[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Miasto dofinansuje leczenie metodą in vitro. Rada miasta zatwierdziła program

Dodano: 23.11.2022 | 17:46

Na zdjęciu: Miasto Bydgoszcz będzie dofinansowywać leczenie niepłodności metodą in vitro.

Fot. ED/archiwum

Podczas środowej sesji rada miasta zatwierdziła program in vitro na lata 2023-2026. W poprzedniej edycji z dofinansowań skorzystało ponad 500 par.

Program ma obniżyć koszty leczenia niepłodności i poprawić dostępność do usług medycznych.  Umożliwia jednorazowe skorzystanie z procedury zapłodnienia pozaustrojowego oraz z metod medycznie wspomaganej reprodukcji parom, u których zdiagnozowano niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub zostały wykorzystane.

– Niepłodność uznawana jest współcześnie za chorobę społeczną, ponieważ dotyka nawet co piątej pary. Istotnym jest również, że liczba osób dotkniętych tą chorobą zwiększa się z każdym rokiem – informuje urząd miasta.

Do 2016 roku funkcjonowało państwowe wsparcie dla par chcących skorzystać z metody in vitro, jednak później zaprzestano realizacji programu. W odpowiedzi adekwatne programy zaczęły realizować samorządy.

W ramach bydgoskiego programu leczenia metodą in vitro na lata 2023-2026 będzie można pozyskać dofinansowanie w wysokości 7 tysięcy złotych do części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego oraz dawstwa innego niż partnerskie (z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych lub męskich komórek rozrodczych) oraz dofinansowanie w wysokości do 3 tysięcy złotych do części klinicznej jednej procedury dawstwa zarodka (adopcji zarodka) w ramach dawstwa innego niż partnerskie, przy czym do części klinicznej zaliczają się również koszty przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i zastosowania zarodka uzyskanego od dawców.

W latach 2019-2022 miasto przeznaczyło prawie 2 mln zł na poprzednią edycję programu in vitro. Skorzystało z niego wówczas ponad 500 par. Wiadomo, że dało to efekt w postaci minimum 68 ciąż i 54 urodzeń. – Biorąc pod uwagę pandemię a także fakt, że informację o ciąży zakwalifikowane pary przekazują dobrowolnie, odsetek ciąż w granicach 30% jest wynikiem bardzo dobrym – informuje urząd miasta.

Miasto dofinansuje leczenie metodą in vitro. Rada miasta zatwierdziła program
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stary dziad
Stary dziad
8 dni temu

To nie jest LECZENIE.
To jest metoda ułatwiająca zajście w ciążę.

Jack
Jack
8 dni temu

Czytam ten zagmatwany artykuł i nie ma w nim najważniejszej informacji. Ile ten program będzie kosztował? Nie ile otrzyma beneficjent programu, tylko ile kasy z budżetu Miasta na ten eksperyment pójdzie.

obywatel kraju IV świata
obywatel kraju IV świata
8 dni temu

Burżuje niech lepiej zrezygnują z własnych pensji i diet.

zzz
zzz
8 dni temu

A podobno miasto w tak fatalnej sytuacji finansowej, bo z jednej strony polski ład zabrał część wpływów z podatków, a z drugiej wysokie ceny energii, czy też podwyżki w edukacji itd. A kasa do przepalania jednak jest. Niektóre samorzady zaczęły nawet wyłączać oświetlenie na ulicach w środku nocy, ciekawe kiedy u nas. No ale ważne, że na in vitro jest xD. Tańszą i nawet korzystniejszą społecznie opcją jest adopcja. Jeżeli ktos nie może mieć w naturalny sposób swoich dzieci, jeżeli państwo ma takie dofinansowania gdzieś (bo są katotalibami) i jeżeli takich osób nie stać na samodzielne finansowanie (choć skorzystają jak… Czytaj więcej »

Ada
Ada
8 dni temu

do zzz Przepraszam, ale chyba nie wiesz jakie cierpienia czasem towarzyszą kobiecie starającej się zajść w upragnioną ciążę, więc nie doradzaj adopcji, nie będąc w konkretnej sytuacji danej osoby. Przykre, że tak łatwo można opluć czyjeś bóle i marzenia. Osobiście miałam szczęście naturalnie zająć w ciążę, ale rozumiem ból kobiet, które nie mogą i je wspieram. Bardzo dobra decyzja miasta.