerze co najmniej 250 km otrzyma bidon. Jeśli przekroczy 500 km to dostanie komin promocyjny, a uczestnicy z wynikiem ponad 1000 km otrzymają profesjonalną koszulkę rowerową dedykowaną aktualnej edycji akcji.

W ramach akcji odbędzie się również rywalizacja szkół i uczelni na czterech poziomach: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne i wyższe uczelnie. – Najlepsza placówkA w każdej kategorii otrzyma stojak rowerowy. Poza tym trzech najlepszych zawodników, którzy dla wygranej placówki osiągną najlepsze wyniki, również otrzymają nagrody o charakterze sportowym – dodaje Krupa

Jedną z najbardziej zaszczytnych nagród jest puchar Metropolii Bydgoszcz, który trafi do najbardziej rowerowej gminy. Ta rywalizacja dedykowana jest przede wszystkim mniejszym gminom, więc gmina Bydgoszcz, ze względu na bardzo dużą liczbę mieszkańców, nie uczestniczy w niej. – Przedsiębiorstwa również mogą zgłaszać się i rywalizować między sobą. Firma, która wygra rywalizację, otrzyma kampanię reklamową na trzech bilboardach ulokowanych w dobrych miejscach na terenie miasta – zachęca Krupa.

SPRAWDŹ TEŻ: Rower miejski w Fordonie. Wiemy, gdzie będą stacje

W akcję bardzo zaangażowany jest radny Jakub Mikołajczak, który liczy, że inni politycy również chętnie będą uczestniczyć w rowerowej rywalizacji. – W zeszłym roku bardzo mobilizowałem swoich kolegów do rywalizacji rowerowej. Skutek odniosłem połowiczny. Mam nadzieję, że w tym roku będziemy wszyscy jeździć, ponad. Rzucam wyzwanie wszystkim swoim kolegom samorządowcom, zarówno z Bydgoszczy jak i metropolii, parlamentarzystom. Rower to nie jest cel polityczny, ale działanie na rzecz miasta, metropolii, zdrowia i samego siebie. Liczę na dużą aktywność – podsumowuje Mikołajczak.

Już teraz, jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji, mieszkańcy Bydgoszczy mogą skorzystać z darmowego przeglądu roweru. Przygotowano specjalny punkt, który będzie pojawiał się przed różnymi wydarzeniami. W tym miejscu doświadczone osoby sprawdzą, czy hamulce działają prawidłowo, czy nie ma gdzieś nieprawidłowych luzów, czy koło w rowerze nagle nie odpadnie. Serwisowo napompują również koła, przesmarują łańcuch, dokonają szybkiej regulacji ustawienia hamulca czy przerzutek.

Lokalizacje wspomnianego punktu oraz wszystkie informacje związane z akcją można znaleźć na specjalnej stronie internetowej www.BydgoszczNaRowery.pl. Pytania dotyczące rowerowej rywalizacji można kierować na adres e-mail: ecc@um.bydgoszcz.pl


Powiązane treści