Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowa, interaktywna wystawa w Młynach Rothera. Otwarcie już za kilka dni

Dodano: 29.11.2023 | 14:18

Na zdjęciu: Agata Pasternak, dyrektor kreatywna MAE Multimedia Art&Education - wykonawcy elementów Młyn - Maszyny.

Fot. Robert Sawicki/UMB

Podczas dzisiejszej (29 listopada) konferencji prasowej w Młynach Rothera oficjalnie zaprezentowana została kolejna stała wystawa: Młyn – Maszyna. To interaktywna ekspozycja popularnonaukowa, dla której inspirację stanowił przemysłowy charakter wnętrza oraz historia Młynów Rothera.

Konferencja zaczęła się od prezentacji certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej „Najlepszy Produkt Turystyczny 2023”, który otrzymały Młyny Rothera. Następnie prezydent Rafał Bruski opowiedział o nowej wystawie. – To nowa przestrzeń w Młynach, pozwalająca na edukacyjne spędzanie czasu i nawiązywanie relacji z maszynami. Myślę, że szczególnie dzieci będą korzystać z możliwości dotknięcia, przekręcenia i zobaczenia, jak działają eksponaty – podkreślił.

To kolejny etap otwierania Młynów Rothera. Towarzyszy nam wspaniałe uczucie – kolejny element zaplanowanej układanki trafia na swoje miejsce. Tutaj materializują się marzenia – powiedział dyrektor Młynów Rothera Sławomir Czarnecki.

Młyn – Maszyna. O czym będzie wystawa?

Młyn – Maszyna to wystawa interaktywna i popularnonaukowa. O jej wyjątkowości świadczy zakorzenienie się w Młynach – miejscu będącym elementem przemysłowej historii Bydgoszczy. – We wnętrzu nawiązujemy do pierwotnego wyposażenia młyna – dodał Czarnecki. Prezentuje ona zatem jego różne komponenty – koło wodne, młyńskie żarna, odsiewacz, łuszczarkę, wialnię czy windę towarowa.

Nowa, interaktywna wystawa w Młynach Rothera. Otwarcie już za kilka dni

Zobacz również:

Trwają dwie inwestycje drogowe w rejonie Bydgoszczy. Nowy raport z prac

Pełna multimediów i angażujących stanowisk ekspozycja opowie o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki. Młyn – Maszynę będzie można zwiedzać indywidualnie lub w grupie. – Wykonanie niektórych doświadczeń będzie wymagało od odwiedzających pracy zespołowej. Używając siły własnych mięśni wprawią w ruch maszyny, które – podobnie jak to było w Młynie Rothera – stanowią system naczyń połączonych, w którym działanie jednej wynika z działania drugiej – podkreśla Urząd Miasta Bydgoszczy.

Wcielając się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młynów, architektów czy odkrywców goście Młynów mogą eksperymentować: transportować, ważyć, magazynować, czyścić, rozdrabniać, mielić, sortować, odsiewać, pakować, przechowywać. Wszystko po to, żeby zrozumieć, czym są: siła, moc, praca, energia, masa, tarcie.

Nowa ekspozycja powstała w pół roku – jej pierwsze koncepcje powstały jednak na przełomie 2020 i 2021 – i składa się z 20 eksponatów. – Niektóre z nich mają dwie mniejsze części – mówiła Agata Pasternak, dyrektor kreatywna MAE Multimedia Art&Education czyli wykonawcy elementów. Koszt powstania to prawie pięć milionów złotych (pozyskano na nie dofinansowanie). Autorką koncepcji i scenariusza wystawy Młyn – Maszyna jest Sylwia Mularczyk, zastępczyni kierowniczki działu programowego w Młynach. Koszt to prawie pięć milionów złotych, większość została dofinansowana z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Oficjalne otwarcie wystawy „Młyn-Maszyna” nastąpi w piątek, 8 grudnia. Dzień później przewidziano wiele atrakcji dla mieszkańców – warsztaty, pokazy i wykłady, także z udziałem Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nauki „Młyn Wiedzy” z Torunia i Centrum Eksperyment z Gdyni.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments