[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mieszkanie bez wkładu własnego – kto może się o nie starać?

Dodano: 26.05.2022 | 11:15

Na zdjęciu: Program Mieszkanie bez wkładu własnego to rozwiązanie skierowane do osób, których dochody pozwalają na spłatę kredytu hipotecznego, a barierą w jego uzyskaniu jest brak wkładu własnego.

Fot. nadesłane

Ponieważ zakup mieszkania wymaga sporego kapitału, to wielu nabywców zwraca się o finansowanie do banku. Uzyskanie kredytu jest jednak uzależnione m.in. od posiadania wkładu własnego. Od 27 maja 2022 r. zacznie działać program Mieszkanie bez wkładu własnego. Kto i na jakich zasadach będzie mógł z niego skorzystać?

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?

Zgodnie z Rekomendacją S (zbiór dobrych praktyk w obszarze kredytów hipotecznych) każdy klient ubiegający się o kredyt na zakup lokalu mieszkalnego powinien dysponować wkładem własnym.

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania na sprzedaż w Ciechocinku mogą skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Program Mieszkanie bez wkładu własnego to rozwiązanie skierowane do osób, których dochody pozwalają na spłatę kredytu hipotecznego, a barierą w jego uzyskaniu jest brak wkładu własnego. Gwarancji nie należy jednak utożsamiać z dofinansowaniem – to jedynie alternatywa dla wkładu własnego.

Z informacji dostępnych na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że program Mieszkanie bez wkładu własnego jest dostępny dla trzech grup osób – są to:

– Nabywcy mieszkań z rynku pierwotnego
– Nabywcy lokali mieszkalnych z rynku wtórnego
– Osoby planujące wybudować dom

Z programu mogą skorzystać zarówno single, jak i małżeństwa – warunkiem jest nieposiadanie mieszkania. Wyjątkiem są rodziny z dziećmi, w przypadku których obowiązują limity metrażowe.

Mieszkanie bez wkładu własnego – limity metrażowe i wysokość gwarancji

Program Mieszkanie bez wkładu własnego przewiduje, że z gwarancji mogą skorzystać również rodziny z dziećmi posiadające jedno mieszkanie. Wówczas jednak obowiązują limity metrażowe. Mieszkanie może mieć maksymalnie:

– 50 mkw. – gdy dzieci jest dwoje
– 75 mkw. – gdy dzieci jest troje
– 90 mkw. – gdy dzieci jest czworo

Jeżeli w rodzinie jest pięcioro lub więcej dzieci, to limit metrażowy nie ma zastosowania.

W ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego państwo gwarantuje wkład własny poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Wysokość gwarancji wynosi od 10 do 20 proc. wartości nieruchomości (maksymalnie 100 000 zł). Kredyt musi zostać zawarty na okres minimum 15 lat i zostać uruchomiony w walucie polskiej.

Gwarancja BGK pozwala kredytobiorcy zaciągnąć kredyt mieszkaniowy do wysokości ponad 100 proc. ceny zakupu nieruchomości. Będzie tak wówczas, gdy nabywca potrzebuje środków również na wykończenie zakupionego lokalu.

Czym jest spłata rodzinna w programie Mieszkanie bez wkładu własnego?

Program Mieszkanie bez wkładu własnego ma również za zadanie promować dzietność. Stąd też rozwiązanie dedykowane rodzinom, które powiększą się o drugie lub kolejne dziecko – spłata rodzinna. Jeżeli w czasie spłaty zobowiązania kredytobiorcy urodzi się:

– Drugie dziecko – jednorazowa spłata kapitału gwarantowanego kredytu mieszkaniowego wyniesie 20 000 zł
– Trzecie lub kolejne dziecko – jednorazowa spłata części kapitału gwarantowanego kredytu mieszkaniowego wyniesie 60 000 zł

W praktyce kredytobiorcy, którzy zdecydują się na powiększenie rodziny w trakcie spłaty kredytu, mogą liczyć na zastrzyk finansowy. Środki te pozwolą na szybsze pozbycie się zaciągniętego zobowiązania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments