[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Młyny Rothera skarbem bydgoskiej tożsamości. Wiemy, co znajdzie się w ich wnętrzach

Dodano: 14.12.2020 | 16:04

Na zdjęciu: Adaptacja wnętrz młyna i spichrzów potrwa do połowy 2023 roku.

Fot. Robert Sawicki/Urząd Miasta Bydgoszczy

Zespół Parku Kultury – instytucji zajmującej się zagospodarowaniem Młynów Rothera – przedstawił szczegółowy plan wypełnienia wnętrz dawnych spichrzów. W budynkach na Wyspie Młyńskiej znajdą się wystawy stałe poświęcone Bydgoszczy oraz Centrum Wiedzy o Mózgu, a także przestrzeń dla ludzi kultury i organizacji pozarządowych. Przestrzeń dopełnią pracownie edukacyjne – w jednej z nich znajdzie się wyposażenie piekarni Bigońskich, a także lokale gastronomiczne i strefa dla dzieci. Cały kompleks Młynów zostanie w pełni uruchomiony w 2023 roku, jednak jego poszczególne elementy będą oddawane etapami.

Prezentacja planu zagospodarowania Młynów Rothera odbyła się w okresie epidemii koronawirusa i wciąż obowiązujących obostrzeń. – Mam świadomość, że spotykamy się w trudnym momencie. Myślimy jednak o przyszłości, kiedy wrócimy do spotkań i budowania relacji. Młyny będą ich miejscem – podkreślał dyrektor Parku Kultury Sławomir Czarnecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Jak dodał, instytucja na Wyspie Młyńskiej ma budować „kulturę miejską” i stanowić bezpieczne miejsce prezentowania idei związanych z Bydgoszczą.

– Chcemy, aby Młyny były silne pomysłowością bydgoszczanek i bydgoszczan. Aby były miejscem, które pokaże ich aktywność i były przestrzenią do przedstawiania inicjatyw bydgoskich – takiego przebudzenia myślenia o kontekście lokalnym, tożsamości lokalnej. To jest dla nas bardzo istotne

– zaznaczył dyrektor. Poza byciem miejscem spotkań i tworzenia nowych idei, przestrzeń na Wyspie Młyńskiej ma dawać także niezwykle potrzebną w obecnych czasach radość. – Pierwszym symbolem tej radości będzie fontanna przy Młynach, która wszystkich nas zachwyci – podkreślił Czarnecki. Taras z fontanną zostanie otwarty w pierwszej połowie 2021 roku jako pierwszy element kompleksu. Będzie to miejsce ogólnodostępne, płynnie łączące się z terenami rekreacyjnymi Wyspy Młyńskiej. Imponujących rozmiarów przestrzeń wyłożona naturalnym drewnem zostanie uzupełniona elementami małej architektury i podzielona na strefy, dzięki czemu ma być przystosowana do potrzeb różnych odbiorców. Taras ma być miejscem spotkań, integracji, przestrzenią aktywnego spędzania czasu. – Wykorzystamy go także do przeprowadzania pierwszych działań programowych w nowej siedzibie: warsztatów czy koncertów – nie ukrywają pracownicy Parku Kultury.

Młyny Rothera skarbem bydgoskiej tożsamości. Wiemy, co znajdzie się w ich wnętrzach

Zobacz również:

Zmiany na Wyspie Młyńskiej. Zniknie amfiteatr

Park Kultury będzie składał się z trzech części: ich sercem będzie Młyn Rothera, od którego odchodzą dwa skrzydła Spichrzy – Zbożowy i Mączny. W Młynie Rothera znajdzie się główne wejście do gmachu, ulokowane od strony ulicy Mennica. Komunikacja będzie odbywać się w jego najbardziej reprezentacyjnej części – holu z przeszklonym dachem i stalową, monumentalną antresolą. Na pierwszym piętrze Młyna Rothera swoje miejsce znajdzie nowoczesna sala konferencyjna, która pomieści do 150 osób. Na drugim poziomie znajdzie się przestrzeń na stałą wystawę interaktywną „Młyn-Maszyna”. Aktualnie trwają prace nad jej koncepcją.

Będzie ona opowiadać o dziedzictwie przemysłowym Bydgoszczy. Chcemy, aby przekazywła ona informacje o przeszłości technicznej, architekturze i działaniu bydgoskiego młyna przemysłowego, jakim był Młyn Rothera. Funkcjonował w nim bowiem niesamowity mechanizm, który stał się inspiracją dla tej wystawy – podkreśliła Sylwia Mularczyk, główna specjalistka ds. programowych Parku Kultury. Jak dodała, wystawa będzie wyposażona w 20 modułów, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. „Młyn-Maszyna” ma być atrakcją dostępną dla wszystkich, niezależnie od wieku. Przestrzeń na trzeciej kondygnacji zostanie natomiast przeznaczona na wystawy czasowe. Gmach Młyna Rothera zwieńcza punkt widokowy, z którego podziwiać można będzie panoramę Wyspy Młyńskiej, Starego Miasta i wszechobecnej rzeki, a także znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Młyna tarasu z fontanną i zabytkowym kominem.   

We wschodnim skrzydle Młynów – Spichrzu Mącznym – na parterze ulokowane zostanie bistro oraz sklep z pamiątkami, designem i księgarnią. Na kolejnej kondygnacji powstanie klubokawiarnia i przestrzeń ogólnodostępna. W Spichrzu Mącznym znajda się również pracownie edukacyjne. Według Mularczyk, mają one stanowić kontynuację wystawy „Młyn-Maszyna”. – Pracowni będzie kilka: jedną z nich będzie pracownia kreatywna przeznaczona dla najmłodszych, w której będą odbywać się zajęcia dla grup zorganizowanych, ale także zajęcia indywidualne. W weekendy chcemy zapraszać na warsztaty rodziny z dziećmi – podkreśliła. Oprócz pracowni kreatywnej, we wschodniej części Parku Kultury znajdzie się również pracownia biologiczno-chemiczna „Laboratorium Nasion” oraz edukacyjny fab-lab.

Szczegółowy podział funkcji w Młynach Rothera, mat. Park Kultury

grafika-rozklad-mlynow-scaled

W fab-labie będą odbywać się zajęcia techniczne – zaznaczyła Mularczyk. W przestrzeni tej znajdą się zarówno nowoczesne sprzęty do majsterkowania (jak drukarki 3D), ale też narzędzia do nauki programowania czy robotyki. W Spichrzu Mącznym powstanie także pracownia kulinarna. W jej przestrzeni umieszczone zostaną elementy wyposażenia dawnej piekarni Bigońskich. Pracownie edukacyjne znajdą się na drugim, jak i na ostatnim piętrze Spichrza Mącznego – trzecia kondygnacja zostanie przeznaczona na Centrum Wiedzy o Mózgu.

 Osią edukacyjnego Centrum Wiedzy o Mózgu będzie wystawa stała adresowana do młodzieży i dorosłych. Jej celem jest budowanie społecznej empatii poprzez edukowanie o mózgu, procesach w nim zachodzących, zaburzeniach, profilaktyce w kontekście dobrostanu. Nowoczesna ekspozycja, zaprojektowana z myślą o jej uaktualnianiu o najnowsze doniesienia naukowe, ma łączyć w sobie aspekty m. in. medycyny, biologii czy neuronauk i w przystępny dla odbiorcy sposób pogłębiać jego wiedzę, świadomość  i wrażliwość. Centrum zaprosi także na wykłady, spotkania, warsztaty i będzie prowadziło programy edukacyjne, także dla najmłodszych – informuje Park Kultury.

Młyny Rothera skarbem bydgoskiej tożsamości. Wiemy, co znajdzie się w ich wnętrzach

Zobacz również:

Nowe fontanny na Wyspie Młyńskiej

W zachodnim Spichrzu Zbożowym na pierwszych dwóch kondygnacjach znajdzie się wystawa „Węzły. Miasto w sieci”. – Będzie to ekspozycja interaktywna i narracyjna z akcentem na opowieść o Bydgoszczy, o jej związkach z wodą i jej tożsamością – zarówno tą przemysłową, jak i rekreacyjną czy przyrodniczą. Marzy nam się, aby na tej wystawie można było zobaczyć nie tylko historię Bydgoszczy, ale przede wszystkim historię budowaną przez ludzi i miasto, które zostało zbudowane pracą, kulturą, rekreacją i edukacją. Chcemy, aby goście przyjeżdżający do Bydgoszczy mogli przez nią odkryć miasto – snuła wizję Dagmara Gortych, główna specjalistka ds. programowych. Multimedialny projekt związany z wystawą jest już dostępny w Internecie [CZYTAJ WIĘCEJ]. Ponadto, dolny poziom Spichrza Zbożowego wypełni również restauracja.

Drugim akcentem w Spichrzu Zbożowym będzie przestrzeń wielofunkcyjna oddana do dyspozycji bydgoszczan, przeznaczona na potrzeby organizacji, artystów i innych podmiotów. Jak podkreśliła Gortych, ma to być miejsce spotkań, rozmów, dyskusji i tworzenia nowych inicjatyw, zarówno społecznych, jak i edukacyjnych. W ramach przestrzeni wielofunkcyjnej na trzeciej kondygnacji powstanie sala wielofunkcyjna, a na czwartej – lokale przeznaczone na coworking (miejsce do wspólnej pracy i spotkań branży kreatywnej).

Obecnie w Młynach Rothera trwają ostatnie prace budowlane pierwszego etapu inwestycji we wnętrzach budynków i na przyległym do nich terenie. W przyszłym roku miasto rozpocznie drugi etap prac: aranżację i wyposażanie wnętrz oraz budowę wystaw. Pierwszy etap inwestycji, czyli prace remontowo-konserwatorskie kosztowały 95 milionów złotych, z czego 25 milionów pokryło dofinansowanie unijne. Warto dodać, że ramach tej kwoty sfinansowana zostanie także część wyposażenia Młyna i Spichrza Zbożowego. Koszt drugiego etapu inwestycji, czyli aranżacji obiektu szacuje się w tej chwili na 35 milionów złotych. W projekcie przyszłorocznego budżetu miasta na działania Parku Kultury przeznaczono pięć milionów złotych, które zostaną wydane m.in. na wyposażenie Spichrza Zbożowego.

Otwarcie Młynów Rothera ma odbywać się sukcesywnie: po planowanym na wiosnę przyszłego roku udostępnieniu tarasu i fontann władze miasta chcą, aby w styczniu 2022 roku mieszkańcy mogli korzystać ze Spichrza Zbożowego. Następnie (jesienią 2022 roku) ma zostać otwarty Młyn Rothera, a wiosną 2023 roku – Spichrz Mączny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments