Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mostowa bez przejazdu i zmiany w rejonie Długiej. Mała rewolucja na Starym Mieście

Dodano: 12.06.2023 | 10:02

Na zdjęciu: Zmiany na Mostowej mają zostać wprowadzone już w tym tygodniu.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

W tym tygodniu ZDMiKP zacznie wprowadzać spore zmiany w organizacji ruchu na terenie Starego Miasta. Most Staromiejski zostanie zamknięty dla ruchu aut; inaczej będzie też wyglądało poruszanie się autami m.in. po ulicach Pod Blankami czy Przyrzecze.

Jak ogłosił w poniedziałek, 12 czerwca Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, w najbliższych dniach na ulicach Starego Miasta zostanie wprowadzona mała rewolucja. Ku zaskoczeniu wielu mieszkańców, drogowcy zdecydowali, że dotychczasowa funkcja komunikacyjna ulicy Mostowej zostanie mocno ograniczona.

Zależy nam, by była to strefa przede wszystkim dla pieszych, rowerzystów, a sam most pozwalał na organizowanie jeszcze częściej różnych wydarzeń, jak na przykład Bydgoski Jarmark Bożonarodzeniowy oraz rozszerzać ofertę innych imprez odbywających się w tej części miasta – tłumaczą drogowcy. I przyznają, że zmiany jeszcze bardziej wpłyną na poprawę bezpieczeństwa ruchu, zmniejszenie jego natężenia. – Pozwolą poza tym wyeksponować nieprzeciętny charakter obszaru Starego Rynku oraz uliczek do niego przylegających. O takie rozwiązania apelowały między innymi bydgoskie organizacje społeczne i stowarzyszenia – czytamy w komunikacie zarządu dróg.

Pomysł ograniczenia ruchu na ulicy Mostowej krążył bowiem wśród bydgoskiej opinii publicznej już od kilkunastu lat. – Przez miesiąc Mostowa jest wyłączona z ruchu i nikomu nie wadzi. Wręcz przeciwnie – przyciąga tłumy mieszkańców. Nawet weekendowe zagospodarowanie tej ulicy na coś w rodzaju Frymarku byłoby fajną sprawą – przekonywał podczas grudniowej sesji rady miasta radny PiS Paweł Bokiej. Jego głos wpisywał się w postulaty m.in. Bydgoskiego Ruchu Miejskiego. Zimą zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz deklarował co prawda, że wyłączenie Mostowej z ruchu wpisuje się w plany miasta, ale mało kto wierzył, że zmiany nastąpią tak szybko.

Mostowa bez przejazdu, ale wciąż z parkingiem. Szczegóły zmian

Jak będzie wyglądała nowa organizacja ruchu na Mostowej? Przejazd przez Most Staromiejski zostanie zamknięty – podobnie jak odcinek ulicy Grodzkiej przy spichrzach. Na tym odcinku będą mogły poruszać się wyłącznie pojazdy uprzywilejowane i służb komunalnych.

ZDMiKP nie likwiduje jednak parkingu na Mostowej przy placu Teatralnym. Wjazd na niego będzie możliwy wyłącznie od ulicy Focha. – Odcinek ten będzie dwukierunkowy, działający wyłącznie na tzw. prawoskrętach. Wyjazd z Mostowej nie będzie już sterowany sygnalizacją świetlną. Na istniejących sygnalizatorach uruchomione będzie tylko pulsujący sygnał ostrzegawczy – dodaje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Zmiany na Starym Mieście. Inaczej pojedziemy Przyrzecze i Pod Blankami

Zamknięcie przejazdu przez most, wiąże się również ze zmianami w dotychczasowej organizacji ruchu w obrębie całego Starego Miasta. Najważniejsze z nich to zmiana organizacji ruchu w rejonie Ratusza – ruch kołowy od ul. Jezuickiej (przy Urzędzie Miasta) będzie mógł się odbywać poprzez ulicą Farną w kierunku ul. Przyrzecze, która na całym odcinku będzie jednokierunkowa i skierowana do ulicy Długiej. Tym samym ruch na niej zostanie odwrócony w stosunku do obecnej sytuacji.

Inaczej pojedziemy też ul. Pod Blankami na odcinku od Jana Kazimierza do Podwale. Tam też zostanie odwrócony kierunek ruchu – w stronę placu Kościeleckich. Drogowcy twierdzą, że zmiana ograniczy „niewątpliwie” ruch na Długiej, na której wprowadzona zostanie inna modyfikacja. Wyłączony z ruchu zostanie fragment przy tramwaju (od strony Jana Kazimierza) poprzez zastosowanie słupków jak na przyległych ulicach. Ponadto, odcinek Długiej od Jana Kazimierza do Podwale będzie dwukierunkowy, z możliwością wjazdu tylko od ul. Podwale.

W związku ze zmianami na tych dwóch ulicach, konieczne stanie się również wprowadzenie niewielkich zmian porządkowych na ul. Jana Kazimierza poprzez optyczne jej przewężenie od strony ul. Pod Blankami (donice, elementy małej architektury). Nowa organizacja ruchu na Długiej jest efektem starań przedsiębiorców z tej ulicy i wniosków do ratusza w tej sprawie.

Drogowcy dodają, że cały obszar Starego Miasta (ograniczony ulicami Bernardyńską, Wały Jagiellońskie, Nowy Rynek- Wierzbickiego, Wełniany Rynek i Brdą) dodatkowo zostanie oznakowany znakami zakazu ruchu, które nie będą dotyczyć pojazdów: dojeżdżających na teren posesji i parkingi, zaopatrzenia, taksówek, oznakowanych pojazdów służb miejskich i ratunkowych, pojazdów z zezwoleniem zarządcy, hulajnóg elektrycznych i rowerów. – Ustawienie nowego oznakowania pionowego rozpoczniemy jeszcze w tym tygodniu – informuje rzecznik prasowy ZDMiKP.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zamieszanie w centrum Bydgoszczy. Kierowcy nie wiedzą, jak jechać!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stary dziad
Stary dziad
8 miesięcy temu

Czas na referendum w sprawie odwołania Bruskiego.