Bydgoszcz
13C
Słonecznie
68% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 15 • L 12
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
26C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaMost Uniwersytecki zamknięty do odwołania. Jego naprawa potrwa przynajmniej kilka miesięcy [NOWE INFORMACJE]
most Uniwersytecki zamknięty
29.01.2021 | 19:12

Most Uniwersytecki zamknięty do odwołania. Jego naprawa potrwa przynajmniej kilka miesięcy [NOWE INFORMACJE]

Eryk Dominiczak | Błażej Bembnista

Na zdjęciu: W piątek w godzinach popołudniowych wjazd na most Uniwersytecki został zamknięty zarówno od strony ulicy Wojska Polskiego, jak i dolnego tarasu Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

W piątek, po zaledwie nieco ponad siedmiu latach funkcjonowania, most Uniwersytecki został w trybie pilnym wyłączony z użytku. Powód – zlecona przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ekspertyza wykazała wady mogące doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej. Ruch na przeprawie ma być przywrócony – i to przy optymistycznych założeniach – dopiero we wrześniu.

Ekspertyza przygotowana przez profesora Krzysztofa Żółtowskiego, który wykonał ją na zlecenie spółki Kormost, nie pozostawia złudzeń – uszkodzenia zakotwień want, czyli elementów mocujących liny mostu są tak poważne, że w najbardziej ekstremalnym przypadku zawalić mogłaby się jego płyta. I to nawet zakładając wyłącznie jego własny ciężar. „Biorąc pod uwagę ocenę wizualną konstrukcji i przeprowadzone obliczenia wnioskuję o natychmiastowe przystąpienie do zabezpieczenia konstrukcji i naprawy” – pisze prof. Żółtowski w dokumencie, który w piątek, 29 stycznia trafił na biurko dyrektora ZDMiKP Wojciecha Nalazka.

Kilka godzin później Nalazek wspólnie z Maciejem Gustem, swoim zastępcą odpowiedzialnym za inwestycje drogowe tłumaczyli już dziennikarzom na zwołanej pilnie konferencji prasowej, że most nad Brdą łączący Wzgórze Wolności ze Śródmieściem został zamknięty do odwołania. W pierwszej kolejności konstrukcja musi bowiem zostać – podobnie jak w przypadku Wiaduktów Warszawskich czy północnego mostu na ulicy Wojska Polskiego – podparta, po czym można będzie przystąpić do prac naprawczych. – Wykonawcę podparcia chcemy wybrać w trybie pilnym – w ciągu dwóch, trzech tygodni. Szacujemy, że wykonać je uda się w kwietniu – twierdzi Gust. Ile potrwa z kolei właściwa naprawa? Dokładnie nie wiadomo. Drogowcy jako możliwy termin wskazują wrzesień, ale nie chcą składać ostatecznych deklaracji.

Oczywistym jest, że decyzja o wyłączeniu z użytku mostu Uniwersyteckiego będzie miała bardzo duży wpływ na natężenie ruchu na innych połączeniach górnego i dolnego tarasu Bydgoszczy. Tym bardziej że cały czas trwają prace przy rozbudowie ronda Kujawskiego, które mogą potrwać jeszcze kilka miesięcy. Wicedyrektor Gust twierdzi, że wykonawca chciałby otworzyć drugą jezdnię ulicy Kujawskiej, ale na razie przeszkadza w tym pogoda. A właśnie ul. Kujawską poprowadzona zostanie tymczasowo także linia autobusowa nr 57, która standardowo jeździ trasą Uniwersytecką. Co ciekawe, z użytku wyłączony zostanie fragment Brdy (a także bulwary) znajdujący się pod mostem Uniwersyteckim, ale już ruch ulicą Toruńską na Babiej Wsi będzie się odbywał (trzeba pamiętać, że wlot od strony ronda Bernardyńskiego jest nadal niedostępny).

Zarząd dróg tłumaczy, że w ekspertyzie prof. Żółtowskiego pojawia się sugestia, że błędy skutkujące obecną sytuacją mogły powstać już na etapie projektu (lata 2008-2010). Za jego wykonanie odpowiedzialny był Tadeusz Stefanowski z biura Transprojekt Gdański.- Będziemy chcieli uzyskać od projektanta wyjaśnienia – podkreśla Wojciech Nalazek. Drogowcy nie wykluczają, że sprawę zgłoszą do prokuratury oraz będą domagać się odszkodowania.

Pierwsze sygnały o możliwych nieprawidłowościach przy konstrukcji mostu Uniwersyteckiego pojawiły się na początku drugiej połowy ubiegłego roku. Pod koniec sierpnia wprowadzono ograniczenia w ruchu – po przeprawie nie mogły poruszać się samochody ciężarowe, a autobusy musiały zwalniać na fragmencie trasy do 30 kilometrów na godzinę. Drogowcy tłumaczyli początkowo, że są to działania na potrzeby dokładnej analizy stanu mostu. O tym, że na obiekcie występują „anomalia”, poinformowali dopiero na początku grudnia.

Wykonawcami wartej ponad 200 milionów złotych inwestycji były Mosty Łódź wspólnie z firmą Gotowski oraz Przedsiębiorstwem Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia.

ZDMiKP zapowiedział, że o aktualnym stanie prac naprawczych będzie raportował co dwa tygodnie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
4 miesięcy temu

Dobrze, że nie ma wyborów w tym roku. Bruski ma ciągłe pasmo porażek. Wiadukty warszawskie, Komunalnik, teraz wielka agrafka. I jeszcze deficyt w budżecie miasta. Chłop się chyba załamie.

ciekawy
ciekawy
4 miesięcy temu

Bądźmy konkretni przed oceną:
Komunalnik tak, za rządów Bruskiego
Wiaduktów warszawskich nie budował Bruski
Przeprawy na Wojska Polskiego nie budował Bruski
Mostu Uniwersyteckiego nie budował Bruski

Edward
Edward
4 miesięcy temu

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26723950,wiedzieli-ze-wybuchnie-ostrzegali-blagali-ale-ich-zignorowano.html#BoxWOpImg1

Szacun dla zdmikp. Mogli mieć naciski zeby nie zamykac. Tekst w Linku powyzej pokazuje ze sie ugieli. Trzeba naprawic i odzyskac kase od projektanta.

Jacek
Jacek
4 miesięcy temu

Dobrze, że chociaż Bruski stanął na wysokości zadania i powstrzymał radnego Dżakanowskiego, który zawieszał tabliczki, że most nosi nazwę im. L. Kaczyńskiego. Mimo kilku prób nie ugiął się i nie pozwolił nazwać tej przeprawy imieniem tragicznie zmarłego Prezydenta. Miał przeczucie. Nawet Sikorski go za to pochwalił.

Rafal
Rafal
4 miesięcy temu

Komunalnik był odrzucony przez Bruskiego, sprawa wyladowala w sądzie który zdecydował ze należy wybrać ofertę komunalnika .

Andrzej
Andrzej
4 miesięcy temu

Pan Jacek nie zna faktów ale zapewne jest zwolennikiem „Dojnej Zmiany”.

Tomasz
Tomasz
4 miesięcy temu

Ogarniacie, że dzisiaj nie jest prima aprilis?

Adam
4 miesięcy temu

Ale czy naprawdę zamknięcie mostu musiało nastąpić w trakcie popołudniowego szczytu w piątek. Nie można było zaczekać te 2 czy 3 godziny.
No i brak oznakowania.

Marek
Marek
4 miesięcy temu

I do tego żadnych alternatryw na ominiecie tego wszystkiego Kujawska dalego w polu wiadukty do remontu a Gotówki i inżynier który nie potrafi obliczyć nosnosci Prokurator Ale cóż dla Bruskiego budowa tramwaju podstawa Brawo ale nie do końca

adam
adam
4 miesięcy temu

Bruski się nie zgodził a Bogdanowicz nazwał wbrew woli radnych ul.Kaczyńskiego. Prezydenta który miał poparcie 20% społeczeństwa a Bydgoszcz i bydgoszczan nazwał parszywymi. A pan Andrzej jest zwolennikiem tej brygady co robi za friko Sasin 70 mln. Szumowski + rodzina na swoim ,Karczewski praca dla idei .Rodziny pisowskie w spółkach skarbu państwa budują kraj

Lucjan
Lucjan
4 miesięcy temu

Zacznijmy od tego że projekt mostu (i to w projekcie są błędy, a o braku chodnika nie wspomnę…) i rozpoczęcie budowy to sprawka Dombrowicza, a nie bruskiego. On dokończył rozpoczętą budowę. Wiec wieszanie psów na nim uważam za nie fair. Warszawskie wiadukty to też remont z tego co pamietam był za dombrowicza (jak nie to mnie poprawcie) i miał być na wiele lat ,wiec Bruski zbiera baty za nieudolność byłego prezydenta…ogólnie bruski to średni prezydent jednak ma mało wspólnego z tymi awariami. Tak uważam.

lok_pat
lok_pat
4 miesięcy temu

Bydgoszcz miastem porażek?? Co zmiana władzy to porażka. Pewnie, że poprzedni prezio zrobił wiele dobrego dla miasta: – s5 przez centrum ( szkoda, że nie trasą uniwersytecką, to byłaby zabawa:)); – szalona ekspansja marketów w centrum od Geant’a począwszy na rondzie Grunwaldzkim…; – województwo ze stolicą w Toruniu, – toruński uniwersytet medyczny powstały z bydgoskiej Akademii Medycznej, listę chwały można by budować pewnie jeszcze dalej. Przy takim wodzu obecny wydawał się wybawieniem, ale ktokolwiek był chyba lepszy… Niestety obecny włodarz też ma sporą listę zasług: – nadzór nad podlegającymi mu instytucjami od ZDMiKP począwszy; – tramwaj do Fordonu, super że… Czytaj więcej »

Powiązane treści