Co dalej z mostem Pomorskim? Możliwe jest zwężenie jezdni
Dodano: 30.05.2023 | 12:05Na zdjęciu: W ostatnich dniach na zlecenie drogowców wykonywane były badania specjalistyczne, polegające na pomiarach ugięć konstrukcji mostu Pomorskiego. Wykorzystano do nich barkę zacumowaną bezpośrednio pod obiektem.
Fot. ZDMiKP
Od kilku miesięcy na moście Pomorskim obowiązują ograniczenia w ruchu dla ciężarówek, a tramwaje poruszają się nim z prędkością 10 km/h. To skutki pojawienia się zarysowania na jednej z belek nośnych. Ostatnio przeprawa została poddana badaniom diagnostycznym: jednym z możliwych działań w celu uniknięcia dalszym problemom jest zwężenie jezdni.
Most pomiędzy rondami Fordońskim i Toruńskim to wysłużona konstrukcja kablobetonowa. Obiekt w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku zaprojektował Maksymilian Wolff z zespołem z Biura Projektów Budownictwa Komunalnego w Gdańsku. Jego oddanie do użytku nastąpiło w 1970 roku. Przeprawa przeszła kapitalny remont w 2005 roku.
Jesienią ubiegłego roku na jednej z pięciu belek nośnych mostu wykryto uszkodzenie. – Aby zdiagnozować przyczyny tego zarysowania i dokładnie sprawdzić elementy wysłużonego obiektu, poprosiliśmy o konsultację merytoryczną prof. Arkadiusza Madaja z Politechniki Poznańskiej. Wstępna ocena uszkodzenia belki mostu wymusiła profilaktyczne ograniczenie ruchu pojazdów ciężarowych na samym obiekcie – podkreśla Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.
Na moście wprowadzono następujące zmiany: prędkość dla tramwajów na moście została zmniejszona do 10 km/h, a prędkość pojazdów o masie całkowitej do 10 ton – do 30 km/h. Wprowadzono też zakaz wjazdu na most ciężarówek o masie powyżej 10 ton (z wyjątkiem autobusów komunikacji miejskiej). Przy wjazdach na most zamontowano wiszące ograniczniki wysokości.
W ostatnich dniach na zlecenie drogowców wykonywane były badania specjalistyczne, polegające na pomiarach ugięć konstrukcji mostu. Wykorzystano do nich barkę zacumowaną bezpośrednio pod obiektem: roboty nie utrudniały ruchu pojazdów, pieszych i rowerzystów na samym obiekcie. – Zgodnie z wytycznymi specjalistów branży mostowej, zainstalowaliśmy też specjalne mierniki na belkach, które pozwolą na długotrwałe szczegółowe pomiary ugięć (obserwowanie uszkodzeń) w czasie – podkreśla Okoński.
Co dalej z mostem Pomorskim? ZDMiKP opracowuje plan dalszego postępowania zabezpieczenia uszkodzenia oraz analizę możliwości jak najszybszego przywrócenia mostu do pełnej sprawności. Do tego konieczne jest jednak uzyskanie szczegółowych wyników badań ugięć mostu. To od nich zależy wprowadzenie kolejnych zmian. Jedną z możliwości jest wyłączenie niektórych pasów ruchu na moście: a to utrudni przejazd kierowcom.
CZYTAJ TAKŻE: Samochód wjechał w witrynę sklepu na Szwederowie!
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024