Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

16 chętnych na budowę nowego obiektu UTP. Połowa ofert mieści się w budżecie

Dodano: 15.07.2020 | 20:53

Na zdjęciu: Wizualizacja nowego budynku dydaktycznego UTP.

Fot. UTP

Szesnaście podmiotów złożyło oferty w przetargu na budowę nowego budynku dydaktycznego dla Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Wśród nich są firmy z Bydgoszczy, jak i innych polskich miast. Najważniejszą informacją płynącą z otwarcia ofert jest jednak ta, że wiele propozycji cenowych mieści się w budżecie uczelni.

UTP od kilku lat przygotowywał się do budowy nowego obiektu, który ma poprawić warunki nauczania na kilku kierunkach i umożliwić dalszą konsolidację wydziałów w fordońskim kampusie. Inwestycja miała rozpocząć się już kilkanaście miesięcy wcześniej, ale jak wyjaśniał rektor uniwersytetu prof. Tomasz Topoliński, rzeczywistość zweryfikowała plany uczelni. Ostatecznie pod koniec kwietnia tego uniwersytet ogłosił przetarg, który wyłoni wykonawcę obiektu.

Postępowanie prowadzone przez UTP wzbudziło spore zainteresowanie firm budowlanych – ich pytania oraz odwołania sprawiły, że termin otwarcia ofert przesunięto z 10 czerwca najpierw na 30 czerwca, a potem na wtorek, 14 lipca. Jak poinformowało UTP, na realizację inwestycji przeznaczono 42,5 miliona złotych.

16 chętnych na budowę nowego obiektu UTP. Połowa ofert mieści się w budżecie

Zobacz również:

Zmiana na UTP. Nowym rektorem prof. Marek Adamski

W przetargu złożono aż 16 propozycji cenowych – najniższą, opiewającą na 36,7 miliona złotych przedstawił Budimex. Nieco wyższą ofertę złożyło konsorcjum firm Wegner i Healthcare Budling Solutions z Poznania – 37,2 miliony złotych, a także Erbud – 37,9 miliona. Cztery propozycje opiewają na kwoty powyżej 39 milionów złotych – są to oferty firm Strabag, Anna-Bud z Warszawy, Szymbud spod Częstochowy i bydgoskiego Alstalu. Inne lokalne przedsiębiorstwa, które wzięły udział w postępowaniu to Ebud (wycenił on prace na 44 miliony złotych), KWK Construction (partner konsorcjum z firmą ZUB Robert Łukasik; ich oferta wynosi 41 milionów złotych) i PW Lech (także 41 milionów złotych). Ostatnią ofertą, która mieści się w zakładanym budżecie jest propozycja Mirbudu, wynosząca 41,7 miliona złotych. Wszyscy uczestnicy przetargu zadeklarowali, że okres gwarancji i rękojmi wyniesie 7 lat.

Osiem ofert mieszczących się w budżecie to dobra informacja dla UTP. Tak korzystne propozycje mogą być efektem epidemii koronawirusa i obniżenia oczekiwań cenowych firm budowlanych, a także spadku liczby zleceń w okresie spowolnienia gospodarczego. Jeśli uczelnia wybierze propozycję Budimexu, pozwoli to jej zaoszczędzić sześć milionów złotych. Przypomnijmy, że kryteriami oceny ofert są cena (60% wagi) oraz gwarancja i długość rękojmi (40%).

Nowy obiekt dydaktyczny na terenie fordońskiego kampusu powstanie za Auditorium Novum. – Uzupełnieniem powierzchni dydaktycznych będą sale dydaktyczno-laboratoryjne, administracyjne, higieniczno-sanitarne oraz techniczne. W części podziemnej budynku zlokalizowane zostaną pomieszczenia magazynowo-techniczne – czytamy w dokumentacji przetargowej. Kubatura całego obiektu ma wynosić ponad 31 tysięcy m3. Gmach będzie miał cztery kondygnacje – jedną podziemną i trzy naziemne. Będzie on przeznaczony dla ponad 1000 osób. Jego najważniejszą częścią będzie wielofunkcyjna sala wykładowa na 520 miejsc, którą będzie można dzielić na dwie lub cztery mniejsze powierzchnie. Według projektantów, rozszerzy ona możliwości edukacyjne projektowanego obiektu oraz wprowadzi możliwość rozbudowy podstawowego profilu działania sali o działania konferencyjne, prezentacyjne i inne możliwe układy wynikające z potrzeb.

Głównym projektantem budynku jest Piotr Obracaj – wykładowca wydziału budownictwa, architektury i inżynierii środowiska UTP. W jego wizji obiekt będzie miał elewacje z płyt betonowych prefeabrykowanych z gładką faktura, przełamaną przeszkleniami przez całą ścianę obiektu. Po zachodniej stronie budynku zaplanowano 19 miejsc parkingowych (w tym dwa dla osób niepełnosprawnych).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments