Bydgoszcz
4C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 6 • L 3
12C
Sob
14C
Nd
11C
Pon
9C
Wt
12C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMiasto ma pozwolenie na rozbudowę Kujawskiej. Przetarg na roboty – w połowie roku
27.04.2017 | 16:02

Miasto ma pozwolenie na rozbudowę Kujawskiej. Przetarg na roboty – w połowie roku

Całkowity koszt inwestycji, wliczając w to zakup taboru tramwajowego, wyniesie blisko 280 milionów złotych.

Na zdjęciu: Ulica Kujawska po przebudowie będzie miała dwie jezdnie przedzielone torowiskiem tramwajowym.

Fot. Stanisław Gazda

Wojewoda wydał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej – rozbudowę ulicy Kujawskiej wraz z modernizacją rond: Kujawskiego oraz Bernardyńskiego. Jeden z największych w nadchodzących latach bydgoskich projektów ma zostać oddany do użytku w 2019 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Wraca temat rewitalizacji parku Witosa. Czy miasto powinno zbudować nową muszlę koncertową?

Inwestycja obejmuje nie tylko rozbudowę ul. Kujawskiej do dwóch jezdni, ale również budowę długo oczekiwanego torowiska tramwajowego łączącego wspomniane ronda: Kujawskie i Bernardyńskie wraz z przebudową obu. Dodatkowo, likwidacji ulegnie pętla tramwajowa zlokalizowana przy ulicy Karpackiej, a w zamian zmodernizowana zostanie ta usytuowana w rejonie ulicy Magnuszewskiej. W ramach zadania nową odsłonę zyska ponadto węzeł Szarych Szeregów. Całość uzupełniona jest o zamówienie piętnastu nowych, niskopodłogowych tramwajów [CZYTAJ WIĘCEJ]. Szacunkowy koszt wszystkich prac i taboru to aż 277 milionów złotych.

Jak zapowiadają drogowcy, przetarg na prace budowlane powinien zostać ogłoszony na przełomie czerwca oraz lipca. – Zakończenie wszystkich robót zaplanowaliśmy na 2019 rok – dodaje Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. I dodaje, że dokumentacja projektowa na budowę torowiska została sfinansowana przez spółkę ECE, która w rejonie ronda Kujawskiego wzniosła galerię Zielone Arkady.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Początek prac nad parkiem Akademickim. Miasto szuka projektanta

Po zakończeniu robót rondo Kujawskie będzie osadzone niżej niż obecnie, a tramwaje zostaną wpuszczone w specjalną nieckę przebiegającą pomiędzy jezdniami. Zmieni się również układ drogowy ronda Bernardyńskiego, a ul. Bernardyńska zostanie przebudowana aż do mostu nad Brdą. Ponadto, na ulicy Kujawskiej w kierunku centrum miasta powstanie buspas, a całe otoczenie zyska drogi dla rowerów. – Całość inwestycji będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – podsumowuje Kosiedowski.


Powiązane treści