Bydgoszcz
22C
Niebo głównie zachmurzone
68% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 23 • L 21
27C
Pon
25C
Wt
23C
Sr
23C
Czw
22C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesUmowa na nowe tramwaje podpisana. Pierwsza dostawa jeszcze w tym roku [WIDEO]
tomasz_zaboklicki_rafal_bruski_umowa_002_ED
23.03.2017 | 14:49

Umowa na nowe tramwaje podpisana. Pierwsza dostawa jeszcze w tym roku [WIDEO]

Wartość kontraktu to ponad 140 milionów złotych. W jego ramach do miasta nad Brdą trafi osiemnaście pojazdów.

Na zdjęciu: Dokumenty podpisali (od lewej): Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy oraz prezydent Rafał Bruski.

Fot. Eryk Dominiczak

O osiemnaście nowych pojazdów wzbogaci się do końca przyszłego roku bydgoska flota tramwajowa – w czwartek w siedzibie Pesy podpisano umowę na dostawę swingów, które obsłużą między innymi górny taras miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Wojska Polskiego i Nakielska bez tramwajów. I to już od początku kwietnia

Podpisy na dokumentach złożyli: prezydent Rafał Bruski oraz prezes Pesy Tomasz Zaboklicki. Umowa opiewa na ponad 140 milionów złotych, a bydgoski producent ma dostarczyć swojemu macierzystemu miastu piętnaście tramwajów o długości 30 metrów oraz trzy – o dziesięć metrów krótsze.

Cieszę się z tego spotkania i podpisania umowy, chociaż mam nadzieję, że niedługo – w perspektywie dwóch, trzech lat, będziemy spotykali się znacznie rzadziej, bo po Bydgoszczy będą jeździły już wyłącznie nowe tramwaje – mówił kurtuazyjnie prezydent Bruski, podkreślając, że w dokumentach zawarto klauzulę umożliwiającą rozszerzenie – już bez przetargu – zamówienia o połowę. – Mamy problem z wydatkowaniem środków unijnych, są w tym zakresie spore opóźnienia, więc taki ruch pana prezydenta może się Bydgoszczy opłacić – przekonywał w odpowiedzi prezes Zaboklicki, mając na myśl ewentualne przesunięcia środków w ramach programów unijnych.

Swingi, które dostarczy Pesa, będą z zewnątrz wyglądały identycznie jak te, które trafiły do miasta nad Brdą do obsługi linii tramwajowej do Fordonu. Producent zapowiada jednak, że wprowadzi pewne modyfikacje w pojazdach. – Wynikają one z dotychczasowej eksploatacji i uwag, które do nas trafiały – tłumaczy Robert Szot, dyrektor Marketingu Lekkich Pojazdów Szynowych. – Zmiany obejmą elementy codziennego użytku – inny będzie dostawca klimatyzacji, drzwi od kabiny motorniczego – z uwagi na swoją delikatność – również będą wykonane w inny sposób – wylicza.

Nowe tramwaje mają wzmocnić tabor poruszający się przede wszystkim górnym tarasem miasta – ich dostawa jest bowiem powiązana z dwiema inwestycjami infrastrukturalnymi – budową torowiska w ciągu ulicy Kujawskiej oraz modernizacją odcinka na Kapuściskach wraz z przebudową pętli na wysokości ulicy Chemicznej. Prezydent zapewnia jednak, że nie ogranicza to ich wyjazdu na inne trasy jak ma to miejsce w przypadku linii do Fordonu. – W tamtym wypadku ograniczenie wynikało z faktu, że inwestycję realizowała spółka celowa (Tramwaj Fordon sp. z o.o. – przyp. red.). Tutaj jesteśmy od tych ograniczeń wolni – zapewnia Bruski w odpowiedzi na nasze pytanie.

Pierwsze tramwaje w ramach zamówienia mają wyjechać na tory jeszcze w tym roku – wówczas Pesa ma dostarczyć trzy krótsze składy. Pozostałych piętnaście ma dotrzeć w maju i wrześniu roku przyszłego.


Powiązane treści