Bydgoszcz
7C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 10 • L 5
15C
Sr
5C
Czw
5C
Pt
6C
Sob
9C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMinister przedstawił nowe zasady dotyczące dzieci. Mówił też o trudnej sytuacji w naszym regionie
szpital Ciechocinek
04.01.2021 | 16:26

Minister przedstawił nowe zasady dotyczące dzieci. Mówił też o trudnej sytuacji w naszym regionie

Na zdjęciu: Łóżka dla pacjentów z koronawirusem, które znajdują się w tymczasowym szpitalu w Ciechocinku.

Fot. Jacek Nowacki/Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

W trzech województwach, sytuacja epidemiczna ulega pogorszeniu – mówił podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia. Od jutra, na pewne zluzowanie obostrzenia będą mogły liczyć dzieci.

Podczas poniedziałkowej (4 stycznia) konferencji prasowej, szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił o bieżącej sytuacji epidemicznej w kraju. Przypomnijmy, że dzisiaj ministerstwo poinformowało o kolejnych 4 432 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły 42 osoby, a w ciągu poprzedniej doby w kraju wykonano niespełna 25,5 tys. testów, z czego 6,8 tys. to tzw. szybkie testy antygenowe.


CZYTAJ WIĘCEJ: Szczepienia przeciwko koronawirusowi w bydgoskich szpitalach. Ilu jest chętnych?


O ile możemy mówić, że na poziomie całego kraju mamy stabilizację zachorowań, o tyle w trzech regionach ta krzywa zachorowań i hospitalizacji rośnie – mówi Niedzielski i dodaje, że w województwach kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i pomorskim sytuacja ulega pogorszeniu, a co za tym idzie, w tych częściach kraju nie zostanie w szpitalach zmniejszona liczba łóżek dedykowanych pacjentom, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem. Jak słyszymy, w pozostałych częściach kraju, liczba łóżek ma zostać zmniejszona do 30 tysięcy.

W trakcie konferencji prasowej, zapowiedziano także, że w codziennych raportach dotyczących liczby zakażeń, zgonów i wykonywanych testów na COVID-19, służby będą informowały także o tym, ile osób już zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk poinformował, że do kraju łącznie już dotarło 670 tys. dawek szczepionki. Do dzisiejszego wieczora, do szpitali węzłowych ma trafić kolejne 200 tys. szczepionek. – Do wczoraj, do godziny 18:00 zaszczepiono 50 391 osób – wyliczał i dodawał, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy do Polski ma trafić blisko 6 mln dawek szczepionki Pfizer i BioNTech. Przypomnijmy, że od 14 stycznia mają ruszyć zapisy na szczepienia. Obecnie szczepiona jest tzw. grupa „0” – personel medyczny, który jest na pierwszej linii. Później szczepieniami mają zostać objęci m.in. seniorzy oraz funkcjonariusze służb mundurowych (grupa 1), osoby zmagające się także z tzw. chorobami współistniejącymi (gr. 2), pensjonariusze i pracownicy DPS-ów, a w ostatniej grupie pozostała część społeczeństwa.

Tymczasem szef resortu zdrowia mówił jednocześnie, że podczas poniedziałkowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego padła propozycja, aby dopuścić możliwość, by dzieci przebywały na wolnym powietrzu w godz. 8:00 – 16:00 bez opieki osób dorosłych. – Było bardzo dużo wniosków dotyczących tej sytuacji. Mamy okres ferii, dlatego chcemy dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i by dzieci w tych godzinach mogły samodzielnie przebywać poza miejscem zamieszkania – powiedział Niedzielski i zaznaczył, że ta propozycja ma zostać uwzględniona w nowym rozporządzeniu, które ma się ukazać jeszcze dzisiaj. W trakcie posiedzenia zespołu, dokonano również analizy obecnych obostrzeń, jakie są stosowane. Te mają obowiązywać do 17 stycznia.

Minister zdrowia zaapelował, aby najbliższe dwa tygodnie społeczeństwo potraktowało jako kwarantannę. O kolejnych krokach będzie decydować sytuacja epidemiczna w kraju, nieoficjalnie mówi się, że jeśli sytuacja będzie ustabilizowana, to od 18.01. do szkół mogą wrócić uczniowie z klas 1-3. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek mówił nawet, że być może pod koniec tego miesiąca, do stacjonarnego nauczania powrócą uczniowie ze starszych roczników.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści