Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoMiasto zachęca do sprzątania. Ruszają wiosenne akcje ekologiczne
11.03.2021 | 11:41

Miasto zachęca do sprzątania. Ruszają wiosenne akcje ekologiczne

Na zdjęciu: W 2020 roku, mimo pandemii, w Bydgoszczy odbyło się kilkanaście akcji sprzątania.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Ratusz inauguruje kolejną edycję trzech akcji, zachęcających bydgoszczan do sprzątania swoich okolic: Podejmij Wyzwanie, Ekokluby i Ekoakademia.

Wszyscy chcemy, by nasze okolice wyglądały lepiej i nie zalegały tam odpady, aby można było przyjemnie chodzić na spacery i korzystało z przyrody. Dlatego dziś inaugurujemy trzy akcje: Podejmij Wyzwanie, Ekokluby i Ekoakademie – podkreślił zastępca prezydenta miasta Michał Sztybel. W ramach „Podejmij Wyzwanie” mieszkaniec sam zgłasza teren, który chce posprzątać ze znajomymi czy sąsiadami. – Miasto zapewnia zaplecze logistyczne: kontenery, worki, rękawiczki, sprzęt do zbierania śmieci – opisywał Sztybel. Urzędnicy podkreślają, że w ubiegłym roku w tym programie wzięło udział ponad trzy tysiące osób.

Zastępca prezydenta odniósł się także do opinii, że to miasto powinno się wyłącznie zajmować sprzątaniem. – Odpowiadamy na to, czego chcą sami mieszkańcy, którzy chcą zmieniać okolice. Polskie miasta wydają miliony złotych na utrzymanie – liczymy na to, że osoby, które to krytykują, spojrzą na to innym okiem i się w to zaangażują, by zrobić coś dla innych i dla siebie – powiedział Sztybel.

Jeśli chcecie wziąć sprawy w swoje ręce i potrzebujecie organizacyjnego wsparcia, zgłoście się do nas za pomocą formularza – zachęca ratusz. Znajduje się on TUTAJ.

O funkcjonowaniu akcji Podejmij Wyzwanie opowiadał Marcin Sikora z fundacji Zielone Jutro, znany z podejmowania inicjatyw na rzecz oczyszczania terenów w Bydgoszczy i okolicach. Jak powiedział, w sobotę (20 marca) rozpocznie się wiosenne sprzątanie Kapuścisk. – Zbiórka przy stacji przy ul. Nowotoruńskiej 26 o godz. 10:00. Na miejscu na uczestników sprzątania będą czekały worki, rękawice i ekologiczne upominki – podkreśla ratusz.

Zachęcam mieszkańców do włączenia się do akcji sprzątania. Tylko działając wspólnie możemy osiągnąć najlepsze efekty. W zeszłym roku Fundacja zorganizowała ok. 25 akcji sprzątania terenów miejskich, lasów oraz terenów zielonych. Angażujemy nie tylko mieszkańców, ale także organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i rady osiedla – mówił Sikora.

Drugim filarem działań miasta promujących postawy ekologiczne jest akcja Ekokluby. – Polega ona na angażowaniu najmłodszych bydgoszczan. W akcji Ekokluby zespoły wraz z trenerem mogą wybrać teren do posprzątania. W zamian za to wygrywają vouchery na sprzęt sportowy, który pozwala doskonalić im swoje umiejętności – podkreślał Sztybel.

Nowym programem urzędu miasta jest Bydgoska Ekoakademia. Zgłosiło się do niego prawie 4000 uczniów – to połączenie edukacji i rozrywki, które ma rozwijać świadomość ekologiczną od najmłodszych lat. Szczegóły wszystkich akcji znajdują się na stronie czystabydgoszcz.pl.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści