Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeMłyn-Maszyna oficjalnie uruchomiona. Co kryje nowa wystawa w Młynach Rothera? [ZDJĘCIA]
08.12.2023 | 17:39

Młyn-Maszyna oficjalnie uruchomiona. Co kryje nowa wystawa w Młynach Rothera? [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Alicja Chrobak

Młyn-Maszyna to pierwsza w Bydgoszczy interaktywna ekspozycja popularnonaukowa i druga wystawa stała w Młynach Rothera. W piątek, 8 grudnia ekspozycja została oficjalnie i otwarta i udostępniona zwiedzającym. Premierze będą towarzyszyły różnorodne atrakcje i pokazy naukowe.

Młyn-Maszyna to interaktywna wystawa popularnonaukowa ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania. Ekspozycja opowie o zjawiskach fizycznych i prawach fizyki, działaniu urządzeń pracujących w młynach i procesie produkcji – od ziarna do mąki. Wnętrze wystawy, znajdującej się na drugim piętrze kompleksu nawiązuje do pierwotnego wyposażenia młyna i prezentuje jego różne komponenty – koło wodne, młyńskie żarna, odsiewacz, łuszczarkę, wialnię czy windę towarowa. Nowa ekspozycja powstała w pół roku i składa się z 20 eksponatów.

Oficjalne otwarcie wystawy nastąpiło w piątek, 8 grudnia przy udziale władz miasta i twórców ekspozycji. – Otwieramy bardzo ważną wystawę związaną z tym miejscem. Otrzymujemy namiastkę tego, jak wcześniej funkcjonował ten obiekt – powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. I dodał, że w przyszłym roku urzędnicy zabiorą się za odnowienie części Wyspy Młyńskiej, m.in. Międzywodzia.

Połączyła nas miłość do maszyn i miasta – mówił o powstawaniu ekspozycji dyrektor Młynów Rothera Sławomir Czarnecki. Jak podkreślił, Młyn-Maszyna to też hołd dla osób pracujących w Młynach Rothera także wtedy, kiedy pełnił on funkcję przemysłową. – Wystawa ma budzić ciekawość i radość odkrywania – dodał. Dyrektor dziękował też władzom i pracownikom za działania umożliwiające powstanie nowego elementu Młynów, a także prof. Markowi Macko z UKW „dobremu duchowi” tej wystawy. Nie zabrakło też uznania dla Sylwii Mularczyk – autorki koncepcji i scenariusza wystawy oraz zastępczyni kierowniczki Działu Programowego Młynów.

Młyn-Maszyna będzie dostępna dla zwiedzających od piątku, 8 grudnia od godziny 18:00. W sobotę, 9 grudnia przewidziano wiele atrakcji dla mieszkańców – warsztaty, pokazy i wykłady, także z udziałem Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nauki „Młyn Wiedzy” z Torunia i Centrum Eksperyment z Gdyni. odkrywania wystawy oraz do udziału w różnorodnych atrakcjach popularnonaukowych. Młyn-Maszynę można zwiedzać w godzinach 12:00 – 20:00.

Podczas weekendu otwarcia wystawa będzie dostępna dla gości Młynów za darmo na zaproszenia. Wejściówki można zarezerwować online lub odebrać w punkcie info Młynów na pół godziny przed godziną zwiedzania. Ilość miejsc ograniczona – podkreśla instytucja kultury na Wyspie Młyńskiej.

Wykonawcą wystawy jest spółka MAE Multimedia Art & Education. To gdańska pracownia doświadczona w kompleksowym prowadzeniu procesu tworzenia wystaw dla muzeów i centrów nauki. W portfolio firmy możemy zobaczyć realizację ekspozycji m.in. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Śląskim w Katowicach czy Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments