Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy most Kazimierza Wielkiego. Otwarcie dziś wieczorem

Dodano: 26.10.2023 | 10:45

Na zdjęciu: Już jutro (26 października) nowym mostem Kazimierza Wielkiego pojadą samochody.

Fot. Alicja Chrobak

W czwartek (26 października) w godzinach wieczornych udostępniony do ruchu zostanie nowy most drogowy pomiędzy ulicami Toruńską i Fordońską. Otwarte zostanie też skrzyżowanie przy nowym obiekcie.

Pierwsze auta na nowej przeprawie drogowej w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego mają pojawić się dziś w godzinach wieczornych (ZDMiKP w odpowiedzi na nasze pytania odpowiada, że od godziny 18:00 wykonawca zacznie wprowadzać pierwsze zmiany, a ok. 21:00 powinna już obowiązywać nowa organizacja ruchu). Wówczas udostępnione dla aut zostanie też skrzyżowanie ul. Toruńskiej z Kazimierza Wielkiego; tymczasowo funkcjonować będzie na nim ruch okrężny. Ruch pieszych (przez około dwa tygodnie) odbywać się będzie jeszcze po dotychczasowej przeprawie (po stronie uczelni).

Warto jednak dodać, że obecna przeprawa zostanie na pewien czas zamknięta – konieczne będzie bowiem wykonanie prac remontowych oraz dokończenie przebudowy wjazdów na most od strony Fordońskiej i Toruńskiej. – Zlikwidowany zostanie też przejazd tymczasowy w kierunku mostu, zlokalizowany tuż przy ogródkach działkowych – dodaje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

W listopadzie otwarcie mostu tramwajowego. Jakie linie nim pojadą?

Przy sprzyjających warunkach pogodowych (początek listopada) wykonawca planuje udostępnić do ruchu most tramwajowy. Tuż po otwarciu przez pewien czas będą na nim pojawiać się również linie nr 6 i 8 oraz tramwaje jadące do zajezdni Toruńska. ZDMiKP chce wykorzystać uruchomienie nowego odcinka torowiska na zamknięcie torowiska na Toruńskiej przy Perłowej w celu przeprowadzenia tam ostatnich prac, takich jak rozwieszenie sieci trakcyjnej.

Wykonanie wszystkich powyższych prac, pozwoli na początku grudnia uruchomić docelowy układ linii tramwajowych na obszarze realizowanej inwestycji – tłumaczy Okoński. Oznacza to, że wtedy linie 4, 7 i 8 powrócą na ulicę Perłową, co ułatwi komunikację z Górnym Tarasem, ale też umożliwi to powrót linii nr 59 na stałą trasę oraz przede wszystkim uruchomienie regularnych kursów tramwajowych przez most.

Zarząd dróg informuje, że pojadą nim dwie linii regularne – „siódemka” oraz linia nr 11. W porównaniu z obecną trasą, linia nr 7 zostanie wydłużona do Łoskonia, a zamiast przez most Pomorski będzie dojeżdżać na Kapuściska przez nowy most.

„Jedenastka” to reaktywowana po dwóch latach linia, która przed zawieszeniem kursowała z Bielaw przez Kujawską na Wyżyny. Teraz zostanie przedłużona do fordońskiej pętli Niepodległości, a jej trasa będzie przebiegać przez Perłową, Toruńską, nowy most i dalej w kierunku Fordonu. To jednak będzie oznaczać zmiany w funkcjonowaniu pozostałych linii – nieoficjalnie wiadomo, że po wprowadzeniu linii 11 „siódemka” będzie kursować tylko w godzinach szczytu. Na razie nie wiemy, czy linia Niepodległości – Wyżyny – Bielawy pojawi się na torach również w weekendy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
7 miesięcy temu

Jakie otwarcie??? To powinno być od lipca oddane do użytku! A jak jest – Fordońska w stanie rozkładu, Toruńska podobnie. Nawet chodnik „nowy” na Fordońskiej jest pełen dziur i nadaje się tylko do poprawy!

Jaroslaw
Jaroslaw
7 miesięcy temu

Dokładnie, to żadne otwarcie, tylko kolejna tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Jak przekładali ruch na nowy asfalt na Fordońskiej to nikt się tak nie podniecał.

Kobzan
Kobzan
7 miesięcy temu

I co? Mosteczek zbudowali dla właściwie jednej regularnej linii tramwajowej?

Marek
Marek
7 miesięcy temu

Most za grube miliony. Pojadą 2 linie tramwajowe w dni powszednie. Niezły ubaw. Szkoda było czasu. A Kazimierz Wielki ma zapewne zatroskaną minę!

Obywatel
Obywatel
6 miesięcy temu

… a w grudniu -5 i śnieg ich zaskoczy