Bydgoszcz
19C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 19 • L 18
15C
Wt
15C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMost Uniwersytecki zamknięty nawet do wiosny przyszłego roku? Drogowcy ogłosili przetarg na jego naprawę
15.04.2021 | 14:09

Most Uniwersytecki zamknięty nawet do wiosny przyszłego roku? Drogowcy ogłosili przetarg na jego naprawę

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Od początku marca trwają prace przy podparciu mostu Uniwersyteckiego. To wstęp do jego naprawy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił w czwartek, 15 kwietnia przetarg na naprawę zamkniętego od kilku tygodni mostu Uniwersyteckiego. Na oferty drogowcy czekają do 10 maja.

Zadanie obejmuje zarówno zaprojektowanie, jak i wykonanie naprawy wszystkich węzłów mostu. Ma to doprowadzić przeprawę do „parametrów normowych”. Podstawą projektu, za który będzie odpowiedzialny wykonawca, jest koncepcja naprawy przygotowana przez profesora Krzysztofa Żółtowskiego, autora ekspertyzy, która doprowadziła do zamknięcia mostu pod koniec stycznia.

Poza mocowaniami want mostu naprawie mają zostać również poddane ciosy oraz łożysko znajdujące się od strony dworca autobusowego. One również, jak wynika z raportu prof. Żółtowskiego, uległy uszkodzeniu (zaobserwowano ich zarysowania, a także pęknięcia).

Kluczowa kwestia to czas naprawy. Minimalny termin na wykonanie prac, który może zadeklarować potencjalny wykonawca, to 180 dni. Maksymalny – 300 dni. Oznacza to, że realny termin na przywrócenie ruchu na moście Uniwersyteckim przypada na okres między grudniem 2021 roku a kwietniem roku przyszłego. Przypomnijmy, że wcześniej drogowcy ostrożnie wskazywali, że naprawa nastąpi jesienią, nie podając jednak konkretnej daty.

Wykonawca robót naprawczych będzie musiał po ich zakończeniu poddać most próbnym obciążeniom, a także zdemontować podparcie. Na mocy umowy podpisanej w trybie „z wolnej ręki” prace przy podparciu konstrukcji mostu realizuje od początku marca firma Kormost. Roboty powinny zakończyć się w ciągu kilkunastu dni.

Most Uniwersytecki został oddany do użytku pod koniec 2013 roku. Latem 2020 roku zauważono deformacje zakotwień lin utrzymujących most nurtowy nad Brdą. Na mocy wspomnianego raportu prof. Żółtowskiego ZDMiKP podjął 29 stycznia decyzję o jego zamknięciu do odwołania.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści