Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kiedy Prądy będą mieć plan miejscowy? Znamy odpowiedź prezydenta Bruskiego

Dodano: 13.04.2023 | 10:48

Na zdjęciu: Zorganizowany przez Bydgoski Ruch Miejski społeczny spacer badawczy przyciągnął wiele osób.

Fot. BB/archiwum

Mieszkańcy Prądów oczekują na uchwalenie planu miejscowego, który ma uniemożliwić budowę hal na terenie przy ulicach Nakielskiej i Tańskich. O postęp prac nad dokumentem dopytał radny Szymon Róg. Z odpowiedzi prezydenta Rafała Bruskiego wynika, że projekt planu na pewno nie powstanie w tym roku.

Nowy plan miejscowy „Prądy-Agatowa” obejmie obszar ograniczony od północy ulicami Łochowską i Nakielską, od wschodu brzegiem Strugi Młyńskiej, a od południa i zachodu – granicą administracyjną miasta. W tej części Bydgoszczy rozwija się przede wszystkim budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne – i takiej zabudowy chcą okoliczni mieszkańcy, którzy sprzeciwili się planom dotyczących działki przy ulicy Nakielskiej i Tańskich.

Przypomnijmy: wiosną 2022 roku firma Babiński złożyła wniosek o wydanie warunków zabudowy na budowę trzech budynków handlowo-usługowych. W praktyce miały być to hale: ich funkcjonowanie oznaczałoby zwiększenie ruchu samochodów ciężarowych oraz podniesienie poziomu hałasu. Po naciskach mieszkańców, rady osiedla i okolicznych radnych (których kulminacją były wystąpienia obywatelskie na lipcowej sesji rady miasta) ratusz odmówił wydania warunków zabudowy. MPU dość szybko ogłosiła natomiast podjęcie plac nad dokumentem planistycznym.

W prace nad nowym planem włączyli się mieszkańcy i społecznicy. Jesienią 2022 roku Bydgoski Ruch Miejski zorganizował spacer badawczy: udział w nim wzięło kilkanaście osób. Efektem było szereg uwag, złożonych przez stowarzyszenie, jak i samych mieszkańców. W marcu Miejska Pracownia Urbanistyczna podała, że do planu Prądy-Agatowa” złożono 188 pism, zawierających łącznie 794 wnioski.


CZYTAJ WIĘCEJ: Prądy czekają na nowy plan miejscowy. Bydgoski Ruch Miejski przedstawił swoje propozycje


O dalsze losy prac nad wyczekiwanym dokumentem zapytał radny Szymon Róg. W swojej interpelacji prosił władze miasta o odpowiedź, kiedy planowane jest zakończenie prac i przedłożenie radzie miasta nowego planu miejscowego. – Mieszkańcy żywią nadzieję, iż przedmiotowy dokument uchwalony w czas pozwoli na zaniechanie wielkogabarytowych inwestycji – napisał przedstawiciel klubu PiS.

Prezydent Bruski odpowiada: Plan „Prądy – Agatowa” na pewno nie w tym roku

Na pismo radnego Roga odpowiedział prezydent Rafał Bruski. Wskazał on, że w oparciu o analizę wniosków i istniejących uwarunkowań funkcjonalno-przestrzennych, przyrodniczych i prawnych trwa opracowywanie wstępnej koncepcji planu. – Zakres ustaleń ujętych w planie miejscowym obejmuje szereg zagadnień dotyczących nie tylko przeznaczenia terenu, ale także obsługi infrastrukturalnej i drogowej, w tym także ochrony walorów przyrodniczych, które na obecnym etapie sporządzania planu muszą być szczegółowo przeanalizowane w kontekście planowanych rozwiązań projektowych – podkreślił prezydent.

Po zakończeniu prac, projekt zostanie przedłożony prezydentowi wraz z rekomendacją rozpatrzenia wniosków, a następnie będzie podlegał opiniowaniu przez różne instytucje. Następnie projekt planu zostanie wyłożony do publicznego wglądu – wówczas mieszkańcy będą mogli zgłosić swoje uwagi do zaproponowanych przez MPU rozwiązań.

W związku z powyższym, na obecnym wstępnym etapie prac projektowych nie jest możliwe jednoznaczne określenie terminu zakończenia prac nad przedmiotowym planem i przedłożenia projektu radzie miasta w celu jego uchwalenia. Z uwagi na zakres planu, jego skomplikowaną problematykę, a także długotrwałą procedurę sporządzenia planu miejscowego, w bieżącym roku nie przewiduje się zakończenia prac nad projektem MPZP „Prądy – Agatowa” – poinformował prezydent.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments