[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Młyny Rothera otwierają się dla mieszkańców. To nowy etap w ich historii

Dodano: 08.11.2021 | 10:16

Na zdjęciu: Wnętrze parteru Młynów Rothera będzie dostępne dla odwiedzających od czwartku, 11 listopada.

Fot. Szymon Fiałkowski

11 listopada Młyny Rothera otwierają swoje drzwi dla mieszkańców, turystów i gości! Tego dnia rozpocznie się działalność ogólnodostępnej przestrzeni Zaczyn.

Trwająca od kilku lat rewitalizacja zabytkowych obiektów na Wyspie Młyńskiej wchodzi w kolejny etap. W kwietniu tego roku Młyny Rothera zostały oddane do użytku w stanie deweloperskim, a od długiego, majowego weekendu mieszkańcy i turyści mogą korzystać z tarasów przed budynkiem. W ostatnich miesiącach rozpoczął się drugi etap inwestycji – aranżacja i wyposażanie oraz budowanie oferty instytucji. Wnętrza Młynów już żyją – w ostatnich miesiącach odbyły się w nich pierwsze wydarzenia, m. in. Mózg Festival, Vintage Photo Festival, Debaty Horyzonty Edukacji, Pippi w Bydgoszczy czy nagrania teledysków Pawbeatsa. Od 11 listopada zamiast zaglądać przez okno, wszyscy będą mogli wejść do środka, zobaczyć wnętrza, posłuchać opowieści o historii tego miejsca… i wiele więcej.

W opublikowanym w grudniu 2020 roku planie zagospodarowania Młynów znajdziemy przestrzenie ogólnodostępne. Funkcję tę pełnił już przez cały sezon letni taras z fontanną – miejsce spacerów, spotkań młodzieży, relaksu na leżakach. Kiedy aura przestała dopisywać, a Wyspa Młyńska się wyludniła, przedstawiciele placówki postanowili otworzyć parter Młyna Rothera (czyli środkowego budynku kompleksu). Na tę decyzję miała wpływ m.in. zaobserwowana popularność wycieczek z przewodnikiem, które latem odbywały się w we wnętrzach budynku.

Młyny Rothera otwierają się dla mieszkańców. To nowy etap w ich historii

Zobacz również:

Co znajdzie się we wnętrzach Młynów Rothera?

Nowa przestrzeń w Młynach Rothera będzie nazywać się Zaczyn. – Z definicji Zaczyn to: 1. «porcja surowego ciasta pozostawiona z poprzedniego wypieku dodawana do ciasta na chleb» 2. «to, co stało się początkiem czegoś». Obie definicje do nas pasują. Po pierwsze – od Młynów, przez zboże i mąkę do chleba bliska droga, a po drugie – to początek naszego otwarcia się dla Was nie tylko przy okazji zaplanowanych wydarzeń, ale tak po prostu, na co dzień – mówi specjalistka ds. komunikacji Młynów Rothera Anna Triebwasser.

W Zaczynie będzie można dowiedzieć się o historii i o przyszłości Młynów, a także poznać kalendarz wydarzeń na najbliższe dni. To też okazja do spotkania dyrektora Sławomira Czarneckiego, który regularnie będzie przejmował stery w punkcie informacyjnym – pierwsza taka szansa nastąpi w środę, 17 listopada, między 13:00 a 15:00. Jak zaznacza jednak zespół instytucji, każdy powód, żeby odwiedzić Zaczyn jest dobry.

Można tu rozgrzać się przy pysznym ciepłym napoju przyrządzonym w mobilnej kawiarni prowadzonej przez Parzymy Tutaj. Można poczytać ciekawą prasę, posiedzieć, pouczyć się, spotkać znajomych… sami jesteśmy ciekawi, jakie funkcje nadacie tej przestrzeni. Inspiruje nas idea trzeciego miejsca – przestrzeni publicznej pomiędzy domem a pracą, w której spędzamy wolny czas po swojemu, czujemy się dobrze i bezpiecznie, „ładujemy baterie” – informują Młyny Rothera.

Pierwsza okazja do odwiedzenia Zaczynu nastąpi już w ten czwartek, 11 listopada – w Narodowe Święto Niepodległości – od godz. 10:00 do 20:00. Tego dnia będzie można także zobaczyć panoramę Bydgoszczy z wieńczącego Młyn punktu widokowego, a także wystawę towarzyszącą Vintage Photo Festival – „Bydgoski marzec ’81 w obiektywie Chrisa Niedenthala”. W jej ramach pokazywane są unikalne, wydobyte z archiwum artysty fotografie dokumentujące tzw. wydarzenia bydgoskie. Ze względu na duże zainteresowanie, ekspozycja zostanie wydłużona do końca tego roku.
Zaczyn będzie też wspierał dziejące się w Młynach wydarzenia – można tam m. in. odebrać bezpłatne wejściówki na pierwszy z cyklu koncertów Akademii Muzycznej w Młynach – „Nowowiejski w wielu wymiarach”, który odbędzie się 21 listopada.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments