Moc atrakcji przy nowym kompleksie Astorii. Miejskie kąpielisko z plażą, boiskami i parkiem linowym
Dodano: 19.05.2019 | 15:01Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl
Na zdjęciu: Jedna z propozycji wyglądu nowej strefy otwartej przy budowanym kompleksie Astorii.
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Cztery strefy wypoczynku, a w nich: baseny, plaża, punkty gastronomiczne, boiska wielofunkcyjne, a także plac zabaw i park linowy dla dzieci – tak ma w detalach wyglądać miejskie kąpielisko, które powstanie w sąsiedztwie nowego kompleksu Astorii przy ulicy Królowej Jadwigi. Projekt inwestycji, za który odpowiedzialna będzie firma Vitaro, ma być gotowy za rok.
Otwarte kąpielisko to drugi etap inwestycji związany z przeobrażeniami terenu przy bulwarach nad Brdą pomiędzy wspomnianą ulicą Królowej Jadwigi a ul. Unii Lubelskiej. Pierwszym jest budowa kompleksu z basenem olimpijskim (50-metrowym) i towarzyszącą infrastrukturą. Za blisko 100 milionów złotych wykonuje go firma Alstal, a sam obiekt ma być gotowy do użytku pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.
Zobacz również:
Wiemy, jak będą wyglądały baseny otwarte Astorii. Miasto uwzględniło uwagi mieszkańców
Projekt kąpieliska ma być gotowy z kolei wiosną 2020 roku. Miasto właśnie podpisało umowę z warszawską spółką Vitaro (do przetargu zgłosił się de facto jej oddział spod Radomska), która wykona go za nieco ponad 220 tysięcy złotych. Zadaniem projektantów będzie opakowanie koncepcji przygotowanej przez Miejską Pracownię Urbanistyczną wnioskami po ubiegłorocznych konsultacjach społecznych.
Ponad dwuhektarowy teren ma zostać podzielone na cztery segmenty. Najbliżej samej Astorii powstaną dwa odkryte baseny o wymiarach 25 na 15 i 15 na 15 metrów wraz z szatniami i strefą gastronomiczną. Obok znajdzie się strefa zabaw i rekreacji wodnej, następnie plaża z boiskami i natryskami schładzającymi, a przestrzeń najbliżej ul. Unii Lubelskiej zostanie zagospodarowana na plac zabaw, park linowy dla dzieci, strefę parkouru i urządzenia do ćwiczeń. Do dyspozycji mieszkańców będą też fontanny w kształcie delfinów czy zabawki wodne. Cała strefa ma być oświetlona, objęta monitoringiem oraz być dostosowana do potrzeb rodzin z małymi dziećmi oraz osób niepełnosprawnych.
W ślad za inwestycją ma poprawić się również komunikacja wokół Astorii. W planach jest uruchomienie po wielu latach oczekiwań przystanku autobusowego w rejonie Królowej Jadwigi oraz ul. Rejtana, a także po drugiej stronie kompleksu – od ul. Unii Lubelskiej. Wejście na kąpielisko będzie możliwe także od strony bulwarów. Już przy okazji budowy basenu olimpijskiego powstanie kilkadziesiąt miejsc postojowych, w dalszych planach jest stworzenie również parkingów rowerowych. Brany jest również pod uwagę scenariusz, aby w tym miejscu ulokować stację Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego.
Projekt firmy Vitaro będzie musiał uzyskać akceptację architekta miejskiego, plastyka oraz rady ds. estetyki. Oficjalnego terminu rozpoczęcia prac budowlanych (ani kosztorysu) władze miasta jeszcze nie ujawniły, choć wskazywano wstępnie start robót nawet w 2020 roku. Inwestycja ma być gotowa w ciągu dwóch lat.
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022