Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mostowa bez aut? Ratusz jest za, ale kiedy wprowadzi pomysły w życie?

Dodano: 09.02.2023 | 12:25

Na zdjęciu: Czy z Mostowej kiedyś samochody będą pojawiać się tylko okazjonalnie?

Fot. Szymon Fiałkowski

Miasto Bydgoszcz chce ograniczenia ruchu na ulicy Mostowej – czytamy w odpowiedzi zastępy prezydenta miasta Mirosława Kozłowicza na interpelację radnego Wojciecha Bulandy, który inspirując się organizacją podczas Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego proponował pozostawienie jej na stałe. Zmiany mogą jednak wejść w życie dopiero w ramach realizacji koncepcji przebudowy placu Teatralnego.

Pomysł ograniczenia ruchu na ulicy Mostowej (wraz z likwidacją parkingu przy placu Teatralnym) krąży wśród bydgoskiej opinii publicznej od kilkunastu lat. Jego zwolennicy zmian przedstawiają szereg argumentów – od poprawy estetyki przestrzeni publicznych po ograniczenie hałasu, smogu i komfortu dla pieszych. Podkreślają też, że w ostatnich latach wyłączono z ruchu Stary Rynek; nie zaparkujemy już także pod Młynami Rothera.

Pod koniec roku na MetropoliaBydgoska.PL podaliśmy kolejny argument za zmianą charakteru Mostowej – Bydgoski Jarmark Świąteczny.  – Przez miesiąc Mostowa jest wyłączona z ruchu i nikomu nie wadzi. Wręcz przeciwnie – przyciąga tłumy mieszkańców. Nawet weekendowe zagospodarowanie tej ulicy na coś w rodzaju Frymarku byłoby fajną sprawą – przekonywał podczas grudniowej sesji rady miasta radny PiS Paweł Bokiej.


CZYTAJ WIĘCEJ: Mostowa bez parkowania? Jarmark pokazuje, że to możliwe – co na to ratusz?


Argument jarmarku wykorzystał też inny radny – tym razem reprezentujący rządzącą koalicję KO-SLD Wojciech Bulanda. W połowie grudnia złożył on wniosek o pozostawienie organizacji ruchu, obowiązującej w trakcie przedświątecznego wydarzenia na stałe. – Zamknięcie ruchu podnosi atrakcyjność ulicy, zwiększa bezpieczeństwo, poprawia estetykę ścisłego centrum miasta oraz w żaden negatywny sposób nie wpływa na ruch samochodowy w tym obszarze – stwierdził Bulanda. Dodał też, że wobec otwarcia nowego parkingu wielopoziomowego przy Grudziądzkiej, miasto zyskało dodatkowy argument za ograniczeniem parkowania na Mostowej, jak i na Starym Porcie czy Rybim Rynku.

Kiedy w grudniu pytaliśmy ZDMiKP o stanowisko wobec takich pomysłów, usłyszeliśmy, że nie mają one przychylności wśród drogowców. – W ramach zmian w obrębie strefy płatnego parkowania nie planujemy likwidować parkingu na ul. Mostowej – informował nas Tomasz Okoński, rzecznik prasowy bydgoskich drogowców. Dodał także, że zarząd dróg nie zakłada również dalszej likwidacji miejsc na Starym Porcie.

W odpowiedzi na interpelację Bulandy padają już odważniejsze, lecz nadal wciąż mgliste deklaracje dotyczące zmian w tej części Bydgoszczy. – Pańska propozycja jest zgodna ze stanowiskiem miasta – podkreśla Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta. Nadzieją na zmiany będzie zapowiadany na II kwartał 2023 roku dwuetapowy konkurs na zagospodarowanie placu Teatralnego. Już kilkanaście miesięcy temu społeczna rada ds. estetyki miasta podkreślała, że plac powinien być przedmiotem konkursu architektonicznego.

Mostowa będzie stanowiła ważny element decydujący o przyszłym charakterze i atrakcyjności całego obszaru objętego konkursem, jako m.in. ciąg komunikacyjny przyjazny pieszym i rowerzystom, ale też miejsce do organizowania różnych wydarzeń, takich jak Bydgoski Jarmark Świąteczny – podkreślił Kozłowicz. Jak pisaliśmy, likwidacja miejsc na Mostowej powinna iść w parze z zagospodarowaniem połaci asfaltu, zatem warto zadbać o estetyczny aspekt zmian. Pytanie – kiedy one nastąpią.

CZYTAJ TAKŻE: Przy placu Teatralnym pojawił się lokal z goframi w kształcie genitaliów. „To słodkie promowanie życia bez seksualnego tabu”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ada
ada
1 rok temu

Okropne, to miasto z dnia na dzień staje się coraz mniej przyjazne do życia.

Anetka
Anetka
1 rok temu

Bydgoszcz, więcej ograniczeń,zmiany na siłę. Teraz nie ma jak chodzić po chodnikach, całe oblodzone. A to miasto wojewódzkie,a nie jakiś Pcim dolny. Wszystko aby ludzie się wyprowadzali z miasta,co widać po liczbach. Zostaną w mieście tylko ci,którym wszystko jedno i takimi jednostkami będą rządzić,bo łatwo