Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Most w Samociążku zamknięty. Jak wyglądają objazdy?

Dodano: 07.09.2023 | 12:40

Na zdjęciu: Remont mostu w Samociążku był konieczny ze względu na jego zły stan techniczny

Fot. IN

W piątek (1 września) nastąpiło zamknięcie dla ruchu kołowego mostu w Samociążku. Obiekt znajduje się w ciągu drogi powiatowej z Koronowa do Bożenkowa. Sprawdzamy jak wyglądają objazdy.

Remont mostu był konieczny ze względu na zły stan techniczny. Przeprawę parę lat temu od Enei przejął Powiat Bydgoski. Następnie wprowadzono tam ruch wahadłowy. Później przystąpiono do wszelkich procedur związanych z dokumentacją projektową, pozwoleniami, przetargami itp.

Koszt inwestycji to 4 mln 871 tys. zł

Przetarg na to zadanie wygrała firma Kormost z Bydgoszczy. Koszt inwestycji został wyceniony na 4 mln 871 tys. zł. Szacuje się, że remont może potrwać do maja/czerwca przyszłego roku. Jak powiedział nam ostatnio w rozmowie Bolesław Grygorewicz – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Bydgoszczy, kluczowym momentem będzie zdjęcie płyty mostu. Wtedy będzie można konkretnie oszacować zakres robót.

Termin zamknięcia przekładany

Na czas zamknięcia mostu wytyczone zostały objazdy. Termin zamknięcia był kilka razy przekładany. W Zarządzie Dróg Powiatowych tłumaczono nam, że jeżeli nie było jeszcze konieczności zamykania obiektu to ruch był puszczany, aby nie utrudniać ruchu lokalnego.

Główny objazd krajówką

Główny objazd został wytyczony drogą krajową numer 25, czyli przez Tryszczyn, Gościeradz i Stopkę. Widać tam wzmożony ruch, jednak nie ma większych korków. Warto jednak pamiętać, że GDDKiA prowadzi na tej trasie prace związane z montażem nowego oświetlenia, dlatego momentami mogą występować utrudnienia. Należy też wspomnieć, że drogą krajową numer 25 wytyczony został objazd dla pojazdów ciężarowych w związku z budową nowego wiaduktu w Terespolu (pow. świecki).

Objazd alternatywny

Alternatywny objazd dla ruchu lokalnego został też wytyczony drogą leśną od Samociążka do drogi krajowej numer 56 (dawny tzw. pas startowy). Jest to możliwe dzięki zawartemu porozumieniu pomiędzy burmistrzem Koronowa a Nadleśnictwem Różanna. Droga wcześniej została przystosowana. Poszerzono ją i wyrównano. Ruch tutaj jest większy niż zwykle. Trzeba też zaznaczyć, że to dopiero początek prac związanych z remontem mostu i droga ta może ulec degradacji. Obowiązuje też ograniczenie do 3,5 tony.

Co z tzw. „mostem gościeradzkim”?

Już przed rozpoczęciem prac władze Koronowa odradzały korzystania z objazdu przez tzw. most gościeradzki. To droga prowadząca od elektrowni wodnej w Samociążku do drogi krajowej numer 25 w Gościeradzu. Most przez rzekę Brdę też nie jest w najlepszej kondycji. Obowiązuje tam również ograniczenie tonażowe do 5 ton. Oprócz tego trwa budowa ul. Nad Kanałem w Samociążku przez co też występują utrudnienia.

Przejścia przez elektrownię nie ma

Zarząd Dróg Powiatowych zapowiadał, że dla pieszych i rowerzystów most w Samociążku będzie dostępny. W razie konieczności można też przeprowadzić przez most motor. Mieszkańcy wnioskowali, aby na czas remontu udostępnić przejście przez elektrownie wodną. Przez wiele lat można było z tego rozwiązania korzystać. Teraz są postawione zamknięte furtki i tabliczki z zakazem wstępu. Enea tłumaczy, że w związku ze zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę jest to punkt strategiczny i musi pozostać zamknięty dla osób postronnych.

Autobus linii nr 403

Co z kurowaniem autobusu linii nr 403? Autobus rusza z Koronowa po czym zatrzymuje się przy ul. Kamiennej w Samociążku. Tam zawraca i następnie zatrzymuje się przy ul. Olimpijskiej (boisko), jadąc dalej przez Koronowo, Stopkę, Gościeradz, Wtelno i Tryszczyn. Uwaga! Autobus linii 403 nie jeździ przez Bożenkowo.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Damian
Damian
9 miesięcy temu

Jak by na czas remontu dali most pontonowy było by bez objazdów tylko trzeba było dobrze przygotować przetarg. Takich mamy ,,urzędników,,.

OLO
OLO
8 miesięcy temu

Teraz w Bożenkowie nastała cisza (choć jeszcze niedobitki jeżdżą) tak jak to było przed rokiem 90, ta droga nigdy nie powinna powstać , ta droga to jest dramat dla Bożenkowa. Mam nadzieję że most będą robić bardzo dłuuugo a najlepiej niech go zburzą