Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 13 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWiemy, jak będą wyglądać baseny otwarte przy Astorii. Ratusz uwzględnił wiele uwag mieszkańców
12.12.2018 | 15:02

Wiemy, jak będą wyglądać baseny otwarte przy Astorii. Ratusz uwzględnił wiele uwag mieszkańców

Na zdjęciu: Koncepcja utworzenia stref basenów i rekreacji przy powstającym basenie olimpijskim.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Znamy wyniki konsultacji społecznych w sprawie kompleksu basenów otwartych, które powstaną przy nowym basenie olimpijskim Astoria. Urząd miasta przyjął wiele uwag mieszkańców, dotyczących m.in. stworzenia wejścia do strefy rekreacji od strony bulwarów nad Brdą czy utworzenia przystanku autobusowego przy basenie. Jeśli perspektywy finansowe będą pomyślne, prace nad zagospodarowaniem nadrzecznego terenu rozpoczną się w 2020 roku.

Od 19 września do 15 października bydgoszczanie w ramach konsultacji społecznych mogli wnieść swoje uwagi do koncepcji zagospodarowania terenów przy Brdzie, nieopodal ulicy Królowej Jadwigi i będącego w trakcie budowy basenu Nowa Astoria. Według wizji, przygotowanej przez Miejską Pracownię Urbanistyczną, wzdłuż bulwarów mają powstać cztery strefy rekreacji. W pierwszej ulokowane będą dwa baseny pływackie o wymiarach 25×151 i 15×15, budynek szatni i punkt gastronomiczny. Następne strefa będzie przeznaczona na rekreację wodną – znajdą się tam basen dla dzieci do 5. roku życia, teren rekreacyjny z wodotryskami, zjeżdżalnie i rwąca rzeka. Kolejna będzie strefa relaksu (plaża, boisko do siatkówki plażowej, natryski schładzające, oczyszczające i punkty gastronomiczne). Ostatnią strefę przeznaczono na rekreację ruchową, czyli park do parkouru, park linowy dla dzieci, plac zabaw i urządzenia do jogi i fitness. Wszystkie strefy będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.


CZYTAJ WIĘCEJ: Ratusz pokazał koncepcję basenów otwartych. Wiele atrakcji na nowej Astorii


Na środowej konferencji prasowej z udziałem zastępcy prezydenta miasta Michała Sztybla i dyrektora wydziału inwestycji miasta Mirosława Jagodzińskiego przedstawiono wyniki konsultacji. – Kluczowym celem była jak największa różnorodność rekreacji, z dominującą funkcją wody – powiedział o koncepcji zastępca prezydenta Bydgoszczy. Sztybel przyznał, że miasto zdecydowało się na taką formę konsultacji, by mieszkańcy mogli odnieść się do przykładowych, gotowych rozwiązań. – Lepiej na tym etapie inwestycji pokazać to, co jest i ewentualnie przyjmować uwagi, bo tutaj nie mamy formuły głosowania, tylko poszukiwania rzeczy, które mogą być ciekawe z punktu widzenia mieszkańców, a które nam nie przyszły do głowy na etapie przygotowania koncepcji – zaznaczył zastępca prezydenta.

W trakcie konsultacji zgłoszono 207 wniosków – część z nich była jednak podobna do siebie, stąd też ostateczna liczba rozpatrzonych uwag wynosi 83. Urzędnicy uwzględnią 58 zgłoszonych pomysłów, a także częściowo 9 wniosków. Zgodnie z sugestiami mieszkańców, w strefie rekreacji wodnej powstaną większe zjeżdżalnie, które pomieszczą i dziecko, i rodziców, a także zjeżdżalnie pontonowe. Dzieci będą mogły skorzystać z zabawek wodnych (m.in. pistoletów na wodę). Basen pływacki o wymiarach 15×15 planuje się wyposażyć w jacuzzi. Woda w basenach będzie oczywiście podgrzewana.

Kompleks basenów otwartych objęty zostanie całorocznym oświetleniem. O bezpieczeństwo mieszkańców będzie dbał system monitoringu. Warto też wspomnieć, że zgodnie z uwagami, które pojawiały się jeszcze przed rozpoczęciem konsultacji, wejście na teren stref rekreacji będzie możliwe także od strony bulwarów nad Brdą. Nie zabraknie też udogodnień komunikacyjnych. – Umiejscowione zostaną także parkingi rowerowe, zarówno wewnątrz – od strony Królowej Jadwigi, jak i na zewnątrz tej strefy, przy bulwarach. Połączenie rowerowe zostanie tak dostosowane, by można było bezkolizyjnie trafić do tej strefy basenów otwartych – zapewnił Sztybel. Ratusz rozważa także uruchomienie – jednak bez konkretnych deklaracji o terminie – stacji Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego w pobliżu Astorii.

Ponadto, powstanie też oczekiwany od lat przez mieszkańców przystanek autobusowy Królowej Jadwigi/Rejtana, który poprawi dostępność nowego kompleksu dla pasażerów podróżujących m.in. z Bielaw, Bartodziejów, Szwederowa, Wyżyn czy Osowej Góry. Planowane jest także utworzenie przystanków w obu kierunkach na Unii Lubelskiej w rejonie kompleksu Astoria. Dzięki nim pasażerowie linii 54, jadący ze Smukały, Piasków czy Jachcic będą mogli szybko dotrzeć do stref rekreacji.

83 miejsca parkingowe powstaną przy okazji budowy basenu olimpijskiego. Stąd przy strefie zewnętrznej nie planujemy dodatkowych miejsc parkingowych. Połączenie komunikacją publiczną, dzięki nowemu umiejscowieniu przystanków, będzie dobre. W pobliżu jest też węzeł przy Dworcu Głównym. Zdecydowanie wolimy zwiększać dostęp do komunikacji publicznej – powiedział Sztybel.


CZYTAJ WIĘCEJ O BUDOWIE BASENÓW I KĄPIELISK W BYDGOSZCZY


Nowy kompleks basenowy będzie też wyposażony w specjalny wyróżnik – zgodnie z sugestiami mieszkańców na terenie stref rekreacji powstanie fontanna w kształcie delfinów, które były symbolem dawnych basenów. Jak wiadomo, znak delfina znajdzie się również na elewacji budowanego obiektu basenu olimpijskiego. Poza odwołaniami do tradycji, ratusz zapowiada też objęcie basenów otwartych siecią WiFi. – To element dosyć istotny dla wielu osób, które nie rozstają się z komórką. Będzie można udać się na leżak i sprawdzić bieżące wiadomości, które doszły w trakcie pływania – zażartował zastępca prezydenta. Kompleks będzie też wyposażony w nagłośnienie – zgodnie z sugestiami posłuży ono do puszczania muzyki, ale też do przekazywania komunikatów.

W strefie rekreacji ruchowej powstaną urządzenia do street workoutu. Będą też specjalne siatki, które wygrodzą obszary gier zespołowych od pozostałych części kompleksu. Najmłodsi skorzystają z wielu atrakcji placów zabaw, m.in. z piaskownic czy parku linowego. Nie powstanie jednak park linowy przeznaczony do osób dorosłych – miasto uzasadnia taką decyzję ograniczeniami terenowymi.

Bydgoszczanie w swoich uwagach zwracali uwagę na konieczność uwzględnienia w projekcie parasoli oraz innych form ochrony przed słońcem. Wnioski zostały uwzględnione – poza parasolami cień zapewnią też nowo nasadzone drzewa. – Uznaliśmy, że to będzie najlepsza forma dla tego terenu – powiedział Sztybel, odnosząc się do uwag o wprowadzeniu zadaszeń. Relaks zapewnią hamaki, leżaki, ławki – w tym ławeczki napowietrzające i inne siedziska. Przy Nowej Astorii powstaną też punkty gastronomiczne – także ze zdrową żywnością. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb matek z dziećmi – zaprojektowano szatnie rodzinne, w których toalety będą wyposażone m.in. w przewijaki dla niemowląt. W strefie relaksu powstaną też dodatkowe, poza planowanym od strony Królowej Jadwigi, toalety.

Wiemy już, że wstęp na kompleks będzie płatny – posiadacze Bydgoskiej Karty Rodziny 3+ czy innych miejskich kart będą jednak mogli liczyć na zniżki. Liczenie czasu ma być zgodne z ustalonym i zatwierdzonym regulaminem przez użytkownika obiektu. Wstępnie przewiduje się 10 min rezerwy przed rozpoczęciem naliczania czasu, a jego pomiar ma być dokonany za pomocą nowoczesnych technik.

Część uwag mieszkańców została odrzucona. Wśród nich znalazł się postulat o dostosowaniu kompleksu basenów do sezonu jesienno-zimowego. – Przyczyny techniczne – wymagało by to zupełnie innych konstrukcji oraz koszty. Zainteresowanie byłoby też zdecydowanie mniejsze – uzasadniał decyzję zastępca prezydenta miasta. Podobnie było z propozycją o możliwości zimowej adaptacji jednego z basenów na lodowisko. – Dzięki temu, że powstało nowe lodowisko Torbyd, te funkcję rekreacyjne są na tyle zabezpieczone, że nie ma konieczności ich zwiększenia – argumentował Sztybel. W strefie rekreacji ze względów bezpieczeństwa i ograniczeń terenowych nie powstaną też miejsca do grillowania czy korty tenisowe.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Nie będzie miejskiego pokazu fajerwerków. Bruski: Decyzja nie mogła być inna


Kiedy powstanie nowy kompleks basenów otwartych? Zastępca prezydenta podkreślił, że w pierwszym kwartale 2019 roku miasto będzie gotowe na ogłoszenie przetargu na projekt, uwzględniający uwagi bydgoszczan. Przygotowanie ostatecznej koncepcji wykonawczej potrwa około roku. – Realne prace będą mogły się zacząć po zakończeniu wewnętrznej części Astorii – na początku 2020 roku. Jeżeli sytuacja finansowa miasta pozwalałaby na to i nie pojawiły się nagłe decyzje, że trzeba będzie przeznaczyć wkład własny na inwestycje z dofinansowaniem unijnym, to jest szansa, że budowa ruszy w 2020 roku. To jest scenariusz najbardziej prawdopodobny. Element finansowy rozstrzygnie się jednak w przyszłym roku – powiedział Sztybel.

Budowa stref basenów i rekreacji miałaby potrwać około dwóch lat. – Są okresy zimowe, w których wiadomo, jaka jest pogoda i ile prac można wykonać. My staramy się robić wszystko jak najszybciej, ale na naturę nie mamy wpływu – powiedział dyrektor wydziału inwestycji miasta Mirosław Jagodziński. Na razie ciężko też oszacować, ile miejskich pieniędzy pochłonie nowa atrakcja dla bydgoszczan. – Staramy się nie zdradzać pewnych szczegółów kosztorysu inwestorskiego, bo też chcemy być elementem gry rynkowej w przetargach – stwierdził Jagodziński.


Powiązane treści