Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dymna, Drenda, Stasiuk, Więckiewicz. Nowy festiwal w Bydgoszczy pełen znanych gości

Dodano: 21.05.2024 | 12:07

Na zdjęciu: Festiwal Początek Sezonu będzie odbywał się m.in. w Młynach Rothera

Fot. Nikodem Mulczynski

Festiwal Początek Sezonu to nowe, bydgoskie wydarzenie kulturalne, które odbędzie od 27 do 30 czerwca w Młynach Rothera, ale też w obiektach Miejskiego Centrum Kultury i innych przestrzeniach miasta. Organizatorzy zapowiadają przybycie polskich gwiazd filmu, znamienitych pisarzy czy

Pierwsza odsłona Festiwalu Początek Sezonu – wyjątkowego wydarzenia, na jakie zaproszeni zostali wybitni architekci, urbaniści, pisarze, muzycy i przyrodnicy – odbędzie się wraz z początkiem lata i wakacji. Jak podkreślają organizatorzy, Festiwal zabierze głos w dyskusji o zrównoważonym rozwoju miast i eksplorować będzie różne aspekty życia miejskiego, skupiając się na roli przyrody w kształtowaniu przyjaznego środowiska dla mieszkańców, ale i głosie literatury, poruszającej tak ważne tematy jak pamięć, poniemieckość jako część dziedzictwa kulturowego, lokalność, tożsamość.

Podczas dyskusji poruszane będą tematy związane z historią miejsca, dobrostanem mieszkańców, rolą słowa w przestrzeni miejskiej oraz wpływem literatury i sztuki na atmosferę społeczną – podkreślają twórcy Festiwalu Początek Sezonu. – Będziemy rozmawiać o przyszłości miast, roli przyrody i psychologii w rozwoju lokalnej społeczności, a także o czytelnictwie, awansie społecznym i o powracającym Faulknerze – mówi Tomasz Pańczyk, pomysłodawca wydarzenia i prezes Fundacji Miejsce Uwagi.

Wyjątkowa publikacja ,,Jak powstawał Nowy Fordon”. Kliknij i wesprzyj bezpłatne wydanie w druku!

Początek Sezonu ma pełnić także rolę narzędzia czy wehikułu do odkrywania miasta – i to rozumianego zarówno jako ruch skierowany do wewnątrz (mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli odkryć miasto w spojrzeniu zaproszonych gości), jak na zewnątrz (czyli jako mechanizm promocyjny, który ściągnie do Bydgoszczy zainteresowanych festiwalem turystów, fanów literatury i sztuki, ale także tych, którzy chcą tu doświadczyć startu wakacyjnego sezonu kulturalnego).

W ciągu czterech dni imprezy odbędzie się ponad 50 różnych wydarzeń: debat, spotkań autorskich, warsztatów, koncertów, spacerów performatywno-przyrodniczych i literackich, a także wieczornych koncertów i spektakli. Wszystko to odbywać się będzie nad rzeką Brdą, na Wyspie Młyńskiej w Młynach Rothera, w Miejskim Centrum Kultury, na odrestaurowanej barce „Lemara” i w kompleksie pałacowo-parkowym w Ostromecku.

Idea Festiwalu Początek Sezonu, o której z taką pasją opowiedział mi na początku Tomek Pańczyk, i nadal o niej będzie coraz głośniej mówił, jest nam bardzo bliska ze względu na to, jak w Młynach Rothera myślimy o kulturze, jak myślimy o mieście, o dyskutowaniu o mieście, o tym, jak łączyć refleksję z działalnością artystyczną. Myślę, że Młyny to jest dobre miejsce na rozmawianie o mieście, o pamięci, na mądrą zabawę dla rodzin, bo jesteśmy taką przestrzenią, która daje po prostu radość i doświadczenie piękna. To dla nas jest bardzo ważne i cenne. Dlatego włączyliśmy się w ten projekt i z utęsknieniem czekamy na Początek Sezonu – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Początek Sezonu zwraca uwagę nie tylko mnogościa wydarzeń, ale też listą zgromadzonych nazwisk. Bydgoszcz odwiedzą m.in. wieloletni dyrektor Hong Kong Art School prof. Luis Kwok-lit Yu, jeden z najważniejszych obecnie architektów krajobrazu Martin Rein Cano, wybitni aktorzy Anna Dymna i Robert Więckiewicz; czołówka polskich pisarzy z Andrzejem Stasiukiem, Zytą Rudzką czy Dorotą Masłowską; muzycy z Mikołajem Trzaską na czele oraz dziennikarz i działacz na rzecz przyrody, ale i lubiany autor Adam Wajrak.

Festiwal Początek Sezonu. Program

Organizatorzy czerwcowego wydarzenia przesłali jego program – zastrzegają jednak, że do ostatniej chwili wydarzenia lub ich termin mogą ulec zmianie.

Czwartek, 27 czerwca
19:00 Otwarcie Festiwalu, koncert Siema Ziemia
21:00 Barka z poezją: Slam poetycki. Ada Żurawska + Wizja Płynna

Piątek, 28 czerwca
9:30 Spacer performatywno-przyrodniczy z Michałem Książkiem
9:00 Miasto dzieci: Agata Romaniuk, Grzegorz Kasdepke, Adam Wajrak, Tomasz Samojlik, Marzena Błaszczyk
10:00 Warsztaty dla dorosłych: Mikołaj Grynberg Warsztaty dla młodzieży: Barbara Sadurska
12:00 Warsztaty dla dzieci: Joanna Rusinek
12:00 Debata: „Poniemieckość”. Zbigniew Rokita, Beata Szady, Michał Tabaczyński
13:00 Spacer literacki: „Literacka Bydgoszcz”. Michał Tabaczyński


CZYTAJ TAKŻE: Bydgoska edycja Monopoly. Wybierz najdroższe miejsce na planszy!


13:10 Spotkanie literackie: „Kwestia humoru”. Olga Drenda, Michał Rusinek, Michał Nogaś
14:15 Miasto przyszłości: „Życie w przyszłości – zmiany w postrzeganiu i funkcjonowaniu miast”. Martin Rein Cano, prof. Louis Kwok Lit Yu, Eva Sao Andersen, Maciej Mycielski, Justyna Glusman
18:15 „Co z tym czytaniem?” Ryszard Koziołek, Robert Więckiewicz, Justyna Sobolewska
19:15 Spotkanie literackie: „Juno”. Anna Dziewitt-Meller, Emilia Walczak
20:30 Spotkanie literackie: Grzegorz Bogdał, Urszula Honek, Michał Nogaś
22:00 „Zmiennymi kluczami”. Koncert zainspirowany poezją Paula Celana. Robert Więckiewicz, Mikołaj Trzaska

Sobota, 29 czerwca
9:00 Spacer performatywno-przyrodniczy z Adamem Wajrakiem
10:00 Warsztaty dla dorosłych: Mikołaj Grynberg; Warsztaty dla młodzieży: Barbara Sadurska
10:00 Miasto dzieci: „Nie mów do mnie Misiu”. Hubert Klimko Dobrzaniecki, Grzegorz Kasdepke
11:30 Miasto dzieci: „Marsz do kąta!”. Grzegorz Kasdepke
12:00 Spacer performatywno-przyrodniczy ze Stanisławem Łubieńskim
13:00 Spotkanie literackie: „Renesans Faulknera”. Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński, Maciej Tabaczyński
13:00 Warsztaty dla dzieci: Grażyna Rigall


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kłos się złamał. Pomnik w Dolinie Śmierci o krok od katastrofy


14:00 Spacer miejski z Dominiką Kiss-Orską i Marzeną Błaszczyk (Stowarzyszenie MODrzew)
14:00 Miasto przyszłości: „Edukacja przyszłości w kontekście rozwoju miast”. Płaza Staszek Łubieński, Marzena Suchocka, Iwona Waszkiewicz, Joanna Rayss, Karol Podyma, Michał Cichoracki
17:30 Spotkanie literackie: „Wera z miasta idzie w świat”. Zyta Rudzka, Antonia Lloyd Jones
18:45 Spotkanie literackie: Wieś, awans, miasto. „Chłopki” i „Hanka”. Joanna Kuciel-Frydryszak, Maciej Jakubowiak, Wojciech Szot
20:00 Spotkanie literackie: Powroty do dzieciństwa: „Złodzieje żarówek” i „Rzeka dzieciństwa”. Tomasz Różycki, Andrzej Stasiuk, Justyna Sobolewska
21:30 Barka z poezją: „Środki do pielęgnacji chmur” i wiersze. Piotr Sommer, Justyna Sobolewska
22:30 Potańcówka na Barce: Agnieszka Szydłowska, Dorota Masłowska

Niedziela, 30 czerwca
9:00 Spacer z Fordonu do Ostromecka – Dominika Kiss-Orska
10:00 Warsztaty dla dorosłych: Mikołaj Grynberg
10:00 Piknik rodzinny w Ostromecku: „Rodzinny mecz poetycki”. Sylwia Stano, Zofia Karaszewska
11:00 Dzika kuchnia: „Spacer kulinarny”. dr Krystyna Stepczyńska-Szymczak i Pola Szymczak
11:00 Miasto dzieci: „Basia hasa!”. Zofia Stanecka, Marianna Oklejak
12:30 Spotkanie literackie: „Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie” Ewa Winnicka
13:45 Spotkanie literackie: Rodzinne tajemnice: „Łabędzie” i „Stramerowie”. Jacek Dehnel, Mikołaj Łoziński, Grzegorz Gauden
15:30 Niedziela z kryminałem: Wojciech Chmielarz, Emilia Walczak
16:15 „Jak się starzeć bez godności?” Magda Grzebałkowska, Ewa Winnicka
17:30 Spotkanie literackie: „Dziennik pocieszenia”. Wojciech Bonowicz, Emilia Walczak
18:30 Wydarzenie artystyczne: „Wiersze – dobrze, że jesteście”. Anna Dymna, Wojciech Bonowicz

Festiwal Początek Sezonu organizuje Fundacja Miejsce Uwagi, zaś współorganizatorami są Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Dyrektorem i pomysłodawcą Festiwalu Początek Sezonu jest Tomasz Pańczyk, który do tej pory, przez dziewięć lat, współorganizował Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Producentką i dyrektorką biura festiwalowego jest Weronika Serocka, twórczyni Ogólnopolskich Warsztatów Pisania Tekstów Piosenek „Sklejam Słowa”.

Kuratorzy Pasma Literackiego: Justyna Sobolewska, Emilia Walczak, Michał Tabaczyński. Kuratorzy Pasma Miasto Przyszłości: Justyna Glusman, Małgorzata Kozieł-Pańczyk. Kuratorzy Pasma Przyrodniczo-Miejskiego: Adam Wajrak, Dominika Kiss-Orska. Kuratorka Pasma Tożsamości/Mniejszości: Kamila Burchart. Kurator Pasma Miasto Dzieci: Grzegorz Kasdepke.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments