Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaFOTORELACJEGalerieNowe mosty Kazimierza Wielkiego w końcu będą otwarte. Znamy daty!
19.10.2023 | 20:19

Nowe mosty Kazimierza Wielkiego w końcu będą otwarte. Znamy daty!

Zdjęcia: Alicja Chrobak

Termin otwarcia nowej przeprawy drogowej w ciągu Kazimierza Wielkiego uległ przesunięciu – zamiast w ten wtorek, przeprawa zostanie udostępniona do ruchu w przyszłym tygodniu. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej podał też datę pierwszych przejazdów na moście tramwajowym.

Otwarcie nowych mostów Kazimierza Wielkiego i zakończenie towarzyszących ich budowie prac na Fordońskiej i Toruńskiej to coś, na co bydgoscy kierowcy i pasażerowie komunikacji publicznej czekają od dawna. Finisz opóźnionej o kilka miesięcy inwestycji ma nastąpić wcześniej niż jeszcze niedawno deklarowano – część tramwajowa zadania miała zostać wykonana do 15 grudnia, a drogowa – do 29 lutego 2024 roku. Wykonawca – firma Trakcja – zamierza jednak zakończyć najważniejsze prace jeszcze przed końcem roku.

Jako pierwszy zostanie otwarty nowy most drogowy. ZDMiKP wskazywał, że nastąpi to w trwającym tygodniu, ale termin został przesunięty. Jak poinformował we wtorek, 17 października zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, obiekt przeszedł obowiązkową kontrolę Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, po której wydana ma zostać decyzja o pozwoleniu na jego użytkowanie przed zakończeniem wszystkich robót. Kiedy zatem pojedziemy nowym mostem?


ZOBACZ: Tak powstaje nowy kampus Akademii Muzycznej [WIDEO]


Przy sprzyjającej pogodzie w czwartek (26 października) pierwsze auta wjadą na most drogowy nad Brdą. Tydzień później (na początku listopada) nowym mostem przejadą pierwsze tramwaje – poinformował dziś (19 października) zarząd dróg. Otwarcie nowej przeprawy nie oznacza jednak, że Kazimierza Wielkiego będzie od razu dwukierunkowa. – Otwarcie nowego mostu pozwoli zamknąć istniejącą przeprawę mostową, po której obecnie poruszają się auta i rozpocząć tam drobne prace naprawcze oraz wykonać nowy dojazd od strony ulicy Fordońskiej – wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Zmiany będą czekały również na pasażerów tramwajów; poza zapowiadanym puszczeniem przez most linii nr 7 i reaktywowanej 11, przez dwa-trzy tygodnie poruszać się nim będą również linie 6 i 8 oraz składy zmierzające do zajezdni Toruńska. Dlaczego? Przełożenie ruchu na most pozwoli rozwiesić sieć trakcyjną na Toruńskiej od Perłowej do Kazimierza Wielkiego, w związku z czym torowisko na odcinku od ronda Toruńskiego do nowego mostu zostanie zamknięte. Pasażerowie liczą, że po tych zmianach tramwaje wrócą też na torowisko przy Perłowej, ułatwiając dojazd na Kapuściska, Wyżyny czy Glinki.

Po otwarciu nowego mostu, piesi mają i tak poruszać się chodnikiem wzdłuż starej przeprawy (ten stan rzeczy ma się utrzymać kilkanaście dni). Na razie nie będzie też zmiany trasy linii nr 59, która obecnie jeździ przez most Pomorski – powrót na stałą trasę ma nastąpić dopiero po zakończeniu kluczowych robót drogowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szymon
Szymon
7 miesięcy temu

A za trzy lata do remontu na koszt miasta bo źle zaprojektowane/zbudowane..