Bydgoszcz
6C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H 7 • L 6
9C
Nd
14C
Pon
13C
Wt
9C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaRower miejski pod lupą. Sprawdzamy, co się zmieni
rower miejski, bikeu, bra - st
18.04.2017 | 10:20

Rower miejski pod lupą. Sprawdzamy, co się zmieni

W przyszłym roku Bydgoski Rower Aglomeracyjny czekają spore zmiany.

Na zdjęciu: W tym roku kończy się umowa BikeU na obsługiwanie bydgoskiego roweru miejskiego.

Fot. ST

Bydgoski Rower Aglomeracyjny rozpoczął trzeci sezon funkcjonowania. Myśli wszystkich rowerzystów sięgają jednak następnego roku, w którym system przejdzie modernizację.

Po rozpoczętym w marcu sezonie 2017 skończy się umowa z obecnym operatorem roweru miejskiego, firmą BikeU. Dlatego też Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przygotowuje się już do ogłoszenia przetargu na lata 2018-2020, który obejmuje m.in. wprowadzenie sieci do Fordonu. Powstanie tam 12 nowych stacji. W minionym tygodniu drogowcy w porozumieniu z zespołem ds. polityki rowerowej ustalili lokalizację przystanków.

Lokalizacje stacji w Fordonie:
1. Stary Fordon
2. Swobodna/Piłsudskiego
3. Andersa/Wolna
4. Pelplińska/Jarużyńska
5. Pelplińska/Skarżyńskiego
6. Brzechwy/Szancera
7. Andersa/Kleeberga
8. Twardzickiego/Bołtucia (Thommee)
9. Twardzickiego/Teski
10. Kaliskiego/UTP
11. Romanowskiej/Centrum Onkologii
12. Akademicka/Korfantego

Zaletą zaproponowanych stacji ma być bliskość linii tramwajowej, z którą BRA będzie tworzyć spójny system. Długo zastanawiano się nad budową stacji pośrednich między centrum miasta a Fordonem, jednak ostatecznie zrezygnowano z tego wariantu, odrzucając propozycję utworzenia przystanków przy Fordońskiej (na wysokości Wiślanej i Sochaczewskiej). Przepadły też stacje przy Bora-Komorowskiego i na skrzyżowaniu Berlinga oraz Kleina.

Dzięki oszczędnościom z przetargu na przebudowę ulicy Grunwaldzkiej powstaną jeszcze cztery stacje bliżej centrum miasta. Zainteresowanie uruchomieniem przystanku zgłaszano między innymi w Exploseum i przy ul. Chemicznej, ale ostatecznie zespół zarekomendował skrzyżowania Kujawskiej i Konopnickiej, Komuny Paryskiej i Boya-Żeleńskiego, Gnieźnieńskiej i Gołębiej oraz Kołobrzeskiej i Koszalińskiej. W dalszej kolejności system ma być rozbudowywany w kierunku Osowej Góry i Czyżkówka.

Jednym z najczęściej postulowanych kierunków rozwoju jest budowa stacji w pobliżu centrów handlowych. W tym przypadku ZDMiKP nie przychyli się jednak do głosu użytkowników. – Chcemy, aby w takich miejscach były stacje komercyjne – tłumaczą w zarządzie.  Z tego powodu rowery nie trafią na razie na rondo Toruńskie, gdzie przystanek mogłoby uruchomić Tesco. Drogowcy liczą, że utworzenie fordońskiego systemu zachęci do współpracy innych przedsiębiorców. Jednym z kandydatów jest Auchan, którego władze  już wcześniej miały być zainteresowane rowerem miejskim. Przez trzy dotychczasowe lata funkcjonowania BRA powstały jednak tylko dwie stacje komercyjne – przy Ikei oraz Atosie. Ich przyszłość na razie nie jest znana i zależy od ustaleń między przedsiębiorcami a przyszłym operatorem systemu.

Po podpisaniu nowej umowy miejska sieć będzie liczyła 51 stacji. Kolejnych 25 będzie mogło zostać domówionych. – Możemy rozszerzyć system w dowolnej chwili. Wszystko zależy od środków, jakimi będziemy dysponowali – mówią drogowcy. Do Bydgoszczy trafi łącznie 560 rowerów (w tym 50 rezerwowych), które zostaną nieco inaczej niż dotychczas pomalowane – rama, widelec i osłona łańcucha będą granatowe, błotniki – szare, a kierownica i kosz – granatowe.

Jak wskazuje sama nazwa sieci, rower miał być aglomeracyjny, a nie jedynie miejski. Dotąd nie udało się jednak powiększyć systemu o stacje poza granicami miasta, choć zapisy umowy dopuszczały przystanki w Osielsku i Białych Błotach. Teraz temat powraca. – Uzyskałem informację, że w tym roku Bydgoszcz skupi się na rozszerzeniu systemu w granicach miasta, a w następnym wrócimy do rozmów. Ja teren pod stacje cały czas trzymam – mówi wójt Osielska Wojciech Sypniewski. Stacje miałyby zostać zlokalizowane przy urzędzie gminy oraz w Niemczu przy poczcie. – Obecnie rozmawiamy o partycypacji w kosztach budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Jeździeckiej. Jeżeli uda się to dogadać, będzie to kolejny krok w kierunku powstania stacji – zapowiada Sypniewski.

Od 2018 roku sezon roweru miejskiego ma trwać o miesiąc krócej i jednoślady udadzą się na zimową przerwą z początkiem listopada, a nie jak dotąd – grudnia. Poza tym użytkownicy nie odczują większych zmian. Co najważniejsze, utrzymane zostaną darmowe przejazdy dwudziestominutowe. W Bydgoszczy nie zamierzają się też wzorować na Krakowie, gdzie w niedawno uruchomionym systemie Wavelo wprowadzono możliwość rezerwacji oczekującego na stacji jednośladu. – Rezerwacja utrudniłaby korzystanie z rowerów. Nasz BRA jest prostym systemem i jak pokazała dotychczasowa liczba wypożyczeń, użytkownicy są usatysfakcjonowani – przekonuje rzecznik ratusza Marta Stachowiak.


Powiązane treści