[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaSesja popularnonaukowa w „Dwójce” [ZDJĘCIA]
12.06.2022 | 19:50

Sesja popularnonaukowa w „Dwójce” [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: nadesłane

II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, szkoła z tradycjami, przyszłoroczna Jubilatka- w 2023 roku kończy bowiem 100 lat- jest miejscem, w którym młodzież nie tylko zdobywa wiedzę, ale także może rozwijać swoje pasje, zainteresowania i przedstawiać je na przykład podczas Tygodnia Humanisty, Tygodnia Przedmiotów Ścisłych, Europejskiego Dnia Prawnika czy Tygodnia Języków Obcych, ale także w czasie sesji popularnonaukowej, jak ta, która miała miejsce 31 maja 2022 r. w „Dwójce” z okazji Roku Romantyzmu Polskiego. Z tej właśnie przyczyny nauczyciele historii we współpracy  z nauczycielami języka polskiego przygotowali Miejski Konkurs Historyczno – Literacki.

W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych, którym zaproponowano przygotowanie prezentacji na temat życia i twórczości wybranego polskiego poety romantycznego, podróży jednego z wieszczów narodowych – romantycznego „homo viatora”, czyli człowieka w drodze. Tematy z historii dotyczyły polskich powstań  narodowych jako świadectwa walki narodowowyzwoleńczej Polaków czy Wielkiej Emigracji – losów i działalności polskich emigrantów w XIX w.

Sesja była okazją do wysłuchania ciekawych wykładów przygotowanych przez młodzież Kopernika i zaproszonych gości – wykładowców akademickich: dr hab. Ewelinę Boesche – Kopczyńską z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, dr. Sławomira Łanieckiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, asystenta w Muzeum Dyplomacji  i Uchodźstwa Polskiego i p. Danielę Sappok – studentkę UKW, absolwentkę klasy humanistyczno-lingwistycznej II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika .

Wykładów wysłuchano z ogromną przyjemnością, a dotyczyły one muzy dwóch wielkich romantyków polskich – Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina, czyli  Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej z kujawskiej Kłóbki, wybitnych polskich kompozytorów okresu romantyzmu czy nowego spojrzenia na „Dziady” Adama Mickiewicza.  Pomiędzy wykładami można było posłuchać piosenki patriotycznej, utworów muzycznych  na skrzypce i pianino w wykonaniu utalentowanych muzycznie uczniów „Dwójki”.

Podczas  sesji podsumowano konkurs i wręczono nagrody. Sesja z okazji Roku Romantyzmu Polskiego była ukoronowaniem całorocznej pracy nad projektem upamiętniającym Patrona roku, który nauczyciele historii i języka polskiego realizowali z uczniami w ramach lekcji przedmiotów humanistycznych, wycieczki do Muzeum Emigracji w Gdyni czy współpracy  z biblioteką szkolną i instytucjami naukowymi. Działanie koordynowane przez nauczycieli: p. Przemysława Fryzę , p. Monikę Szurę – Jankowską i p. Annę Holec zostało wsparte Bydgoskim Grantem Oświatowym.

A za rok… II LO czeka być może nowe wyzwanie…

Przemysław Fryza, Anna Holec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments